В Одесі реалізують проєкт ерготерапії "В’язання — шлях до реабілітації". Він призначений для військових, які отримали поранення. Таким чином бійці можуть розвивати дрібну моторику, відновлювати фізичний та психологічний стан, розповів Суспільному лікар реабілітаційної медицини Олександр Білий. Більше — у матеріалі.
Бійці власноруч в’яжуть пледи, шкарпетки та рукавиці, які потім використовують у санаторії для реабілітації. В’язання не лише розвиває моторику, а й допомагає підтримувати тепло кінцівок у тих, хто має ампутації або порушену циркуляцію крові. Бійці в’яжуть окремі шматочки, які потім збирають у пледи та адаптивні шкарпетки.
"Ми хочемо переключити їх з чогось військового на щось м’яке і приємне. Ось ця пряжа — вона дуже м'якенька, вона дуже кольорова. Кожен із хлопців відв’язує свій шматочок, і потім ми збираємо їх у пледи. Потім цими пледами користуються на базі санаторію для хлопців, кому по потребі. Так само з цих пледів ми збираємо адаптивні шкарпетки, адаптивні рукавички", — розповіла кураторка проєкту Яна Лисецька.

Серед тих, хто бере участь у проєкті — військовослужбовець ЗСУ Максим. Він проходить реабілітацію після операції на плечі й відзначає користь в’язання для відновлення:
"Воно впливає на дрібну моторику рук, що в свою чергу впливає на голову. Це корисно. Не у всіх виходить з першого разу. Хочеш жити, хочеш функціонувати — відновлюйся, які тут питання? Не хочеш — іди лягай, помирай. Це твій особистий вибір відновлюватися".
Інший учасник, Ігор, потрапив до реабілітаційного центру через захворювання, яке розвинулося ще до військової служби.
"Взагалі мене не повинні були брати з цим захворюванням, але ВЛК у нас не дуже добре працює в деяких містах, тому мене все ж таки взяли. Деякий час проходив військову службу. У мене ревматоїдний артрит", — пояснив Ігор.

Проєкт поєднує одразу три аспекти реабілітації: фізичну, психологічну та соціальну, зазначив лікар фізичної та реабілітаційної медицини Олександр Білий:
"Гарна реабілітація має три складових. Одна з них — це фізична, одна — психологічна, і одна — соціальна. І тут є все. Хлопці працюють на дрібну моторику. Багато з них мають поранення нервів, м'язів або кісток, і розробляти руки їм дуже корисно".

Проєкт реалізується за підтримки громадської організації Veterans Hub Odesa та об’єднання "Мануфактура". За словами заступника голови Veterans Hub Odesa Миколи Сторожука, програма приймає від 10 до 20 військовослужбовців, які отримали поранення та потребують відновлення моторики рук чи психологічного відволікання.
"Відбору немає. Ми працюємо з лікарями, які краще знають, кому що потрібно, і вони відповідно збирають групу. Ми тільки приїжджаємо, забезпечуємо і розповідаємо. Це дуже важливо, щоб людина розслабилася, щоб вона отримала якісь нові навчики та поспілкувалися", — пояснив Сторожук.
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області