Устя і Басів Кут: владу Рівного просять зайнятись порятунком водойм. Хто і чому

Устя і Басів Кут: владу Рівного просять зайнятись порятунком водойм. Хто і чому

Устя і Басів Кут: владу Рівного просять зайнятись порятунком водойм. Хто і чому
. річку Устя та Басівкутське озеро розділяє шлюз під мостом на вулиці Басівкутській/фото Олексія Бухала, Суспільне

Міського голову Рівного просять вберегти річку Устю та Басівкутське озеро від забруднення. Як інформує кореспондент Суспільного, під таким колективним зверненням підписалася частина учасників круглого столу, що проходив у Національному університеті водного господарства та природокористування 3 вересня.

У тексті йдеться про створення комунального підприємства, яке буде опікуватися водоймами громади. Цю ідею ініціатори почали пропонувати кілька місяців тому, однак частина депутатів міської ради, у тому числі й ексміський голова, таку пропозицію критикують та пропонують інші підходи.

Устя і притока

Одна з приток річки Устя протікає неподалік онкологічного центру. Повноводний раніше потічок заріс очеретом і бур'яном.

Устя і Басів Кут: владу Рівного просять зайнятись порятунком водойм. Хто і чому
на фото знизу видніється притока Усті, багатоповерхова будівля далі - колишній онкодиспансер, а зараз протипухлинний центр. Олексій Бухало, Суспільне Рівне

Рівнянка Віра Подлєсна тут мешкає у приватному будинку і каже, що притока стала схожа на болото.

"До цієї річечки вже дійти не можна. Колись вона була гарна, все було чудово видно до самої Боярки, все чисто було. Хочеться, щоб вона була гарною, щоб можна було до річки підійти, посидіти, щоб луг був, берег, щоб верби росли. Колись в проєкті було, що тут три озерця мало тут бути, одне викопали і на тому зупинилися", – розповіла Суспільному жінка.

Устя: що пропонують науковці

Очищення приток Усті – один з пріоритетів проєкту, розробленого науковцями Національного університету водного господарства та природокористування. Він має на меті зробити чистими річку та Басівкутське озеро.

У деяких притоках вчені зафіксували перевищення нітритного азоту в майже двісті разів.

"Ми оцінили критичний стан поверхневих вод цих потічків і запропонували конкретні заходи, визначили загальну суму, яку потрібно витратити на упорядкування цих потічків – забезпечення покращення кисневого режиму, зменшення надходження сполук. Проєкт приблизно вартістю 1,5 млн грн. Це є сума, яка підйомна для території і громади міста Рівне", – каже завідувач кафедри екології НУВГП, доктор сільськогосподарських наук, професор Микола Клименко.

Депутатів ознайомили з проєктом, але коштів ще не виділяли, – додає вчений.

Читайте також: Забруднення Усті і Басового Кута: науковець з Рівного оприлюднив дослідження

Басів Кут і "Плесо"

У Басівкутському озері наразі заборонено купатися через кишкову паличку. Водойма в такому стані через недостатню роботу відповідальних – вважає депутат Микола Бляшин. Про це він розповів на тематичному заході в НУВГП.

"Сьогодні основним завданням круглого столу було донести, що озеру слід мати відповідального власника. Наша пропозиція, колег-депутатів: щоб створити окреме спеціалізоване комунальне підприємство, яке буде відповідальне за стан річки, озера, його очищення і зупинення його погіршення", – пояснює Микола Бляшин.

Рівненські водойми
Микола Бляшин виступає перед учасниками круглого столу в НУВГП. Суспільне Рівне

Питання створення комунального підприємства "Плесо" розглядають на комісіях Рівнеради, – каже Микола Бляшин. Раніше низка депутатів його розкритикувала, адже у штат пропонують взяти переважно управлінців, які працюватимуть з документами.

На комісії 14 липня депутат Рівнеради та ексміський голова Володимир Хомко сказав:

"Це треба повноваження на рівні прем'єр-міністра, щоб вирішити питання озера. Це підприємство цього нічого не вирішить. Розтрачуватися, розкидатися грошима, щоб створювати директора, машину під задницю давати і таке інше. То створюйте відділ чи якусь групу, чи відокремлений підрозділ при міськШЕУ, Тресті".

Хто за це відповідає зараз

Таке комунальне підприємство пропонували створити ще у 2017-му році. Натомість тоді за водойми назначили низку відповідальних: управління ЖКГ, заступника мера та Трест зеленого господарства. Віднедавна річками та озером опікується новостворений департамент інфраструктури та благоустрою.

"Департаментом, а саме підпорядкованим йому зеленим трестом, виконується очищення плит річки Устя, на це є виділені кошти. Знаю, що перед початком святкування Дня Незалежності та Дня міста вони почали виконувати цю функцію з очищення плит", – розповів Суспільному керівник департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима.

Під час заходу в НУВГП присутні закликали небайдужих приєднуватися до групи "Друзі річки" у Facebook, а також підписатися під колективним зверненням. У ньому автори висловлюють занепокоєння станом водойм та просять владу вжити заходів.

Рівненські водойми
Суспільне Рівне

Також пропонують змінити організаційні підходи.

"Якщо буде на це рішення депутатської групи, що необхідно створити або додати в штат існуючого Тресту зеленого господарства, чи вивести поза штат, чи створити ще окремий департамент для боротьби з такою проблематикою, як очищення річки – ми будемо готові виконати цю поставлену задачу", – каже керівник департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима.

Устя і Басів Кут: владу Рівного просять зайнятись порятунком водойм. Хто і чому
Басівкутське озеро. Олексій Бухало, Суспільне Рівне

Загалом у проєкті науковці пропонують розчистити озеро від мулу та поглибити його. А ще укріпити береги, відновити очисні споруди та каналізувати мікрорайон. Комплексний проєкт оцінюють у 50 мільйонів гривень. Для прикладу, стільки місто щороку виділяє із власного бюджету на реконструкцію стадіону "Авангард".

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок