У порівнянні з першими місяцями війни, у листопаді 2022 року ціни зросли на 0,7%. Такі дані оприлюднив Держстат. Це свідчить про те, що економіка, яка переходить у мілітарну, в умовах війни стабілізувалася, розповів у телемарафоні Суспільне. Спротив перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран.
Дані статистики
Ціни на продукти за минулий рік зросли на 35%. Такі дані 9 грудня оприлюднила Державна служба статистики.

Індекс споживчих цін у листопаді 2022 року становив 100,7%. Інфляція на споживчому ринку в листопаді 2022 року, у порівнянні з жовтнем 2022 року, становила 0,7%, з початку року – 25,7%. Базова інфляція в листопаді 2022, порівняно із жовтнем, становила 1,3%, з початку року – 21,6%, — повідомляють у службі.
Війна та вплив на економіку
"Зростання цін свідчить про те, що ми з вами впевнено і, на превеликий жаль, йдемо у мілітарну економіку. Ми починаємо жити в умовах війни й розуміти, що війна вимагає ще більше грошей. Безумовно, військові дії впливають, зокрема, й на ціни.
Щодо зростання вартості яєць, то попри те, що кажуть, що вони почали дешевіти, то в межах року вони здорожчали майже на 90%. Овочі здешевшали на 6%, подешевшали фрукти та одяг. Такі коливання йдуть залежно від ситуації. Зараз йде сезон, поки що ми доїдаємо те, що виростили, а врожай був непоганий, тому якраз з овочами-фруктами йде сезонне здешевлення.
А взагалі треба розуміти, що ми прийшли до того, що ми живемо в зовсім інших умовах — не таких, які були до війни. Ніхто в таких умовах не жив. Ми показали свою здатність виживати в дуже непростих умовах. Звичайно, велика подяка — нашим західним партнерам, бо якби не вони, нам було б дуже важко.
Читайте також: Курс валют: експерт розповів, що впливає на його коливання та чи зміниться він до кінця року
Я колись писав дослідження: в США з початку Другої світової війни у 1941 році, економіка якої в тисячу разів сильніша, ніж економіка України, була введена карткова система на їжу та продукти, які мали стратегічне значення. У нас карткової системи немає і не передбачається. Полиці магазинів, в принципі, сильно не змінилися. Десь витримують той асортимент, який був і до війни. Є, звичайно, питання із зарплатами і цінами, але тут вже діватися нікуди — суб'єктивна реальність. Війна вимагає грошей".
Як адаптувався бізнес
"Неправильно порівнювати наше життя до війни і зараз. Тоді були зовсім інші економічні та політичні умови. Зростання на 0,7% цін у листопаді говорить про те, що прийшла вже певна стабілізація, бізнес та ринки адаптувалися, магазини в нових непростих умовах пристосувалися. Ми уже почали жити у військових умовах. Я не прогнозую різкого росту цін до кінця року. Вони будуть стабільно триматися на існуючому рівні.
Звісно, будь-який виробник та продавець хотіли б продавати дорожче. Але є інша проблема — купівельна спроможність населення. Можна підняти ціну на яйця ще на 200%, тільки вони там будуть лежати на поличках. Так що, я думаю, ми прийшли до військової стабілізації, адаптувались до життя в умовах військового стану".
Майбутнє бізнесу
"Зараз буде трішки інша ситуація. Мілітарна економіка передбачає те, що 60% витрат з бюджету на наступний рік йтиме на армію та її забезпечення. Тобто, активно працюватимуть ті бізнеси, які вироблятимуть зброю, шити форму, взуття, їжу, боєприпаси. А решта бізнесу буде або експортоорієнтована (аграрна або IT), де є споживачі за кордоном, або це будуть речі першої потреби. І те, що на одяг та взуття ціни впали — це ще не самий кінець.
Я думаю, що цьогоріч і на початку наступного року будуть великі знижки, тому що людина в екстремальних умовах добре подумає: чи купувати ще одну пару взуття, чи краще купити п'ять кілограмів гречки про всяк випадок".
Читайте також
- У Рівному після операції від опікового шоку померло немовля. Слідство з’ясовує обставини
- У Рівному охоронець підземки поранив трьох чоловіків, один помер — поліція
- Пам'ятні місця УПА: на Рівненщині формують реєстр і просять громади про допомогу з інформацією
- "Відьмак 3": рівненська співачка записала україномовний кавер до промоції оновлення гри
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter