Історик Андрій Жив'юк з'ясував, що в братській могилі радянських воїнів у парку Шевченка в Рівному поховані енкавеесівці. Він пропонує перенести рештки на кладовище, як планують зробити з могилами символів радянської пропаганди Дундичем та Богомоловим. В міському управлінні культури щодо цієї братської могили — інші наміри.
Пам'ятник на братській могилі радянських воїнів у парку Шевченка з'явився після Другої світової війни. Це бетонний обеліск з бронзовим барельєфом, який створили кияни Ісроель Шмульсон та Ірина Матвієнко.
"Мене дуже дивує, що зберігся до цього часу напис. Російська мова, "нашої родіни", "вічна слава героям" — це те, що перегукується з нашими сучасними подіями. Як на мене, цей напис мав би бути змінений", — вважає краєзнавиця Світлана Калько.
При підготовці статті для ресурсу "Рівне-Ретро-Ритм" вона відшукала раритетне фото 1965 року.
Відтоді деякі елементи зникли, помітила дослідниця.
"Першочергово там ще був по фронту стели такий вінок пам'яті так званий. І там напис знизу, в дусі того часу: "За Сталіна, За Родіну!" То от на початку 60-х років той напис "За Сталіна" затерли. На меморіальній плиті було зазначено 58 прізвищ. Після реконструкції в 1974 році з'явилася нова меморіальна плита і там вже 62 прізвища, але в історичних документах згадують 63 і 64 навіть", — розповідає Світлана Калько.
Історик Андрій Жив'юк пригадує, як за радянської влади розповідали, що тут поховали так званих визволителів Рівного. Він вже дослідив долю третини людей, прізвища яких вказано на надмогильній плиті та в документах.
"Тільки шестеро — це дійсно червоноармійці. Зокрема, це герой радянського союзу Григорій Макарович Шевченко, який отримав це звання за форсування Дніпра у битві за Київ. У тій знаменитій кровопролитній битві, але потім загинув він на Волині, в районі села Цегів. І рештки його були перенесені чомусь у Рівне", — роз'яснює історик.
Андрій Жив'юк переконаний: деякі із червоноармійців загинули після вигнання нацистів з Рівного і їх поховали поруч. А насправді більшість із досліджених імен належить енкавеесівцям, таким як полковник Гавриш чи підполковник Івлєв, які боролися з українськими повстанцями.
"Імена, які не зазначені на цій меморіальній плиті, але є в документах згадка про те, що вони поховані тут. Серед них такий собі Овчінніков, генерал-лейтенант, який не загинув, перепрошую, який вчинив самогубство. В мене така здогадка, що він мав причетність до планування операцій по ліквідації УПА в районі Гурб, яке закінчилося фіаско для тих, хто цю операцію здійснював з радянського боку", — додає кандидат історичних наук.
На думку Світлани Калько і Андрія Жив'юка, поховання у парку — це елемент радянської пропаганди, тож могилу слід перенести на кладовище. У переліку об'єктів для демонтажу від міськвиконкому його немає.
Перенесення пам'ятки історії місцевого значення, відповідно до законодавства, пов'язане з організаційними та фінансовими питаннями, пояснює представник управління культури.
"Управління культури подасть, відповідно до чинного законодавства, на консультативну раду з питань охорони культурної спадщини проєктні пропозиції щодо заміни всіх елементів тоталітарного режиму. Зараз питання щодо перенесення цієї могили на кладовище, — на Дубенське чи ще якесь інше, — не стоїть. Ці горельєфи, які на стінках, будуть демонтовані, ззаду текст російською мовою буде змінений", — каже головний спеціаліст управління культури Рівного Юрій Фаєвський.
На території міста поховали понад 150 тисяч загиблих у часи Другої світової війни, каже Юрій Фаєвський. Частину — в братських могилах, як от в Сосонках чи на місці концтабору на Київській.
Що відомо
- Міська комісія з перейменування об'єктів затвердила остаточний перелік вулиць Рівного та Квасилова, які підлягають дерусифікації. Йдеться про назви на честь російських та радянських військових діячів, письменників, науковців.
- Перелік вулиць, які влада планує дерадянізувати – ТУТ.
Читайте також
- Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізувати Рівне
- "Випалимо і викинемо геть": у Рівному вирішили перенести могили Дундича і Богомолова
- Перепоховання Дундича і Богомолова у Рівному: в управлінні культури розповіли про технічні моменти
- Дослухались до матері загиблого: у Рівному оприлюднили нові назви для 15 вулиць і площі
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram