Сезон кавунів у Полтаві: звідки везуть, яка їхня вартість та вміст нітратів

Сезон кавунів у Полтаві: звідки везуть, яка їхня вартість та вміст нітратів

У Полтаві сезон продажу кавунів
. Суспільне Полтава

Цьогоріч на продуктових ринках Полтави продають кавуни із обласних баштанів, також привозять із центральних та південних регіонів. Про це Суспільному розповіли продавці на кількох місцевих базарах. Їх перевіряють на вміст нітратів. Зокрема, перевищення норми від початку сезону на одному з ринків у мікрорайоні Поділ не виявили.

На одному з полтавських ринків продає кавуни Любова Селютіна. Ціна ягоди - від 24 до 28 гривень за кілограм. Каже, попит на баштанні є.

"Кавуни привозимо з Одеси. Ми спеціально з фермерами домовляємось, під нас садять. І ми забираєм найкращі спілі кавуни. Тому що полтавські ще зелені, а якщо є спілі, то їм додають нітратів, ще ми не берем. Ґрунтовий уже, то був тепличний, а тепер уже ґрунт пішов", - розповідає продавчиня Любов Селютіна.

"Дорого дуже, бабуся не може собі дозволити на пенсію купити такий кавунчик. Треба десь гривень 300-400, а в мене пенсія тільки 3 000", - говорить місцева жителька Аліна Ніколаєнко.

Сезон кавунів у Полтаві: звідки везуть, яка їхня вартість та вміст нітратів
Продаж кавунів у Полтаві. Суспільне Полтава

Олексій Лукович продає кавуни на ринку у мікрорайоні Левада. Привозить їх з Великої Багачки Миргородської громади.

"27 гривень за кілограм. Якщо їх буде більше, вона (ціна – ред.) впаде, якщо їх буде не дуже багато, вона буде триматись", - каже продавець Олексій Лукович.

Поруч продають кавуни з Дніпра.

"25 гривень за кілограм. Я думаю, із Полтавської області будуть, з Решетилівки (будемо – ред.) привозити кавуни. Ми торгуємо ними вже 3 тижні і ніхто не скаржився", - говорить продавчиня Надія Соломка.

Документи про експертні висновки на відсутність нітратів у ягодах в них є, говорять продавці.

Сезон кавунів у Полтаві: звідки везуть, яка їхня вартість та вміст нітратів
Перевірка кавунів на нітрати. Суспільне Полтава

"Ми показуємо, люди запитують, не часто, але запитують, особливо як для маленьких діток, просто переживають", - каже продавчиня Любов Селютіна.

"Один пробували купувати, і сьогодні ще один хочемо взяти. Інколи вони (продавці- ред.) говорять, що так, і показують документи, а деякі ні. Те, що підходить під сумнів, то ми там не берем кавуни", - розповідає місцева жителька Аліна Ніколаєнко.

Завідувачка лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №14 Тамара Матвієнко перевіряє баштанні на ринку у мікрорайоні Поділ.

Сезон кавунів у Полтаві: звідки везуть, яка їхня вартість та вміст нітратів
У лабораторії проводять експертизу на наявність нітратів в кавунах. Суспільне Полтава

"Для того, щоб визначити вміст нітратів, потрібно з кавуна відокремити частину і пробу цю підготувати подрібненням. До підготовленої наважки масою 10 мг ми додаємо 50 мл одновідсоткового розчину алюмокалієвих галунів (мінерали – ред.) для подальшого екстрагування нітратів. Занурюємо електроди в досліджувану пробу, натискаємо пуск і чекаємо 1 хвилину. Ми отримали вміст 35 мг/кг. Продукція відповідає вимогам чинних нормативних документів та допускається до реалізації", - говорить завідувачка лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи №14 Тамара Матвієнко.

Максимально допустимий рівень нітратів для кавуна - 60 мг/кг, для дині – 90 мг/кг. Із початку сезону, як розповіла Тамара Матвієнко, провели 11 лабораторних експертиз кавунів та динь загальною масою 850 кг. Випадків перевищення допустимого рівня не було.

Сезон кавунів у Полтаві: звідки везуть, яка їхня вартість та вміст нітратів
На Полтавщині почався сезон продажу кавунів. Суспільне Полтава

"Нітрати – це солі азотної кислоти. Виникає слабкість, потім синюшність внаслідок гіпоксії тканин. Дитина стає квола, виникає блювання. Дорослий може поскаржитись на відчуття болю, тяжкості, діарею, знижується артеріальний тиск, підвищується частота дихання. Першу допомогу, яку ми можемо самі собі надати- це пити багато рідини, випити підсолену воду, щоб викликати блювання, потім випити сорбенти. Обмежити або уникати перші врожаї з перших фруктів та овочів. Якщо це кавун, бажано внутрішню частину споживати, а 1-2 см від шкірочки не вживати. На щастя, ні. Не було у нас таких звернень, харчових отруєнь.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок