Від початку року на Полтавщині, як і в Україні загалом, зріс попит на зміну постачальників газу. Із вересня 2020-го цією послугою скористалися майже 600 тисяч українців. Про це розповів експерт із питань енергоефективності Святослав Павлюк.
Полтавка Юлія Матвійко раніше отримувала газ від обласного підприємства. А на початку січня уклала договір із новим постачальником.
"Тому що дешевше. Це логічно. Кожна людина хоче платити якомога менше. Я не розумію, навіщо переплачувати, тому і змінила. Більше, ніж півтори гривні різниця", − каже Юлія Матвійко, яка змінила постачальника газу.
Підписала Юлія договір на фіксовану суму, яка не змінюватиметься впродовж року.
"Однокімнатна квартира – 43 квадратні метри. У нас дуже тепло. Остання платіжка за грудень була десь 400 гривень. Звичайно, я сподіваюсь, що за січень сплачу менше", − говорить Юлія Матвійко.
Змінювала постачальника газу Юлія Матвійко самостійно через Інтернет.
"Там все розписано покроково. Я все заповнювала, що мене запитували на сайті. Автоматично я обрала варіант – через «Приват24». З цим не було проблем" − каже Юлія Матвійко.
Змінити постачальника газу можна від серпня минулого року. Це тому, що в Україні запровадили ринок газу. Держава перестала контролювати ціну газу для населення, а також не може визначати постачальника.
"Ви фактично обираєте собі постачальника, а оператор розподільчої системи, так званий «облгаз», він залишився той самий. Він транспортує тими самими трубами. А газ ви купуєте в будь-кого", − каже експерт із питань енергоефективності Святослав Павлюк.
Щоб перейти до нового постачальника газу, потрібно подати йому заявку разом із копіями необхідних документів. Далі очікуєте на підтвердження та сплачуєте останній рахунок від попереднього постачальника. Зміна має відбутися автоматично протягом 21 дня.
"Цим правом скористалися близько 600 тисяч населення. Кількість таких клієнтів збільшується. Разом з тим останнє рішення уряду, щоб обмежити ціну газу, фактично, блокує логіку цього переходу. Люди переходять до тих постачальників, де дешевше. А якщо у всіх споживачів ця ціна буде однакова, то переходити до інших постачальників немає сенсу. Тому наслідком такого урядового рішення може бути зупинка цього переходу" − каже експерт із питань енергоефективності Святослав Павлюк.
Нагадаємо, нині на газовому ринку України є понад 60 постачальників газу.
18 січня уряд знизив ціну на газ для населення. Новий тариф встановив на рівні 6 гривень 99 копійок за кубометр газу. Це із податком на додану вартість. Ціна діятиме з 1 лютого тимчасово – на період карантину або до завершення опалювального сезону. А днем пізніше встановили максимальну вартість транспортування газу для населення на рівні 1 гривні 79 копійок за кубометр. Це без ПДВ. Таке рішення ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.