Європейський тиждень тестування на ВІЛ та гепатити стартував в Одесі. До 28 жовтня безкоштовно отримати консультацію та зробити тест можна у більш ніж 5 медзакладах, повідомила кореспондентка Суспільного.
Генеральна директорка Центру громадського здоров’я Оксана Пастернак розповіла, що тиждень тестування призначений для того, аби підвищити рівень обізнаності населення про ВІЛ-інфекцію та гепатит B і С. Ще одна мета – зробити так, аби ті, хто вже має позитивний статус, нарешті дізналися про нього та почали лікування.
Серед тих, хто вирішив пройти тестування – Аліна Манасова. Жінка переконана, що перевіряти своє здоров'я необхідно обов'язково.
"Навіть якщо ти впевнений у своєму здоров'ї, навіть, якщо ти ведеш безпечне життя, зокрема і статеве, у будь-якому випадку важливо розуміти, що ти дійсно здорова людина," — поділилася Аліна.
Медична сестра, яка проводила експрес-тест на ВІЛ, гепатит В, С та сифіліс, Вікторія Болденко запевнила: тестування абсолютно безболісне та швидке.
"У нас тут розташована тест-система, здатна виявити 4 види інфекції. Ланцет, щоб проколоти палець та марлева серветка. Процедура абсолютно безболісна, через 15 хвилин людина діазнається свій результат," — пояснила Вікторія.
Фахівець з управління проєктами асоціації ЛГБТ "Ліга" Іван Терещук зазначив, що Україна входить до переліку тридцяти країн з найбільшою розповсюдженістю захворювання на ВІЛ.
"Ми вирішили приєднатися, бо чоловіки, що практикують секс з чоловіками, є однією з груп підвищеного ризику. Або ключовою спільнотою в контексті інфікування ВІЛ. На сьогодні рівень поширеності ВІЛ серед таких пар становить 13%, це найбільший рівень в Україні," — розповів Терещук.
За його словами, асоціація ЛГБТ "Ліга" надає інформацію та послуги соціального супроводу людям, які отримали позитивний результат тесту на ВІЛ. Зокрема пацієнтів супроводжують до постановки на облік та отримання антиретровірусної терапії. Також в "Лізі" є послуги груп самодопомоги, де збираються люди, які вже мають ВІЛ-позитивний статус і пройшли всі стадії прийняття, а тому можуть допомогти адаптуватися.
Генеральна директорка центру громадського здоров’я Оксана Пастернак, зазначила, що безкоштовно зробити тест на ВІЛ та гепатит можна не тільки під час Європейського тижня тестування. Для цього потрібно звернутися до свого сімейного лікаря.
"У рамках сімейної медицини ці всі тести входять у розділ декларанта. Тобто пацієнт, який заключив декларацію з сімейним лікарем, має право зробити тест у будь-який момент за місцем декларації. І коли він зробив тест, отримав свій діагноз, виявив, він іде до сімейного лікаря. І далі його сімейний лікар направляє," — пояснила Пастернак.
Зазначимо, згідно зі стратегією UNAIDSОб'єднана програма Організації Об'єднаних Націй з ВІЛ/СНІД., контрольованої епідемії, а потім зведення нанівець поширення ВІЛ-інфекції можна досягнути, якщо 90% від людей, які мають ВІЛ-позитивний статус, знають про нього; 90%, людей з тих, хто знає про свій статус, приймають антиретровірусну терапію й 90% з тих, хто приймає терапію, мають невизначуваний рівень вірусного навантаження.
Читайте також
- В Одесі фіксують біля тисячі випадків ВІЛ щороку
- "З 10 хворих діагноз знає один". В Одесі безкоштовно тестували на ВІЛ та гепатит
- В Одесі понад 10 тисяч людей пройшли тестування на ВІЛ за перше півріччя