Перейти до основного змісту
Чим загрожують землетруси Одеській області та чи витримають новобудови: розповіли експерти

Чим загрожують землетруси Одеській області та чи витримають новобудови: розповіли експерти

Ексклюзивно

Жителі Одещини 16 вересня відчули землетрус. Як зазначили експерти, гіпоцентр зафіксували на території Румунії на глибині близько 130 кілометрів. Його магнітуда становила 5,2-4,6 бала. В Україні поштовхи були найвидатнішими саме в Одесі та області — близько чотирьох балів.

Як зазначив професор та фахівець сейсмостійкого будування Костянтин Єгупов, само по собі явище у нашому регіоні не новина. Адже землетруси в районі Вранча відбувались і будуть відбуватись. Проте найсильніші, у сім балів за описами, зафіксовано лише два випадки — це у 1802 та 1940 роках. Про те, чи витримають будівельні конструкції нашого міста сім білів ми запитали у фахівця:

"Земля не тріскається при семи балах. Починаються пошкодження в несучих конструкціях. Тотального руйнування немає. Якщо сейсмостійкий будинок побудований нормально, він практично витримає сім балів. Нормально побудований старий фонд — вразливий. Висока вразливість, яка продовжує збільшуватись. Затікає вода, мушляк мокріє, вода підіймається підвалами й таке інше. А ось новобудови, вони, на жаль, в більшості не відповідають сьогоденним реаліям. Раніше, коли були землетруси, Одеса була забудована невеликими, жорсткими будівлями. Вони пропускали довгі хвилі, які до нас приходили. Як човник на хвилях. А зараз ми "полізли" вверх. Ми будуємо висотні будівлі без відповідного обґрунтування", — розповів Костянтин Єгупов.

Землетрус в Одесі: чого варто боятись
Костянтин Єгупов. Суспільне Одеса

За словами професора Єгупова, згідно з документом "Про будівельні норми" раніше Одеса була у 6-бальній сейсмічній зоні. Через це будівництво планувалась за нормами не сейсмічних районів:

"Тому до 2004 року все, що побудовано — будувалось без прийняття до уваги сейсмостійкості. Все почалось з 2004 року. Але це також 20 років тому. Ми створили нові норми, які зараз перевидаються з урахуванням Єврокоду. Але вже два роки, як ми його віддали у Мінрегіон, у них зараз інші задачі. І вони досі не введені у дію".

Ймовірність землетрусу у сім балів саме на Одещині підтверджує й сейсмолог, директор Інституту Фізики НАН України Олександр Кендзера:

"Безумовно, якщо у нас зона Вранча знаходиться на території Румунії, і от зараз ми відчуваємо від неї коливання. Очевидно, що якби ті коливання були не такі, як сьогодні, а набагато більшими й мали б магнітуду 7,5 і навіть 7,8 — то в такому випадку трясло б добре і південно-західні області нашої України, й Одесу, і навіть Київ. Оскільки це вже траплялося в минулому столітті, у 1977 році, 1986 році, 1990 році. Ці землетруси були досить сильними і вони змушували коливатись об'єкти й на території Києва досить сильно.

Крім того, небезпека існує на території України не лише зі сторони зони Вранча, яка є в Румунії, а й з наших територій. Зокрема, такою територією є Кримський півострів, його південна частина. Звідтіля можуть бути досить сильні землетруси. Один з таких землетрусів повністю зруйнував все побережжя".

Біля тимчасово окупованого Криму 1 вересня стався землетрус у 3,5 бала за шкалою Ріхтера.

Передбачити будь-який землетрус сучасна наука поки не в змозі. Проте ймовірність цього явища в різних районах країни з вірогідним максимумом балів сучасні науковці все ж таки можуть спрогнозувати. Так згідно з нормами державного будівництва був розроблений документ "Будівництво в сейсмічних районах України". Саме там можна знайти умовні карти загального сейсмічного районування, де наочно видно, де саме вони можуть виникнути і якої сили досягнути.

Згідно з картами сейсмічного районування, вірогідність землетрусу до семи балів в Одеській області складає до 39% раз на 100 років, а також до восьми балів в деяких прикордонних районах області з вірогідністю у 10 % — раз на 500 років. Що відбуватиметься в сучасній Одесі із її висотками при землетрусі такої сили — питання до фахівців, як то кажуть, із зірочкою.

Чим загрожують землетруси Одеській області та чи витримають новобудови сім балів
Прогнозована сила землетрусу 16 вересня 2024 року. Геннадій Труханов/ Telegram

За словами експертів, не все, що будувалось в Одесі після 2004 року, побудовано без врахування сейсмостійкості будівель. Проте багато хто з забудовників вважали що це може здорожчати будинок та ігнорували рекомендації сейсмологів.

"На певному етапі наша діяльність стала дуже невигідною забудовникам. Тому що вони стверджували, що здорожчає будівництво. А я стверджую, що це підвищує надійність. Ви звісно дуже “здивуєтесь”, якщо я вам скажу про Гагарінське плато. Це і не фахівцю зрозуміло, що цього не можна було робити. Стоїть на виїмках, катакомбах, щільність забудови неймовірна. І те, що Одеса потихеньку сповзає у море — ні для кого не секрет. Буде велике здивування, коли це відбудеться. Коли — не знаю. Останній достатньо відчутний для конструкцій землетрус був у 1990 році. Багато хто каже, що раз в 30 років відбувається сильний землетрус — ні. Перед цим було у 1986 році. Сильний — це те, як відчувають наші конструкції, з’являються тріщини, руйнуються окремі елементи", — зазначив Костянтин Єгупов.

"Спеціальної поліції немає, і якщо його погоджено з тими, хто проєктує будинок — то в такому випадку вже нічого не зробиш. Більше того, якщо проводити спеціальні роботи, які називаються сейсмічним мікроруйнуванням — у такому випадку можна побудувати будинок і сейсмостійким, і недорогим", — додав Олександр Кендзера.

Землетрус магнітудою 6,5 стався біля узбережжя Британської Колумбії у Канаді.

Цікавий факт, що окрім вірогідності серйозних землетрусів, в Одеській Затоці може виникати й хвиля цунамі, кажуть вчені.

"У нас узбережжя цунамі-небезпечне. В Одесі було цунамі у 1826 та 1838 роках, висота хвиль — близько метра. Але оскільки узбережжя мілке, то хвиля цунамі, як правило, затихає. Але, теоретично, якщо така хвиля дійде до Григорівського лиману (Аджаликський лиман — ред.), її висота може збільшитись і можуть бути наслідки. А Григорівський лиман — це велика кількість місткостей зі зрідженим аміаком та іншою гидотою. І якщо це все змиє в море, то мало нам не здаватиметься", — підсумував Єгупов.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня

Вибір редакції

На початок