Перейти до основного змісту
"Марія" і "Волинь" у школі: Рівнеоблрада офіційно просить Шкарлета повернути твори Уласа Самчука в навчальну програму

"Марія" і "Волинь" у школі: Рівнеоблрада офіційно просить Шкарлета повернути твори Уласа Самчука в навчальну програму

"Марія" і "Волинь" у школі: Рівнеоблрада офіційно просить Шкарлета повернути твори Уласа Самчука в навчальну програму
. Фото: Суспільне Рівне

Рівненська обласна рада звернулася до Міністра освіти і науки України з проханням включити твори Уласа Самчука в обов'язкову програму української літератури в закладах загальної середньої освіти. Йдеться про його роман "Марія", уривки з трилогії "Волинь" і статтю "Нарід чи чернь?". Ці твори вилучили зі шкільного курсу у часи президентства Віктора Януковича, інформує обласна рада.

Звернення до міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета щодо обов'язкового вивчення в рамках шкільної програми з української літератури творів Уласа Самчука, уродженця Рівненщини, підготували голова постійної комісії з гуманітарної політики Алла Черній та депутат обласної ради Олександр Набочук.

"Улас Самчук в історії України – знакова постать, «літописець українського простору», життя і творчість якого невіддільні від народу, серед якого він жив і творив. Його твори – не лише про рідну Волинь. У них доля всього українського народу, його боротьба за право бути й жити вільно на своїй землі. Напевно, саме тому в радянські часи творчість Уласа Самчука була під забороною", – йдеться у зверненні.

Самчука в шкільну програму
"Свіча пам'яті" в літературному музеї Уласа Самчука до 113-ї річниці з дня його народження. Фото: архів Суспільне Рівне, 2018 р.

З 90-х років ХХ століття, після здобуття незалежності, творчість Уласа Самчука почали вивчати на шкільних уроках української літератури.

"Марія" і "Волинь" у школі: депутати Рівненщини просять Шкарлета повернути твори Уласа Самчука в навчальну програму
Фото: Суспільне Рівне

"Зокрема роман «Марія» про Голодомор у Україні, уривки з роману «Волинь» та стаття «Нарід чи чернь?». Проте за часів президентства Віктора Януковича творчість митця була вилучена із шкільного курсу літератури і сьогодні не вивчається", – зазначено на сайті облради.

Твори Уласа Самчука зі шкільного курсу української літератури вилучили у 2012 році. Їх зробили рекомендованими для позакласного читання.

Самчука в шкільну програму
Наталія Савчук у літературному музеї імені Уласа Самчука в Рівному на відзначенні 112-ї річниці з дня його народження. Фото: архів Суспільне Рівне, 2017 р.

У 2017 році на відзначенні 112-річниці з дня народження Уласа Самчука в Рівному членкиня правління обласної "Просвіти" Наталія Савчук розповіла Суспільному про їхнє звернення до Міносвіти щодо повернення у шкільну програму творів Уласа Самчука.

Самчука в шкільну програму
Акція письменників на підтримку включення творів Уласа Самчука в шкільну програму. Фото: архів Суспільне Рівне, вересень 2019

У вересні 2019 року біля пам'ятника Уласу Самчуку в Рівному місцеві митці влаштували акцію на підтримку вивчення його творів у шкільному курсі української літератури. Зі слів ініціаторки заходу Ірини Баковецької-Рачковської, відповідні листи в МОН тоді надіслали письменницькі організації Рівненської, Івано-Франківської і Тернопольської областей.

10 жовтня 2019 року лист в Міносвіти скерував центральний орган Нацспілки письменників "з наполегливим проханням" повернути до шкільної програми роман "Марія" Уласа Самчука, а також "Великий льох" Тараса Шевченка, "Каменярі" Івана Франка, "Бояриня" Лесі Українки, "Жовтий князь" Василя Барки, які були вилучені зі шкільної програми з літератури у 2012 році за президентства В. Януковича, коли Міністром освіти і науки був Дмитро Табачник.

"Вилучення даних творів мотивували тим, що вони, начебто, травмують дитячу психіку. За радянських часів деякі з цих творів вилучали з іншим формулюванням. Проте причина була та ж: стерти з пам’яті народу правдиву українську історію. Роман «Марія» Уласа Самчука є першим художнім твором в історії української літератури про Голодомор... і вже став певним культурним кодом, який пов’язує нас з історією нашого народу», — зазначалося у листі НСПУ.

Самчука в шкільну програму
Вишита мініатюра. Фото: архів Суспільне Рівне, 2020

У лютому 2020 року рівненська майстриня Олена Медведєва презентувала вишиту мініатюру з уривком "Волині" Уласа Самчука. Цю книгу вона створила для того, щоб привернути увагу до ідеї письменників повернути твори письменника в шкільну програму.

24 лютого 2022 на сайті Рівненської обласної ради оприлюднили текст звернення до Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета щодо включення до програми вивчення української літератури у закладах загальної середньої освіти творчого спадку українського письменника Уласа Самчука і відповідний проєкт рішення.

"Рівненська обласна рада просить включити вивчення творчості українського письменника Уласа Самчука для обов'язкового вивчення у шкільну програму. Вважаємо, що вивчення творчого спадку цього знакового митця позитивно відобразиться на громадянській ідентичності українських школярів, сприятиме національно-патріотичному вихованню", – аргументували у зверненні.

На сесії обласної ради його розглянули 9 вересня, "за" проголосували 50 депутатів

"Марія" і "Волинь" у школі: депутати Рівненщини просять Шкарлета повернути твори Уласа Самчука в навчальну програму
Сесія обласної ради 9 вересня 2022, на якій депутати проголосували за звернення до міністра освіти і науки Сергія Шкарлета. Фото: сайт Рівненської обласної ради

Суспільне звернулось за коментарем у Міністерство освіти. У пресслужбі відомства зазначили, що позицію озвучать лише за інформаційним запитом. Редакція такий запит надіслала та чекає на відповідь.

Що відомо

  • Письменник і журналіст Улас Самчук народився 20 лютого 1905 року в селі Дермань на Рівненщині. Він був членом уряду УНР у вигнанні, входив до складу ОУН, в роки нацистської окупації редагував газету "Волинь" у Рівному. В 1948 році переїхав до Канади, де прожив до кінця життя.
  • У найвидатнішому творі Уласа Самчука — трилогії "Волинь" виведений збірний образ української молодої людини кінця 1920-х — початку 1930-х років, що прагне знайти місце України у світі та шляхи її національно-культурного й державного становлення.
  • У романі "Марія" (1934) відтворено Голодомор у 1932-33 роках у центральних і східних областях, який вже за незалежності визнали геноцидом народу України.
  • У 2012 році в Рівному заснували премію імені Уласа Самчука. Це найвища в місті творча відзнака письменників за вагомий внесок у розвиток літератури.

Читайте також

  • "Фактично з нуля реконструюємо його забудову": археолог з Рівненщини розповів про розкопки на місці знищеного монастиря
  • В сільській хаті на Рівненщині виявили оригінали Ніла Хасевича. Куди передадуть знахідки
  • У шести школах Рівного із понеділка стартувало очне навчання. Що з іншими

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

Топ дня

Вибір редакції

На початок