Карантинні обмеження, які приймала влада на найвищому рівні, а потому дублювала або ж вносила свої корективи влада місцева – заплутали людей. Із цим важко не погодитись нам, як журналістам, адже доводиться такі теми висвітлювати. І про це ж говорять у соцмережах вже не перший тиждень. Ми відчуваємо це по значній кількості запитань під дописами.
На прикладі продажу кави у Рівному ми покажемо, наскільки це заплутано.
Рішення
Існує протокол №9 засідання комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Рівнераді, де пункт 9.1. вказує "заборонити приготування кавових напоїв, чаїв тощо у закладах роздрібної торгівлі харчовими продуктами, на АЗС, автомийках, а також в автоматах самообслуговування".
І спершу, принаймні, візуально, у Рівному дійсно було порожньо, кав’ярні зачинились, поліція звітувала про моніторинг ситуації та кілька виписаних протоколів на порушників. Але: як тільки на вулиці стало тепліше – побільшало у місті і людей, і людей із кавою.
Приклад одного закладу
Для прикладу, у центрі Рівного є кав’ярня-street bar "Fortissimo". Цього тижня ми помітили біля входу невелике скупчення людей, які чекали каву. За деякий час працівниця закладу вийшла та роздала людям замовлення. Ми перевірили, чи дійсно без проблем можна купити каву із собою. І нам також продали.

У програмі "Тема дня" журналіст Суспільного запитав представників поліції та Держпродспоживслужби, чи можна здійснювати таку діяльність у Рівному.
Начальник відділу ГУ Держпродспоживслужби в області Анатолій Голубовський:
– Так, згідно постанови Кабміну №211, а також згідно протоколу ТЕБ і НС обласної адміністрації, чітко прописано, що заборонено роботу та реалізацію готових страв, у тому числі кави. А це є реалізація, тобто порушення.
Т.в.о. начальника поліції Рівного Іван Теліга:
– Формально – так, це буде правопорушення. Але, для того, щоб довести це правопорушення, треба вчинити ряд дій: опитати особу, яка здійснювала, взяти відеоматеріал, опитати особу, яка купляла даний товар, знайти свідка/очевидця, щоб потім у суді довести вину у правопорушенні.
Як і чому працює "Fortissimo", Суспільне цікавилось у бізнесмена Павла Юсюка, якому належить комплекс із кав’ярнею-баром. Втім, після того, як журналісти представились, він послався на поганий зв’язок та розмова перервалась. Потому ми дзвонили ще кілька разів, однак додзвонитись не змогли. У будь-якому випадку ми традиційно залишаємо право озвучити йому свою позицію, якщо він матиме таке бажання та зв’яжеться із редакцією у будь-який зручний спосіб.
Зазначимо лише, що на наступний день після ефіру, де посадовці назвали такий продаж кави порушенням – у закладі люди каву купували.

Реалізацію кави із собою ми також побачили і в інших закладах в центральній частині Рівного.
Проблема контролю
Поліцейський Іван Теліга зазначив, що контролювати порушення встановлених заборон легше, якщо свідомі громадяни заявляють про це на лінію 102. Таких повідомлень у Рівному за час карантину надійшло близько 2 тисяч. Більшість закінчилась профілактичними бесідами, а протоколи складали лише у крайніх випадках, коли людина не припиняла правопорушення.
Представник Держпродспоживслужби Анатолій Голубовський пояснив, що якщо їм стають відомі порушення – вони змушені викликати поліцію для складання протоколів, адже самостійно притягувати до відповідальності не можуть. Основним завданням від початку карантину у працівників управління був контроль за дотриманням санітарних норм у тих закладах, діяльність яких не припинялась.
Мер
Готуючи цю тему, журналісти "Теми дня" просили прокоментувати ситуацію міського голову. Володимир Хомко до розмови не доєднався, пояснивши, що це питання – не у його компетенції.
Тим часом у Рівному на сайті мерії нещодавно з'явилась електронна петиція з проханням скасувати заборону продажу кави та інших напоїв. Видання "Рівне вечірнє" наводить відповідь міського голови:
– Рівне прийматиме лише раціональні речі. Дешевого піару нам на цьому не треба. Коли ми щось відкриваємо, то перед цим радимося із санепідемологами. Звісно, що політики мають спокусу заробити дешеву популярність на таких речах, проте мене це абсолютно не цікавить. Те, що у Рівному запрацювала частина ринків – це компроміс. Адже сидіти вдома психологічно важко, окрім того, грошей у людей немає. Однак всі компроміси мають свою межу. Успіх в боротьбі з коронавірусом залежить від того, як ми всі разом спрацюємо, відкинувши свої політичні амбіції. Робити маємо усе синхронно: Київ, область і місто.
Позиція підприємця
Пояснити свою позицію як підприємця погодився власник кав’ярні на вулиці Шкільній Віталій Ляшук. У його закладі можна придбати каву із собою. За період карантину, каже чоловік, поліцейські приїздили до нього тричі, бо їх хтось викликав.
– І ми з ними говорили, як ми працюємо. Перше: є постанова Кабміну, де заборонено звичний режим роботи, тобто не пускати людей, але дозволити режим роботи на доставку. Вони кажуть: а є протокол міськради, де заборонено приготування кави. Читаємо: "заборонити приготування кавових напоїв та чаю в роздрібних мережах, на заправках, автомийках".
Що таке адресна доставка? От ми знаходимося за адресою Шкільна,2, а за три метри від нас будинок за адресою Шкільна,1-А. Якщо замовлення прийняли по телефону, інша дівчинка зробила доставку – то це порушення чи ні? Все, чого потрібно дотримуватись – ми дотримуємось: працюємо в масках, приймаємо душ з антисептиків, витираємо ручки кожних дві години, – розповів підприємець.

Віталій Ляшук каже, що у нього ситуація з карантином та обмеженнями викликає двоякі відчуття.
– От я, як підприємець, зараз почуваю себе якимось кримінальним авторитетом, контрабандистом, антизаконником. От я слухаю цих держчиновників – і мені весело. Я, підприємець, на цей карантин не припиняв платити податки. Ви знаєте, що підприємці платять податки? Є державний орган, який може покарати. А де державний орган, який подумає, як зробити так, щоб бізнес працював? Чому в Києві Кличко дозволив працювати кав’ярням в режимі "To go" (кава з собою, -ред.)?, – коментує власник кав’ярні.
Послаблення – на часі
Нагадаємо, на засіданні 4-го травня урядовці, продовжуючи карантин до 22 травня, вирішили дозволити з 11-го травня деякі послаблення, серед них був дозвіл роботи для закладів громадського харчування на виніс, роботи літніх майданчиків, кафе і ресторанів, розташованих просто неба у закладах.
Сьогодні у Рівному мала би засідати комісія ТЕБ та НС, де планували розглянути карантинні послаблення в обласному центрі. Однак, її скасували. Мер Володимир Хомко обурився, що й досі немає відповідного рішення уряду, від якого вони можуть відштовхуватись.
Протоколи у судах не встоюють
Нещодавно на урядовому засіданні міністр МВС Арсен Аваков назвав Рівненщину лідером серед порушників карантину в частині роботи закладів громадського харчування. За інформацією міністра, таких випадків правоохоронці виявили 26. Для прикладу, у Донецькій – 17, в Харківській – 14, в Запорізькій – 12.
Адвокатка Тетяна Бідюк Суспільному розповіла, що згадані міністром 26 протоколів суди пройшли і закінчились переважно на користь підприємців.
– Тільки два протоколи, тобто тільки два заклади громадського харчування притягнули до адмінвідповідальності. Решта протоколів – відмовлено чи повернуто на доопрацювання працівникам поліції, або закрито за відсутністю складу адмінправопорушення. Тобто суд вважає, що особа не порушила карантинних обмежень. А ті два протоколи – є ймовірність, що вони будуть оскаржені, – каже адвокатка.