19 листопада – 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. У перший тиждень російські війська зайшли у прикордонну до Сумщини Велокобудищанську громаду Полтавщини, зокрема, у село Веприк. Там пробули понад дві доби. Що згадують про ті дні місцеві, які допомагали тримати оборону свого населеного пункту - у матеріалі Суспільного.
"Я їх зустрів ще в Охтирці, я возив хліб, мені подзвонив мій начальник, каже: "Ти де? Я кажу: "Я в Охтирці". Каже: "Тікай, бо приїхали кацапи", — розповів житель села Веприк Микола Дулич.
У перші дні повномасштабної війни російські війська зайшли у село Веприк, що на прикордонні із Сумщиною.
"26 числа (лютого – ред.) вночі зайшла сюди розвідувальна група у складі чотирьох танків, двох БТР, двох МТЛБ. МТЛБ – це тягач артилерійський. Зайшли, ночували в селі Бобрик, на краю села, у бабусі в городі. Наступного дня вранці вони звідти пішли, лишили один так, у якому пальне скінчилося, і 27 числа уже зайшла сюди велика колона, 155 одиниць техніки", — згадав голова Великобудищанської громади Микола Шаблій.
У колоні було орієнтовно тисячне військо, каже Микола Дулич. ЗСУ на той час у селі не було.
"Тут наші діти, онуки, щоб не лишити їх у біді, ми передавали координати, де була розташована артилерія. Ми передавали, хто звідки міг: хто з Цегляного (район у селі – ред.), хто з цього лісу. Коли вони заїхали, машина зупинилася на в’їзді у Веприк, солдат вийшов із авто, дав чергу у сторону Веприка і шість уралів піхоти пішло на Веприк. Люди в селі виходили, зброї у них не було. У кого шо, але зброї не було. У кожного ніж був у кишені", — подвілився Микола Дулич.
Люди намагалися тримати оборону самі.
"Ні до кого не зверталися, ні до кого не заходили, по дворах не ходили. Тут у Веприку приїхали зняли оцей ось прапор, хлопці наші через пів години його повісили на місце", — повідомив Микола Шаблій.
Техніку російськи війська лишили в лісі.
"Вони приходили набирали воду, там стояв танк у дворі, вони зламали паркан, заїхали туди, там є кран, набирали воду. Приходили хлопці, вони тютюн у них брали закурить і казали: "Ви нас не бійтесь, ми вас не чіпатимемо". Тоді поїхали магазин розстріляли, замки на ньому, думали, що там щось є, вибили двері, а там нема нічого", — розповів житель села Веприк Микола Дулич.
Російські військові заправляли техніку на місцевій заправці. Потім до села підійшли ЗСУ і підірвали цистерну з пальним. Після цього сталася стрілянина.
"ТрО у нас знищило один бензовоз з гранатомета. Загинуло три російськи воїни, ми їх через Червоного Хреста обпалених передали", — згадав голова Великобудищанської громади Микола Шаблій.
Три одиниці військової техніки люди спалили, а два десятки – передали ЗСУ. Це автівки, які лишила армія РФ.
"Спитав: "Чого прийшли?" Дві відповіді: "Збіг обстави" і "Так вийшло". Хлопці, двоє солдатів, яких я бачив, років по 18-20. А офіцерові десь 35-38", — додав Микола Шаблій.
У селі Веприк російські війська були більше 2,5 діб. За цей час загинув один місцевий житель. Після цього колона рушила на Сумщину.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok