У гнізді лелек Грицика та Одарки, за яким ведеться онлайн-спостереження на Полтавщині, вилупилися усі п'ять пташенят.
Про це Суспільному повідомив науковий співробітник Національного природного парку "Пирятинський" Анатолій Подобайло.
Перше пташеня з’явилось в ніч з 6 на 7 травня. П’яте вилупилось 9 травня. За словами Анатолія Подобайла відкладання п’яти яєць тривало 8 діб.
"Вилуплення зайняло всього 2,5 доби. Це результат синхронізації, яка є важливим біологічним пристосуванням, завдяки цьому пташенята з’являються майже одночасно і мають рівні шанси на виживання. Окрім цього, вплинуло також те, що дорослі лелеки сіли на кладку з другого яйця", — розповів Анатолій Подобайло.
Користувачі, які слідкують за онлайн-трансляцією, дають пташенятам клички. Перше прозвали Міннехахою (ім'я обрав користувач, який зробив найбільший донат на каналі для ЗСУ), останнього — Катрусею. За словами Анатолія Подобайла стать лелек поки що визначити неможливо, їхні статеві залози активуються лише на третій рік життя.
"Ризик, що когось викинуть з гнізда, є достатньо високим. Якщо хтось випаде — є шанс врятувати пташеня та відвезти в реабілітаційний центр. Хоча 2022-го року був досвід, коли з цього гнізда вийшли усі п’ятеро пташенят".

Прохолодна погода на розвиток пташенят не вплине, навпаки — дощі сприяють тому, що буде більше води та кормових запасів. Більшу небезпеку можуть принести посушливі та спекотні погодні умови.
Вперше вилітають з гнізда лелеченята у другій половині липня — на початку серпня. До цього на початку липня співробітники Національного природного парку "Пирятинський" проводять облік пташенят. Роблять це вже 10 років поспіль.
"Усього в нашому парку близько 80 гнізд лелек, на кожне гніздо два-три пташеня. Кінець липня — початок серпня вони відлітають з гнізда. Ще два тижні вони повертатимуться, а потім полетять назовсім", — зазначив Анатолій Подобайло.
За даними Національного природного парку "Пирятинський", у березні 2025-го року в гніздо першою прилетіла лелека, яку ідентифікували як Одарку. Пізніше до неї приєднався інший птах, якого умовно назвали Грициком.
Життя птахів транслюють цілодобово в межах проєкту Національного природного парку "Пирятинський".
Що відомо про трансляцію з гнізда лелек
Відеокамеру біля гнізда у селі Леляки на Полтавщині мали встановити ще 2021-го, але відклали проєкт через початок повномасштабного вторгнення Росії. Прилади, для спостереження, які на той момент перебували в Салтівці під Харковом, працівник парку приховав у погребі. І лише після звільнення Харківщини вдалося їх дістати.
15 травня 2023-го трансляцію розпочали на каналі парку "Пирятинський", а у червні призупинили через вимогу СБУ. За словами Анатолія Подобайла, нині кут огляду змінили і відновили трансляцію 10 березня 2024-го на каналі "Лелека Грицько".
Відеодані про лелек надалі використовують студенти кафедри екології та зоології Київського університету імені Тараса Шевченка.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:
Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok