Сміттєпереробні заводи на Полтавщині: які громади мають визначити земельні ділянки під їхню забудову

Сміттєпереробні заводи на Полтавщині: які громади мають визначити земельні ділянки під їхню забудову

У чотирьох громадах на Полтавщині мають визначити, де збудують сміттєзвалища
Макухівське сміттєзвалище неподалік Полтави. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

До кінця травня на Полтавщині мають визначити земельні ділянки для побудови сміттєпереробних заводів. Це мають зробити у Полтавській, Кременчуцькій, Кобеляцькій та Лубенській громадах.

Про це Суспільному розповів директор обласного департаменту екології та природних ресурсів Сергій Олейніков.

Де планують побудувати сміттєпереробні заводи на Полтавщині

Сміттєпереробні заводи попередньо планували побудувати у Полтавській, Лубенській, Кременчуцькій та Кобеляцькій громадах. До кінця травня у цих ТГ мають визначити локації.

"По Кременчуцький, Кобеляцькій громадах іде процес виготовлення землевпорядної документації. Лубенська громада надала пропозиції з трьох земельних ділянок, і сьогодні саме міністерство (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України – ред.) проводить консультації з експертами, і будуть визначати, яку одну з трьох земельних ділянок можна буде формувати і використовувати саме для цих цілей", – розповів директор обласного департаменту екології та природних ресурсів Сергій Олейніков.

Полтавська громада надала пропозиції щодо використання земельної ділянки в районі Макухівського сміттєзвалища.

Сміттєпереробні заводи на Полтавщині: які громади мають визначити земельні ділянки під їхню забудову
Макухівське сміттєзвалище під Полтавою, куди звозять відходи з 1953-го року. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

"Але ми почали опрацьовувати це питання з Терешківською громадою. Вони навіть виготовили детальний план на забудову під будівництво сміттєпереробного заводу. Але там питання саме про земельні ділянки і порядок передачі з державної в комунальну власність. Це займе певний період часу. Якщо ми опрацюємо питання з Полтавською громадою швидше, то це буде Полтавська громада", – додав Сергій Олейніков.

Як розповів Сергій Олейніков, сміттєпереробні заводи не планують будувати у населених пунктах. Вони повинні бути розташовані за кілометр до найближчого населеного пункту.

Що будуть виробляти сміттєпереробні заводи

Громади, у яких з’являться сміттєпереробні заводи, нині займаються підготовкою документів для відводу цих ділянок в оренду, якщо буде інвестор, розповів Суспільному радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк.

"Підходимо з точки зору санітарної зони, із точки зору можливого будівництва і можливої зацікавленості інвесторів у таких ділянках, бо вони повинні бути недалеко від підстанції, або куди буде видаватися електроенергія. Кінцевий продукт кожного заводу – це електроенергія, яка буде продаватись у загальну мережу або підприємствам, які будуть розташовані поруч", – розповів радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк.

Що таке сміттєпереробні заводи кластерного типу

Міністерство захисту довкілля розробило національний проєкт розміщення сміттєпереробних заводів кластерного типу. Вони повинні покривати всю Полтавську область.

"Кластерний тип під собою має розуміння повної 100-відсоткової переробки всього новоутворюваного сміття. Треба закінчити і зробити зміни в регіональний план управління відходами області і треба розробити ТЕО – техніко-економічне обґрунтування – це кошторис на будівництво, на окупність і на кількість твердих побутових відходів, які повинні їхати на ці заводи. Тобто це, скажімо так, початковий документ до того, щоб ми могли презентувати його інвесторам і банкам, які могли б брати участь в фінансуванні цих проєктів", – розповів радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк.

За його словами, ця документація має бути розроблена таким чином, щоб вона відповідала всім вимогам Європейського Союзу і була прийнятною для міжнародних фінансових установ, які пізніше будуть брати участь у співфінансуванні цього проєкту.

"Вже маємо пропозиції від декількох інвесторів на будову цих заводів. Можливо, у нас буде спроможність їх переконати, щоб вони по зі своєї сторони взяли участь в розробці цього ТЕО. Наразі це перемовини", – додав Сергій Довгалюк.

Як повідомив радник, у Полтавській області створена робоча група з управління відходами. Там вже затвердили технічне завдання для виготовлення техніко-економічного обґрунтування.

З яких етапів складатиметься виготовлення документації

Сміттєпереробні заводи на Полтавщині: які громади мають визначити земельні ділянки під їхню забудову
З яких етапів складатиметься виготовлення документації. Суспільне Полтава/Суспільне Полтава

"Є ТЕО (техніко-економічне обґрунтування – ред.), після цього йде стадія П – стадія проєкту, яка дає можливість отримати дозвіл на будівництво. Далі іде стадія РД – робоча документація, по якій будують вже", – розповів радник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк.

За його словами, як тільки буде виготовлене техніко-економічне обґрунтування, у Полтавський області зареєструють фірму, яка почне процедуру отримання земельних ділянок в оренду. Після цього починається стадія виготовлення проєкту.

За чиї гроші виготовлятимуть документацію

Виготовлення техніко-економічного обґрунтування передбачає залучення приватних коштів і залучення від кредитних установ.

"Ми спільно з Полтавською областю і Міністерством (Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України – ред.) проводимо пошук донорів чи інвесторів, які зможуть розробити це ТЕО і регіональний план згідно з цим підходом кластерного типу. Як тільки буде знайдено фінансування цього першого етапу, воно одразу піде дуже швидко. Я маю надію, що за місяць-два ми це доведемо до логічного кінця", – розповів радник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк.

На виготовлення техніко-економічної документації потрібно понад 20 мільйонів гривень. На це планують залучити державні та грантові гроші. А поки щодо можливостей такого співфінансування у міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів очікують відповідь від Уряду.

Що відомо щодо будівництва сміттєпереробних заводів на Полтавщині

2 листопада 2023 року під час візиту на Полтавщину міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець повідомив, що заводи з переробки побутових відходів планують збудувати у Полтавській, Лубенській, Кременчуцькій та Кобеляцькій громадах. Меморандум між Міндовкілля та цими ТГ підписали 2 листопада.

За словами міністра, ці заводи перероблятимуть до 500 тисяч тонн твердих побутових відходів на рік. Для реалізації цього проєкту планували залучити близько 130 мільйонів доларів від міжнародних інвесторів.

Як раніше повідомляв радник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Довгалюк, міжнародні банки готові фінансувати до 80 % будівництва цих заводів і до 20% - приватні кошти.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | Тік Ток

На початок