"Фактично з нуля реконструюємо його забудову": археолог з Рівненщини розповів про розкопки на місці знищеного монастиря

"Фактично з нуля реконструюємо його забудову": археолог з Рівненщини розповів про розкопки на місці знищеного монастиря

Ексклюзивно
"Фактично з нуля реконструюємо його забудову": археолог з Рівненщини розповів про розкопки на місці знищеного монастиря
Колаж\Фото: Facebook Yurii Pshenychnyi, Дубенський замок, МГНО "Дубенський археологічний осередок"

Черниці монастиря в Дубні на Рівненщині у XVIII столітті пили каву, мали служниць та іменний посуд і, можливо, грали в кості. Про це Суспільному розповів археолог Юрій Пшеничний. З'ясовувати факти з життя черниць допомагають археологічні розкопки, які відбуваються на острові Дубовець з 2018 року. Їх організовують Державний історико-культурний заповідник і громадська організація "Дубенський археологічний осередок".

У нинішньому сезоні науковці, зокрема, знайшли фрагмент обручки черниці, наперсток, ножиці для зняття нагару зі свічок і гральний кубик. Чим цікавий археологам знищений у ХІХ столітті монастир і якою є стратегічна мета досліджень на острові Дубовець, Юрій Пшеничний розповів у ексклюзивному інтерв'ю.

Що це за місце, де був монастир, і коли він існував?

— Зараз це пагорб серед осушеної в радянські часи долини річки Іква. Але в XVI-XVII столітті це був острів. У фундаційному листі князь Василь Острозький пише, що землю на острові Дубовець, який з усіх сторін обійшла вода, він віддає для проживання черниць. Характерно, що усі три найдавніші монастирі Дубна були розташовані на таких островах. Монастир на Дубовці заснований в 1592 році, а з 1832 року перестав функціонувати через політику Російської імперії. Будівлі розібрали і з часом навіть місце його розташування було забуте. Аж поки в 90-х роках ХХ століття місцевий археолог Віталій Ткач виявив там поруйновані кар'єром об'єкти з матеріалами, співвідносні з часом існування монастиря. А масштабні розкопки там розпочалися вже з 2018 року. Цього року мали четвертий сезон.

Розкопки в Дубні
Четвертий сезон археологічних досліджень на острові Дубовець, липень-серпень 2022. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Яким він був?

Четвертий сезон тривав місяць, до середини серпня і він був соціально орієнтованим. Тобто ми не лише поєднали наукову діяльність з археологічною практикою для студентів, а й долучили волонтерів з Дубна і переселенців, мам з дітьми. Ми намагалися максимально привернути увагу до необхідності збереження археологічної спадщини Дубна і Дубовець для нас в цьому плані — взірцевий комплекс. Тому що там і руйнації смітниками, і трупозахоронення, і діяльність скарбошукачів. І на фоні всіх цих негативних чинників ми ведемо діяльність, щоб зберегти цю пам'ятку і вже досягнули певних результатів.

Розкопки в Дубні
Четвертий сезон археологічних досліджень на острові Дубовець, липень-серпень 2022. Фото: Facebook Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

Розкопки в Дубні
Четвертий сезон археологічних досліджень на острові Дубовець, липень-серпень 2022. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Напрошується паралель з Пересопницею, яку археологи досліджують більше десяти років, їхня стратегічна мета знайти монастир, у якому писали Євангеліє. Яка основна ціль розкопок на Дубовці?

— З'ясувати просторове планування цього монастиря. Бо немає надійних задокументованих чи картографованих відомостей, які б дозволили уявити його розташування, архітектуру. Для вивчення цього розкопки мають важливе значення. Бо зовні ми зараз бачимо просто пагорб. А по суті, фактично з нуля, ми реконструюємо його забудову. Бо ні фундаментів, нічого іншого візуально не фіксуємо. Також ми ставили перед собою за мету знайти розташування монастирського храму, але поки цього не вдалося.

— Храм поки не знайшли, але ж на якісь об'єкти натрапили?

— У зв'язку з тим, що мали незначне фінансування цього року, — гроші виділив Дубенський заповідник в особі директора Леоніда Кічатого і меценати, — то й не ставили такої задачі, бо просто не потягнули б її. Тож вирішили завершити дослідження великого смітника першої половини XVІІ століття, над яким ми працювали з 2018 року. Він більше 40 метрів квадратних в площі.

Розкопки в Дубні
Посудина фаянсова, Ізник, Османська імперія, кінець XVI - перша половина XVII ст., виявлена у 2018-2020 рр. під час розкопок на острові Дубовець. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Чим цікавий археологам смітник?

— Смітник — це дуже цікавий комплекс, тому що він містить велику кількість матеріалів, зосереджених в одному місці. Тобто там не один-два фрагменти, а тисячі. І це дає перспективи для реконструкції типів посуду і реставрації для музейних експозицій. Наш смітник виявився багатим об'єктом на предмети побуту, особистого вжитку, прикраси. Торік, наприклад, знайшли фаянсову посудину з відомого ремісничого центру в Османській імперії біля міста Ізник. І в інвентарях князя Острозького часто згадується глина турецька, мається на увазі цей імпортний посуд. Теж цього походження знайшли фрагмент тарілки, прикрашений розписом у вигляді квітами гіацинту і стилізованим зображенням замку. У цьому ж смітнику знайшли орнаментовані руків'я з набору ножів першої половини XVII століття. Аналогій поки не знайшли і походження не з'ясували. Це все знахідки минулих років.

Розкопки в Дубні
Тарілка першої половини XVII ст., прикрашена розписом у вигляді квітами гіацинту і стилізованим зображенням замку. Фрагменти, виявлені під час розкопок на острові Дубовець у 2018-2020 рр. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

Розкопки в Дубні
Зразки столових ножів першої половини XVII ст., виявлені у 2018-2020 рр. під час розкопок на острові Дубовець. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Як ці предмети могли потрапити в монастир?

— Набір ножів могли виготовити як спецзамовлення. Можливо, хтось із вельмож, патронів монастиря (Острозьких, Заславських) замовив і подарував для обителі. Турецький посуд теж міг подарувати якийсь вельможа на якусь виняткову подію. Також у смітнику знайшли багато скляних намистин, шпильок для одягу, це речі черниць.

Розкопки в Дубні
Намистини XVII ст., виявлені у 2018-2020 рр. під час розкопок на острові Дубовець. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

Розкопки в Дубні
Гаплики і петельки для одягу XVII - XVIII ст., виявлені у 2018-2020 рр. під час розкопок на острові Дубовець. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

Розкопки в Дубні
Наперстки і голка XVII ст., виявлені у 2018-2020 рр. під час розкопок на острові Дубовець. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Якими були цьогорічні знахідки в смітнику?

— На дослідження залишилася невеличка його частина і вона не дала цікавих знахідок, лише одна намистина була. Але потім ми переключилися на дослідження смуги, яка тягнулася від пагорба до долини Ікви, колишнього ставу. Вона візуально вирізнялася насичено зеленим кольором і думали, що то була насипна дорога. Її досліджував голова Дубенського археологічного осередку Андрій Бардецький і виявив, що це рів — спеціально прокопаний канал до острова довжиною приблизно 50 метрів. В ньому виявили залишки діяльності рибалки, який був при монастирі і займався лише цим, мав снасті, човен.

Розкопки в Дубні
Рів для доступу до човнів.

Розкопки в Дубні
Ножиці для зняття нагару зі свічок ХVІІ-ХVІІІ ст. Фото: Facebook Дубенський замок

— Тобто монастир мав власного рибалку?

— Так, про це йдеться в надавчому листі Острозького початку XVII століття, де він надає монастирю рибалку. І свій улов він десь чистив у виявленому нами рову. Бо знайшли ціли пласт луски і рибних кісток, які відправимо на визначення. Щоб встановити видове різноманіття риб в Ікві у XVI-XVII століттях. Також ми знайшли обгорілі залишки груші і квасолини. Тож можемо вже сказати, що такі продукти вживали в ті часи. Трапилися нам в рову і наперсток, ножиці для зняття нагару зі свічок, скляні намистини з однієї в'язки, очевидно вервиці — предмету особистого благочестя, яким користувалися під час молитви. Там же знайшли і гральний кубик з кістки.

Розкопки в Дубні
Гральний кубик ХVІІ-ХVІІІ ст. Фото: Facebook Дубенський замок

Розкопки в Дубні
Обвуглені квасолина і фрагмент груші ХVІІ-ХVІІІ ст. Фото: Facebook Дубенський замок

— Як міг атрибут азартної гри опинитися в монастирі?

— Цікавить, чи грали черниці? Його туди могли принести і світські люди — робітники, які виконували в монастирі якісь роботи, чи парафіяни. Але разом з тим, не можемо виключати, що й черниці могли мати якісь світські способи дозвілля. Хоч напевне ми цього не знаємо. У Вознесенському монастирі в Києві, наприклад, знайшли шахи. І в кості ж не обов'язково грати на гроші. Зауважу, що черниці в монастирі на острові Дубовець були із заможних родин, мали соціально привілейоване походження і навіть при монастирі їх називали "панночки". Вони могли мати служниць, власні гроші. Відомі навіть заборони єпископа, що він забороняє їм тримати власних корів і кіз на молоко для кави, а служниць дозволяв мати лише одну на чотирьох.

Розкопки в Дубні
Скляні намистини ХVІІ-ХVІІІ ст., ймовірно від вервиць. Фото: Facebook Дубенський замок

— До кави?!

— Так, доволі дорогий на той час продукт, який вони у XVIIІ столітті могли собі дозволити. Цікава є ще категорія знахідок — посуд з написами. По дві літери на фрагментах трапляється, як ініціали. Цікаво, що ця традиція простежується в римо-католицьких монастирях Франції, Німеччини, Голандії, біля Вільно є такі знахідки. В чоловічих монастирях такого немає, лише в жіночих. І німецькі дослідники пов'язують це з тим, що черниці могли собі дозволити окремо замовляти їжу в келії. Монастир на острові Дубовець був унійний і теж формально підпорядкований Ватикану. Посуд з ініціалами — це теж знахідки попередніх сезонів, а цього року ми знайшли фрагмент обручки. Їх символічно вдягали черниці під час постригу, як нареченій Ісуса Христа. Знахідка ще, правда, не очищена.

Розкопки в Дубні
Фрагмент миски з літерним графіті XVII - XVIII ст., виявлений у 2018-2020 рр. під час розкопок на острові Дубовець. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— На якому етапі нині робота зі знахідками 2022 року?

— Завершили перемивати висівки. Тобто повторно через сито водою промивали ґрунт з фрагментами кісток, луски, кераміки, роздивлялися все це під лампою — і виявили ще багато дрібних речей, намистин, наприклад, монет, шпильок. Зараз ми переходимо до кабінетної камеральної обробки з шифруванням матеріалів, їх консервації, реставрації і підготовки наукового звіту.

Розкопки в Дубні
Юрій Пшеничний реставрує кераміку, виявлену під час розкопок на острові Дубовець, 2021 р. Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Знахідки з Дубовця поповнять колекцію Дубенського замку. Коли їх можна буде побачити в експозиції?

— Тяжко сказати, ми на перспективу працюємо. Тому що це не єдиний монастир Дубна, який ми досліджували і бачимо доцільність створення окремої археологічної експозиції "Археологія дубенських монастирів". Це поки ідея. Бо є ще Чеснохресний монастир, де було написано Дубенське Четвероєвангеліє. Його теж хотілося б покопати, але ця територія зайнята очисними спорудами міста.

Розкопки в Дубні
Четвертий сезон археологічних досліджень на острові Дубовець, липень-серпень 2022. Фото: Facebook Фото: Facebook МГНО "Дубенський археологічний осередок"

— Чим цікавий археологам знищений у ХІХ столітті монастир на острові Дубовець і яку частину території загалом вдалося дослідити за чотири сезони?

— Ця територія не забудована і дозволяє проводити розкопки на великій території. На даний час розкопали понад 300 метрів квадратних, це ще навіть не половина, бо десь 700 нам лишається. А монастир цей цікавий тим, що має чіткі хронологічні межі свого існування. На початку розмови я зазначив, що є конкретна дата заснування і є рік припинення діяльності. Тож всі ці комплекси, які ми виявляємо, можна вже прив'язувати до цього часу, визначати детальнішу хронологію знайдених там речей. Крім того, це дозволяє порівнювати з іншими предметами, знайденими на території Волині, Рівненщині, де немає такої чіткої прив'язки.

Читайте також

  • В сільській хаті на Рівненщині виявили оригінали Ніла Хасевича. Куди передадуть знахідки
  • Точність до деталей: дослідник з Рівного і художник з Києва відтворили портрет Костянтина Острозького
  • Зруби часів князів Острозьких і дерев'яна мостова: почались рятівні розкопки в історичній частині міста на Рівненщині

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди