У гнізді лелек Грицька та Одарки у Пирятинській громаді, з якого ведуть цілодобову трансляцію, вилупилися пташенята. Вони будуть харчуватися тим, що приносять батьки, а згодом вчитимуться літати.
Про це зранку 6 травня в ефірі "Суспільне Студія" розповів провідний науковець Національного природного парку "Пирятинський" Анатолій Подобайло. За його словами, перше пташеня у гнізді Грицька та Одарки з’явилося вчасно.
"Ми його очікували 3 травня за аналогічними розрахунками з минулого року, але першу дірочку в шкарлупі воно пробило 2 (травня ― ред.), 3 подало голос, стало пищати з яйця. А вже вночі 4 травня звільнилося від шкаралупи. Таким чином процес появи першого проходив досить тривалий час. Десь за пів дня в нього прокинувся апетит, воно гарно поїло. І на наступний день з’явилося друге, а ще через день третє. Зараз у гнізді троє пташенят, і от-от з’явиться четверте", ― розповів науковець.
За його словами, зараз можна спостерігати за тим, як дорослі лелеки годують своїх пташенят. В останніх починається конкуренція за харчові ресурси.
"Батьки приносять їжу у своєму волі, викидають з нього все, що позбирали на луках, у гніздо. Поки що вони вибирають із цієї харчової грудки найменші часточки: черв’ячків, п’явок. А батьки потім поїдають щось крупніше ― жаб чи ведмедок, яких ми називаємо капустянками. А згодом пташенята перейдуть і на більшу їжу", ― сказав Анатолій Подобайло.
З часом пташенята змінять пух на пір’я і почнуть махати крильми, а перші спроби польотів у них будуть наприкінці липня чи на початку серпня. Також малих лелек мають кільцювати, аби була змога відстежувати їхні міграційні шляхи. Науковець розповів:
"У лелек є така особливість, що вони відкладають на одне―два яйця з запасом, щоб вижили найсильніші. І, дійсно, часто стається так, що з гнізд лелеки викидають найслабшого, який уповільнює свій розвиток. Минулого року були такі прояви з боку самки, з боку Одарки. Два дні вона ображала найменшого, якого глядачі прозвали Юрком. Всі ми переживали, навіть приготували сіно в ящику, щоб його підібрати і підгодовувати. Але, на щастя, харчових ресурсів вистачило і всіх п’ятьох вони вигодували".
За словами Анатолія Подобайла, поки не відомо, якої статі вилуплені пташенята. Відрізняти їх у гнізді буде складно. В цьому зможе допомогти лише присвоєння індивідуальних кілець із номерами.
Що відомо про трансляцію із гнізда лелек на Полтавщині
Відеокамеру біля гнізда у селі Леляки на Полтавщині мали встановити ще 2021-го, але відклали проєкт через початок повномасштабного вторгнення Росії. Прилади для спостереження, які на той момент перебували на Харківщині, працівник парку приховав у погребі. Їх дістали після звільнення території від армії РФ.
15 травня 2023-го трансляцію розпочали на каналі парку "Пирятинський", а у червні призупинили через вимогу СБУ, бо на відео було видно частину автотраси. За словами Анатолія Подобайла, нині кут огляду змінили і відновили трансляцію 10 березня 2024-го на каналі "Лелека Грицько".
Відеодані про лелек надалі використовують студенти кафедри екології та зоології Київського університету імені Тараса Шевченка.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok