Перейти до основного змісту
Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи

У Полтаві 15 травня продовжили демонтовувати пам’ятник на місці відпочинку Петра І. Цим займалися комунальники, музейники та архітектори. Протягом дня розібрали одну з металевих тумб. Роботи наступного дня планують продовжувати.

Про це розповіла Суспільному кандидатка архітектури та членкиня ГО "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська.

"Сьогодні продовжуємо демонтажні роботи п’єдесталу пам’ятника. Усі елементи, всі демонтовані елементи пам'ятника будуть перевезені на територію державного історико-культурного заповідника Поле Полтавської битви", — розповіла директорка історико-культурного заповідника "Поле Полтавської битви" Євгенія Щербина.

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи
Демонтажні роботи п’єдесталу пам’ятнику Петру І у Полтаві 15 травня. Суспільне Полтава

Демонтажні роботи виконують комунальники та працівники музею під наглядом архітекторів.

"Ми залучили реставраторів із "Укрреставрації" з міста Києва. Фахівці приїжджали, ми уклали спільні рекомендації щодо розібрання цього пам'ятника, щодо технології розбирання. І поки що ми йдемо за цим планом. Найбільшою складністю було те, що в нас не було на руках історичних матеріалів, історичних креслень, щоб ми могли розуміти, як складені конструкції всередині цього пам'ятника. Тому кожен крок йшов після обговорення нашого обстеження конкретного елементу. І так ми крок за кроком його підіймали, починаючи з гори, і зараз ми дійшли вже до нижніх тумб", — розповіла кандидатка архітектури, членкиня ГО "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська.

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи
Демонтажні роботи пам'ятника на місці відпочинку Петра І виконують комунальники та працівники музею під наглядом архітекторів. Суспільне Полтава

Металеву частину пам’ятника демонтують повністю, а гранітний п'єдестал та чавунну огорожу залишать.

"Цей пам'ятник зведений 1849-го року, достатньо давній. Це один із найдавніших пам'ятників на теренах України. Цей пам'ятник виготовлений доволі оригінальною такою технологією: із мідних листів, тобто він мідний. І скульптурні елементи виконані методом гальванопластики так званої. Це доволі прогресивний метод. На теренах Російської імперії це, мабуть, був, навіть перший приклад реалізації цієї технології, коли використовуються певні електрохімічні процеси для утворення барельєфної поверхні", — пояснив кандидат архітектури, член ГО "Збережемо Полтаву" Артур Ароян.

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи
Металеву частину пам’ятника на місці відпочинку Петра І демонтують повністю, а гранітний п'єдестал та чавунну огорожу залишать. Суспільне Полтава

На підготовку до демонтажу витратили місяць, розповіла Оксана Бєлявська. Уперше пам’ятник почали розбирати 2 травня. Тоді розібрали частину цегляної кладки із серединної тумби.

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи
Роботи з демонтажу пам'ятника на місці відпочинку Петра І у Полтаві 15 травня. Суспільне Полтава

"У понеділок (5 травня 2025-го, – ред.) була знята центральна тумба і перевезена на заповідник. Далі процес призупинився. Ми були залежні від ГО «Сокіл», які нам допомагали в суботу 3 травня і які пообіцяли, що наступної суботи вони також прийдуть і допоможуть. На жаль, вони не виконали свої обіцянки. Нам довелося спілкуватися вже з директором департаменту культури Полтавської міської ради, з директором музею Полтавської битви, з пані Катериною Ямщиковою, щоб ми цей процес продовжили", — додала Оксана Бєлявська.

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи
Вперше пам’ятник на місці відпочинку Петра І почали розбирати 2 травня. Суспільне Полтава

"2 травня приїхала техніка, приїхали всі, хто був замовлений, реставратори, архітектори. 2-3 травня працювали, а потім лишилися вже просто технічні роботи, які треба виконувати координовано", — розповіла завідувачка відділу історико-культурного заповідника "Поле Полтавської битви" Оксана Сальнікова.

Демонтаж пам’ятника Петру І у Полтаві: чи завершили роботи
Комунальники виконують роботи з демонтажу пам’ятника на місці відпочинку Петра І у Полтаві 15 травня. Суспільне Полтава

16 травня планують розбирати цегельну кладку з нижньої тумби пам’ятника. Після цього – знімати металеві плити. Усі демонтовані частини та цеглу передадуть до музею "Поле полтавської битви", де конструкції зберігатимуться в спеціальному приміщенні.

Імперські пам'ятники у Полтаві

Експертна рада Мінкульту 8 вересня 2022 року рекомендувала демонтувати та прибрати з публічного простору три монументи у Полтаві. Це Монумент Слави в Корпусному парку, пам’ятник на місці відпочинку Петра I, а ще – захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну. Для того, аби їх прибрати з державних реєстрів пам'яток місцева влада підготувала облікову документацію і направила її до Мінкульту.

Полтавський обласний департамент культури у травні 2023-го року направив облікову документацію на пам'ятку монументального мистецтва національного значення Монумент Слави для розгляду на засіданні експертної комісії Мінкульту.

28 березня 2024 року під час засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності при Полтавській ОВА порушили питання щодо знесення російських імперських пам’яток на території Полтави.

31 січня 2025 року Міністерство культури та стратегічних комунікацій України ухвалило рішення про виключення 15 об’єктів культурної спадщини Полтави з Державного реєстру нерухомих пам’яток України. До переліку потрапили пам’ятники, пов’язані з подіями Полтавської битви та російською імперською історією міста. Серед них – пам’ятник Петру І на Шведській Могилі, місце командного пункту царя і 10 редутів на полі Полтавської битви, пам’ятник на місці відпочинку Петра І після Полтавської битви, а також монумент захисникам фортеці Полтава та її коменданту Олексію Келіну.

Що відомо про Монумент Слави у Полтаві

Монумент Слави в Корпусному саду Полтави споруджували протягом 1805-1811 років. Його присвятили сторіччю Полтавської битви, каже завідувачка відділу пам’яткознавства Полтавського краєзнавчого музею Наталія Сиволап.

Що відомо про пам’ятник на місці відпочинку Петра I у Полтаві

На місці, де нині перехрестя вулиць Спаської та Пилипа Орлика в Полтаві, відпочивав російський цар Петро I. Тут він зупинявся на другий день після Полтавської битви. 1817 року на його честь встановили цегляний пам’ятник, а 1849-го його замінили на новий, вилитий з чавуну.

Що відомо про пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави

Іще один монумент, присвячений 200-літтю Полтавської битви, – пам'ятник коменданту фортеці Олексію Келіну і захисникам Полтави. Його встановили 1909 року на місці четвертого бастіону фортеці. До 1918 року споруду увінчувала фігура двоголового орла.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок