Готуються до тендеру: у Полтаві виготовлять документи на реставрацію дому патріарха Мстислава

Готуються до тендеру: у Полтаві виготовлять документи на реставрацію дому патріарха Мстислава

Готуються до тендеру: у Полтаві виготовлять документи на реставрацію дому патріарха Мстислава
. Суспільне Полтава

У Полтаві готують документи для проведення тендеру на проєкт реставрації будинку патріарха Мстислава. На виготовлення документації із бюджету громади спрямують 200 тисяч гривень, розповіла Суспільному депутатка міськради Юлія Городчаніна. Нині за приміщенням доглядають представники Харківсько-Полтавської єпархії Православної церкви України і хочуть відновити у ньому музей, розповів протоієрей Олександр Горай.

Батьківський дім патріарха Мстислава у Полтаві має вік понад століття. Патріарх Мстислав – український державний та церковний діяч, а ще предстоятель Української автокефальної православної церкви.

Дом патріарха Мстислава в Полтаві
Дом патріарха Мстислава в Полтаві. Суспільне Полтава

"Це пам’ятка історії місцевого значення. Цінним є саме та хата, в якій народився патріарх Мстислав, саме з тими пошкодженнями, зі стертими дверима, з не дуже якісною фурнітурою на вікнах. Тобто все це, чого торкався патріарх", - говорить архітекторка Оксана Бєлявська.

Дім патріарха Мстислава планують реставрувати
Пам'ятна табличка над головним входом до будинку патріарха Мстислава. Суспільне Полтава

Нині в будівлі частково обвалився дах, а стіни та підлога – поруйнувалися. Десяток років тому у приміщенні працював музей, каже протоієрей Олександр Горай.

"Тут розміщується чотири кімнати і галерея. У такій частинці прибудови, як галереї, розміщувалась капличка, ми там служили служби. Розташовувалися експонати музею – це такі старовинні елементи українського побуту. Одяг, багато рушників, меблі того часу, коли патріарх Мстислав саме був", - згадує протоієрей Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ Олександр Горай.

Фотографія всередині будинку патріарха Мстислава
Стан будинку патріарха Мстислава всередині. Суспільне Полтава

За словами протоієрея, у будинку патріарха музей хочуть відновити. А для цього приміщення треба відреставрувати.

"Про знесення або демонтаж будівлі не може йти і мови. На початку – це науково-проєктна документація, яку треба виготовити. Щоб її якісно виготовити, треба буде провести попереднє дослідження. А це, зрозуміло, і дослідження інженерів, конструкторів, гідрогеологічні дослідження, дослідження архітектурні, щоб зрозуміти, у якому технічному стані перебувають конструкції цієї хати. І потім уже випрацювати рішення для її порятунку", - пояснює архітекторка Оксана Бєлявська.

Стан хати патріарха Мстислава. 2021 рік
Стелю хати патріарха Мстислава тримають спеціальні палі. Суспільне Полтава

Профінансувати створення документів вирішили із бюджету Полтавської громади. Рішення про це 28 вересня підтримали депутати на сесії міськради.

"Мова йде про 200 тисяч (гривень – ред.) для того, щоб виготовити науково-технічну документацію, проєкт реставрації будинку патріарха Мстислава. Документи нам покажуть, в якому стані ця будівля, яким чином її можна відновлювати, скільки це буде коштувати", - говорить депутатка Полтавської міськради Юлія Городчаніна.

У Полтаві виготовлять документи на реставрацію дому патріарха Мстислава
У Полтаві планують робити реставрацію дому патріарха Мстислава. Суспільне Полтава

"Частина будівлі – у власності релігійної громади Архистратига Михаїла Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ (Православної церкви України – ред.), це задня частина будівлі. А та, що виходить на фасад, – це будівля (частина – ред.) у власності міської ради. І ми орендуємо її у міста. Саме на цю частину, яка у власності міста, і виділені кошти", - говорить протоієрей Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ Олександр Горай.

Скільки часу потрібно на створення документації, поки не відомо, каже Юлія Городчаніна.

"Оголосити тендер зазвичай достатньо кількох тижнів, можливо, до місяця. Тобто у будь-якому разі цього року це буде здійснено. А от питання виконання самих робіт – це буде обов’язково прописано в умовах договору на виконання тендеру. І другий момент – очевидно, що частину робіт можна виконати узимку, частину на весну вже", - говорить депутатка Полтавської міськради Юлія Городчаніна.

Що відомо:

  • Степан Скрипник, більш відомий як патріарх Мстислав, народився у Полтаві 1898-го.
  • Він був першим православним патріархом Київським і всієї України, патріархом Української автокефальної православної церкви та учасником Української революції 1917-го – 1920-го.
  • Своє життя Степан Скрипник провів у кількох містах України та за кордоном, а помер 1993-го у Канаді. Йому було 95 років.
На початок