У громаді на Рівненщині облагороджують територію біля "Братської могили партійно-радянського активу – жертв українських буржуазних націоналістів". Історик і мистецтвознавець Микола Бендюк цьому обурився і зазначив, що цей об'єкт варто декомунізувати. У Гощанській селищній раді пояснили, що облагороджують територію парку, а могила — в переліку на декомунізацію.
Що каже історик
Історик Микола Бендюк 13 жовтня опублікував світлини краєзнавця Валерія Бейлаха з гощанського парку на своїй сторінці у Facebook і зазначив:
"У той час, як по всій Україні масово, від ударних хвиль російських ракет, падають пам'ятники не лише радянські, а й російські, в містечку Гоща почали ремонтувати пам'ятник енкаведистам, які вбивали українців. Чому рештки вбивць і гвалтівників Абросімових і далі псують вигляд дендропарку, який є пам'яткою 18 століття?".
Він акцентував, що місцевому управлінню культури потрібно подати начальнику ОВА списки пам'ятників, які треба знести за законом про декомунізацію і тих, які треба вже зносити у зв'язку з російською агресією.
"Треба вже всім зрозуміти, що пам'ятники окупантам мають впасти, або переміститися до музеїв. Це одоробло, що стоїть в Гощі, ніякої мистецької цінності не має, тому його треба ліквідувати якнайскоріше, а то чергова хвиля від російської ракети знесе не лише цей пам'ятник, але й тих, які ним так пильно опікуються", — написав Микола Бендюк.
Як це коментує краєзнавець
Світлини, які опублікував Микола Бендюк, зробив краєзнавець Валерій Бейлах. Він розповів Суспільному, що парк у Гощі входить у п'ятірку старовинних парків України. З радянських часів там лишилося поховання, яке обліковується як пам'ятка історії.
"У цій могилі поховано денацифікаторів 40-х років, "стрибків" — бійців істербітєльних батальйонів, які були утворені Сталіним у 44-му році, вони проіснували до 1954 року. Це були терористи, які нищили наше національне підпілля і тероризували наш мирний люд. Там поховання, так офіційно вважається", — коментує Валерій Бейлах.
Він пояснює, що за розповідями старожилів, у парку ховали учасників воєнізованих батальйонів, які гинули під час вилазок, операцій у цій місцевості.
"Така була радянська традиція — ховати їх на видноті, вони ховали їх, так би мовити, поштучно. Потім хтось через десять років спохватився "Парк могилами заклали. Давайте, їх в одне місце знесемо, ексгумацію проведемо". Але їх всіх і не викопали, бо деякі могили вже завалились. Інших знесли в одне місце і встановили пам'ятник бійцю червоної армії, з автоматом на коліні, який ставили воїнам, які з нацистами воювали. Типовий він. Його незаслужено поставили, тому що це були терористи, це не були бійці, які воювали з нацистами", — продовжує краєзнавець.
Роботи у парку ведуться вже більше як тиждень. Там, каже Валерій Бейлах, працює група людей, яких послали на громадські роботи. Краєзнавець робив зауваження керівнику цих робіт, який працює у селищній раді, пробував з ним говорити, але не отримав відповіді на жодне своє запитання.
"Та зняли повністю плитку — воно ж як меморіал, там клумби, парапети. Вони все познімали, підмурували, плитку перестелили. Там ще на тижні два роботи. Привезли землі. Мені боляче говорити про це, бо парк — це заповідник природній, старовинний парк, якому понад 200 років і до цих "стрибків", до пам'ятника через весь парк КамАЗом пропороли колію, порушили унікальний ландшафт парку і привезли чорнозему. Це жах", — резюмує він.
Реакція місцевої влади
Заступник начальника відділу освіти, культури, молоді, спорту та туризму Гощанської селищної ради Віктор Самчук розповів Суспільному, що об'єкт підпадає під дію Закону "Про декомунізацію". Його внесли у перелік, який планують декомунізувати у Гощанській громаді під час другого етапу.
"Цей об’єкт є могилою, відтак потрібна ексгумація. А цей процес, відповідно до рекомендацій профільного міністерства, можна проводити після закінчення воєнного стану. Але, думаю, що ми залучимо кваліфікованих спеціалістів і максимально пришвидшимо цей процес", — коментує Віктор Самчук.
Він розповів і про роботи, що зараз відбуваються біля об'єкта. За його інформацією, підприємство з благоустрою працює по всій території парку.
"Але про якийсь ремонт, відновлення чи щось подібне щодо цього пам’ятника взагалі мова не велася та питання не піднімалося. За двісті метрів від могили — пам’ятник Тарасу Шевченку, кована карета і садиба Валевських. Окремо, кілька днів тому, прибирали цю територію під час толоки. Зради точно немає", — додав заступник начальника відділу.
Віктор Самчук запевнив, що працюють у правовому полі й намагатимуться оперативно демонтувати цей та інші пам'ятки радянського режиму.
Читайте також
- На Рівненщині скоротили комендантську годину та скасували обмеження на продаж алкоголю
- Клима Савура в бронзі "приймала" його зв'язкова: як 20 років тому у Рівному постав пам'ятник організатору УПА на Волині
- "Я і сама записки носила": репресована рівнянка розповіла про заслання родини через співпрацю з УПА
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter