Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне

Ексклюзивно
Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Микола Бендюк/фото: Суспільне Рівне

У Рівному з об'єктів радянської спадщини можуть створити окремий музей багатолітньої історії агресії Росії проти України. Про це в інтерв'ю Суспільному розповів член міської комісії з перейменування об'єктів Микола Бендюк. За військовою технікою з вулиць міста мають прибрати таблички, пам'ятники, дотичні до російської й радянської історії.

— Про яку кількість радянської спадщини на вулицях Рівного йдеться?

— Поки не ставиш собі питання і не знаходиш пам'ятники радянські й російські, які є на території Рівного, не розумієш, наскільки їх багато. А коли зайнятися, то побачиш — їх десятки: і пам'ятні таблички на будинках, і пам'ятники, які реально стоять на вулицях. Вони числяться як пам'ятники історії й культури. Разом з дошками до тридцяти нараховується.

— Є бачення їхньої подальшої долі?

— Їх не треба руйнувати, їх потрібно зібрати в одному місці, щоб створити інсталяцію-музей, у якому можна було показати всі періоди російської агресії відносно України, всі періоди радянського тоталітарного режиму. Це комплекс має бути збудований креативний, при його створенні треба брати приклад з найкращих європейських зразків.

— Яку назву може мати цей музей, чи маєте ви чітку концепцію?

— Я думаю, що на Пагорбі слави, наскільки є ця назва радянська, але вона може приблизно лишитись та сама. Можна використати будь-які локації, їх багато там: і музей радянських недобитків теж можна зробити, з окремою зоною й обгородити це все колючим дротом і показати оцей концтабір Радянського Союзу, в якому ми жили колись. Оцю техніку дулами розвернути в сторону Москви, бо зараз всі дула дивляться на Європу.

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Пагорб Слави.

З вулиць забираємо танчик, САУ, направимо на Москву, це буде музей радянських недобитків. Але це і буде інсталяція, біля якої має бути перелік отих всіх агресивних дій Росії стосовно України. А їх за тисячу років від Андрія Боголюбського ми можемо привести тисячі. Показати всю нашу історію, що ми насправді не братні народи, як нас хотіла завоювати Росія, яка пізніше стала Росією — Московія, і ті пам'ятки прислужаться тому всьому на території Пагорба слави.

— Музей розгорнуть біля вже існуючого меморіалу?

— Якраз той пам'ятник стане основою, навколо якої побудують музей агресії, і російської, і радянської. Єдине, змінити треба цифри, з 1941 на 1939, тому що Україна, власне, увійшла у війну з 1939 року, і це Друга Світова, а не "Велика отєчєствєна". Переробити трохи, переосмислити серпи з молотами. Можливо, ту стелу високу розібрати, бо вона вже в аварійному стані.

Насправді, та територія навколо підпорядкована одному — показати, на той час, славу "совєцкого оружия", а ми хочемо показати агресію російської і радянської зброї стосовно України. Там є і підземні приміщення, там можна навіть музеєфікувати, показати і всі періоди 20 століття, думаю, в основному УНР, і УПА, і сучасна російсько-українська війна.

— Що плануєте змінювати у військовому меморіалі на Дубенській, де стоїть радянський солдат?

— Зі стели заберуться ордени — Орден перемоги й Орден великої вітчизняної війни. З совєцьким солдатом: теж треба провести десовєтізацію, на прапорі теж є серп і молот, його треба переосмислити творчо. Я не думаю, що треба солдата забирати, хай би він там лишися, як символ. От, він дуже нагадує символіку Третього Рейху. Там точно такі самі солдати, вони знищені були на території Німеччини. Я думаю, що ми переосмислимо цього солдата, подумаємо, як креативно це подати.

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Військовий меморіал на Дубенській (2014 рік). Фото: wikimedia.org

— Чи приберуть пам'ятник жертвам розстрілів, що на вулиці Білій?

— Я за те, щоб цей пам'ятник залишити, він з мистецької точки зору непоганий, але обов'язково забрати 1941 рік. Там вказано 1941 — 1944 — це велика отєчєтсвєна, але ми всі розуміємо, що там розстріли були тільки у 1941— 1943 роках, тому ота друга дата "не сідає". Але, якщо лишаються десь такі пам'ятки, то треба уніфікувати й назвати війну Другою Світовою.

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Пам'ятник жертвам нацизму, вул. Біла (2012 рік). Фото: wikipedia.org

— Щодо могил, що будете робити з ними і рештками, якщо вони там є?

— Зараз символіка забереться з цих могил і перенесеться на той самий парк Слави, або лишимо її на Дубенському кладовищі. Рештки будуть перепоховані, тобто це буде окреме рішення про ексгумацію, якщо вони там є. Треба перевірити, розкопати, залучити кваліфікованих людей, тих самих археологів. Я не думаю, що там щось є, можливо якась капсула, або можливо, як робили у християнському світі — мощі. Може мізинець Богомолова з Москви привезли й тут поховали, у невеличкій труні. Якщо там щось є — перенести на Дубенське. В місті їх не має бути.

— Ніби все вже готове, щоб знести стелу навпроти драмтеатру? Коли це відбудеться?

— Ці всі стели, що є навпроти Театральної, й інші, вони є пам'ятками історії. Їх треба зняти з обліку. Ми комісією зберемося, підпишемо рекомендації — зняти їх з обліку і тоді голова військової адміністрації своїм підписом знімає з обліку і підписує наказ про зняття їх й демонтаж. Тобто це не є великою проблемою, це легко буде робитись. Позиція голови ОВА — знімати.

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Стела Героїв Союзу, Театральна площа (2018 рік). Фото: wikipedia.org/Prymasal

— На місці одного з танків є ідея впорядкувати алею волонтерів. Про що йдеться?

— Парк, де стоїть танчик Богомолова, названий сквером Українських добровольців, але він знаходиться недалеко від будинку ветеранів, тому волонтери запропонували створити в тому скверику Алею волонтерів. Це нормально, хай буде. Волонтерський рух у нас не тільки військовий, він всім допомагає: біженцям, тваринам бездомним. Я не бачу нічого проти. Розуміння, якою алея має бути, ні в кого поки немає.

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Могила комдива М. М. Богомолова.

— Перелік з тридцяти об'єктів остаточний, чи плануєте його доповнювати?

— Перелік, що стоїть в управлінні культури, остаточний, ми його передивилися, там враховані всі нюанси. Просто не всього хотіли демонтаж робити, деякі подавали на неповний демонтаж, як, наприклад, на Дубенській. Вони хотіли у сторону відсунути. Але я наполіг, щоб і ці об'єкти були включені. Тобто, той список, який пішов на підпис голові військової адміністрації, він повний по місту Рівне. По об'єктах в області ще його треба робити.

— Підсумовуючи, окресліть, що і куди перемістите?

— Пам'ятники, які є в Рівному: танчик і САУ — на Пагорб Слави, буде повністю демонтована стела на Театральній площі, вона теж поїде до музею агресії. На Відінській, те, що присвячене великій отєчєствєнній, воно має теж бути демонтоване і переїхати. Нейтральні, як пам'ятка біля РЗВА розстріляним — там замінять назви й цифри. Ще питання стоїть по Гулі Корольовій, я б теж перемістив пам'ятник на Пагорб Слави, але НУВГП хоче лишити його, тому хай забирають до себе в музей, але з вулиці вона має бути забрана. Це радянський символ, який не має стояти та на цій вулиці. Всі інші пам'ятки будуть демонтовані й перевезені.

Демонтаж і переосмислення: як планують дерадянізовувати Рівне
Пам'ятник Гулі Корольовій (2014 рік). Фото: Folkerman/wikipedia.org

Що відомо

  • У Рівному демонтували радянську самохідну установку біля пивзаводу
  • 13 квітня Суспільне повідомляло, що два монументи радянського періоду у Рівному приберуть з постаментів. Ідеться про пам'ятник Богомолову у вигляді танка в сквері Добровольців і САУ на вулиці Соборній, цю артустановку рівняни також називають танком. Зараз вирішують, чим замінити демонтовані монументи радянської доби.
  • У Рівному та Квасилові дерусифікують понад пів сотні вулиць

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди