Учетверте у Київському районному суді Полтави збиралися на підготовче засідання у справі щодо авіакатастрофи, яка сталася на Харківщині 2020-го року. Тоді загинули 26 людей – це курсанти університету Повітряних сил у Харкові та офіцери. Судове засідання у Полтаві перенесли. Чому – у матеріалі Суспільного.
Підготовче судове засідання у справі авіакатастрофи на Харківщині
На підготовче судове засідання до Київського райсуду Полтави 4 вересня прийшли батьки загиблих в авіакатастрофі, їхній адвокат, прокурор та деякі захисники обвинувачених. Деякі інші адвокати та самі обвинувачені на засіданні були у режимі відеоконференції.
Захисниця обвинуваченого Сергія Дроздова подала клопотання до суду щодо перенесення засідання, адже вона перебуває на лікарняному. Без участі адвокатки проводити засідання не бажав і сам Дроздов.
Натомість прокурор Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони східного регіону Павло Юхимович сказав, що існує можливість продовжити підготовче засідання, адже є клопотання інших обвинувачених, які можна розглянути без участі захисниці Дроздова. Цю позицію підтримали потерпілі та їхній адвокат.
Решта учасників заявила, що це має бути на розсуд суду.
"Суд ухвалив, що ми не можемо продовжувати підготовче судове засідання, оскільки це буде порушення права на захист, оскільки сам обвинувачений заперечує продовжувати засідання", ― сказала суддя Київського райсуду Полтави Ольга Логвінова.
Наступне має відбутися 11 жовтня.
На підготовче засідання у Київському райсуді Полтави збиралися учетверте, розповів Суспільному прокурор Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони східного регіону Павло Юхимович. За його словами, на початку повномасштабного вторгнення матеріали кримінального провадження, які були визначені за Орджонікідзевським районним судом Харкова з метою їхньої схоронності передали до полтавського суду. Згодом за Київським райсудом Полтави визначили підсудність цієї справи.
"Зараз суд розглядає можливість призначення розгляду кримінального провадження по суті. Тобто, чи відповідає обвинувальний акт вимогам статті 291 Кримінального процесуального кодексу України, чи повноважний склад суду, чи уповноважений прокурор. Тобто процесуальні моменти, які у майбутньому дадуть змогу законному розгляду справи по суті", ― каже прокурор Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони східного регіону Павло Юхимович.
Під час розгляду по суті мають дослідити, зокрема, 73 томи із матеріалами справи.
"У ході розгляду судової справи, окрім дослідження письмових доказів – 73 томів – ще є великий перелік осіб, які потребують допиту їх у якості свідків, у якості потерпілих, у якості обвинувачених. А також етап дослідження речових доказів. Тому це справа, згідно з такими темпами, може затягнутися до досить тривалий час", ― каже прокурор Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони східного регіону Павло Юхимович.
За словами Юхимовича, основна причина перенесення підготовчого засідання – це почергова неявка представників у справі.
Що говорять рідні загиблих в авіакатастрофі
На засідання до Київського райсуду Полтави приїхали батьки частини загиблих в авіакатастрофі курсантів та офіцерів. У руках вони тримали портрети своїх рідних. Перенесення засідань вони вважають затягуванням справи.
"Щоразу приїжджаємо на засідання і отримуємо щоразу одну відповідь, що судове слухання переноситься. Причин зараз чимало: хвороба, відсутність адвоката або його заміна, служба і таких ще багато причин", ― сказала мама загиблого льотчика-штурмана Ашрафа Мсуя Римма Мхавілла.
Син Римми був льотчиком-штурманом другого класу. 29-річний Ашраф Мсуя викладав курсантам штурманську підготовку.
"Мріяв він бути льотчиком. Він здійснив свою мрію, він став першокласним льотчиком. За тиждень до трагедії він мені сказав, що відбуваються нехороші справи у вигляді того, що у процесі польоту може заглохнути двигун. Це бувало. Я про це знала", ― розповіла Римма Мхавілла.
Батьки вимагають для обвинувачених найбільшого покарання, сказала Суспільному мама загиблого курсанта Валентина Олабіна.
"Ми хочемо справедливості, тому що винні є. Діти просто навчалися у престижному закладі України. Діти здорові, молоді, вони прагнули чогось. Є документально підтверджені факти, що вони винні. Звісно, що ми хочемо продовження справи, покарання" , ― зазначила мама загиблого курсанта Валентина Олабіна.
Син Валентини Володимир закінчив четвертий курс Харківського університету Повітряних Сил. Йому було 20 років. Про те, що хоче стати льотчиком, він повідомив під час навчання у школі.
"Це була просто практика. У нього уже було перше посвідчення пілота. У нього уже було більше 226 годин нальоту. Тобто цей університет уже провчив його чотири роки. Це державний заклад, який вкладає у цих дітей немалі гроші. Вони теж мають бути зацікавлені у покаранні винних. Вступало 25 людей, до четвертого курсу дійшло п’ятеро льотчиків військової транспортної авіації. По здоров’ю відрахувалися, перевелися на інші курси. Тобто не кожна дитина може літати у 20 років на літаку", ― сказала мама загиблого курсанта Валентина Олабіна.
На льотчика учився і син Тетяни Корчовської Роман. Закінчував четвертий курс університету.
"Мій син у 13 років після сьомого класу хотів бути військовим, хотів бути пілотом, досягнути мрій. З дитинства літаки робив з різних конструкторів. Він марив небом, він хотів літати. Після сьомого класу він пішов у кадети, потім у Київський військовий ліцей імені Івана Богуна. Був старшиною, зразковим, командиром був. Потім пішов до Харкова. Він з відзнакою закінчував навчання. Був старшим сержантом. З Олабіним Володимиром вони уже літали. На останньому польоті четвертого курсу таке сталося нещастя", ― розповіла Тетяна Корчовська.
За її словами, син розповідав про неполадки у літакові.
"Постійно недостача, постійно немає польотів, немає пального. Відкладали, відкладали. А потім під час останнього польоту вони наганяли ті години. Неодноразово літак ламався, його приземляли", ― додала Тетяна.
"Я вважаю, що усі ці керівники, які причетні до цієї трагедії, мають бути покарані. До того ж, покарані найбільшою мірою покарання. Загубили 26 дітей. Молодих, здорових, розумних дітей, які б могли сьогодні літати захищати нашу країну", ― сказала мама загиблого курсанта Костянтина Зибюка Наталія Зибюк.
За словами Наталії Зибюк, про той тренувальний політ вона знала, але не думала, що може статися трагедія.
"Йому було 19 років. У нас батько військовий. Він трохи цю справу знав. Йому це подобалося. Коли він вступив, йому дуже подобалося навчатися. До трагедії він постійно дзвонив мені, я його запитувала: «Костю, а чому ви не літаєте?». Він відповідав: «Тому що літак несправний, польоти наші відкладаються». Літак цей був, скажімо так, не зовсім справний. Я не знаю, як допустили цього літака і туди запустили стільки дітей", ― пригадала мама загиблого курсанта Костянтина Зибюка Наталія.
Про неполадки мамі говорив і 21-річний Дмитро Студінський.
"Наш Діма мріяв стати захисником нашої країни. Він мріяв літати, мріяв стати льотчиком. Майже став штурманом. Наш Діма розповідав, що порушуються права. Раніше, це розповідав Діма, коли льотчики робили тренувальні польоти, у кабіні мав бути присутній тільки один льотчик-курсант. А це вони посадили два льотчики-курсанти і ще стільки штурманів. Вони об’єднали можна сказати три тренувальних польоти в один", ― розповіла Галина Студінська.
"Вони дуже довго не літали. А мене це завжди дивувало, чомусь хотіла, щоб він літав. Я не чекала звідти ніякої небезпеки. Кажу: «Максиме, ви хоч ще полетите?». «Та полетимо останній раз», – він сказав. А виявляється, що у льотчиків не останній, а крайній раз. А він сказав останній раз. Напевно, душа відчувала це все", ― сказала мама загиблого курсанта Максима Хомʼячука Катерина Хомʼячук.
Що відомо про авіакатастрофу біля Чугуєва на Харківщині
25 вересня 2020-го року біля міста Чугуїв Харківської області впав військовий літак Ан-26. Тоді загинули 26 людей: 19 курсантів харківського університету Повітряних сил та сім офіцерів, члени екіпажу. Основною причиною падіння літака став дозвіл керівництва на польоти конвеєрним способом, повідомили в ДБР. Під час авіакатастрофи вижив курсант В'ячеслав Золочевський. Серед загиблих був курсант з Полтавщини Андрій Роспотнюк. 6 жовтня 2020-го року із ним попрощалися у Миргороді, де він жив.
У справі шестеро підозрюваних: колишній виконувач обов’язків начальника університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба Олександр Турінський, екскомандувач Повітряних сил Сергій Дроздов, колишній командир військової частини А4104 В'ячеслав Глазунов та його ексзаступники Олександр Вовк, Роман Куценко, колишній керівник управління польотами на аеродромі "Чугуїв" Олександр Жук.
Справу розслідують за частиною третьою статті 425 Кримінального кодексу України – це "Недбале ставлення до військової служби" та статтею 416 "Порушення правил польотів або підготовки до них, а також порушення правил експлуатації літальних апаратів, що спричинило катастрофу або інші тяжкі наслідки". Найбільша санкція – до 15 років позбавлення волі.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: