"Немає у нас ухилянтів": сержант 21 ОМБр про фронт, рекрутинг до бригади та проблеми з висвітленням війни у медіа

"Немає у нас ухилянтів": сержант 21 ОМБр про фронт, рекрутинг до бригади та проблеми з висвітленням війни у медіа

Ексклюзивно

Військові частини все частіше вдаються до рекрутингу, не покладаючись лише на територіальні центри комплектування. Робота у соцмережах, мотиваційні ролики, білборди, власні рекрутингові центри у найбільших містах — все це використовують, щоб залучити нових людей до своїх підрозділів.

Нещодавно в Одесі запрацював рекрутинговий центр 21 окремої механізованої бригади — частини, яка була створена минулого року переважно з жителів Одещини та укомплектована західним озброєнням.

Про бойовий шлях бригади, рекрутинг, мобілізацію та чому треба викреслити термін "ухилянти" в інтерв’ю Суспільному розповів сержант, рекрутер 21 ОМБр Олег Байдалюк.

У цивільному житті ви журналіст і телеведучий, зокрема, працювали на Суспільному. Як стали на захист країни і який ваш шлях у війську?

Так сталось, що перед самим початком війни у мене назбиралось декілька відгулів. Щоб приїхати до Одеси, допомогти матері. І якраз напередодні, 23 лютого, я виїхав з Києва, приїхав до міста. І вже на ранок прямо над нашим будинком пролетів “Калібр” у нафтобазу. Я зрозумів, все, почалося. До Києва я вже повернутись не зміг. Згодом прийшла повістка і за своєю військово-обліковою спеціальністю одразу потрапив до бойової бригади, до складу танкового батальйону. Стояли північніше Херсона, селище Березнегувате. Коли росіяни втекли за Дніпро, частину перекинули під Бахмут. Там ми перебували декілька місяців. На той момент я був сержантом з відповідною посадою в управлінні танкового батальйону. Одного дня мене викликали у відділ кадрів, де дізнався, що я переведений до новоствореної бригади на посаду пресофіцера. Так я приєднався до 21 окремої механізованої бригади.

Розкажіть, про бригаду детальніше — їй менше півтора року.

Наша бригада комплектувалась і формувалась як передова бойова частина, яка отримала найсучаснішу закордонну техніку: танки Leopard у двох варіантах — “шведський” та “німецький”, бойова машина піхоти CV 90 та інше. Також на високу рівні у нас робота безпілотників. Спочатку була рота безпілотних систем, а тепер батальйон. Дрони — один з пріоритетів, на які орієнтується керівництво нашої бригади.

Після злагодження, влітку 2023 ми опинились на Лимано-Куп’янському напрямку, де тримаємо позиції вже понад рік.

Який характер бойових дій на ділянці фронту, який захищає 21 ОМБр?

Останні пів року посилені бойові зіткнення, їх кількість зростала. Останні два тижні на Лиманському та Покровському напрямках подвоїлася кількість атак, впродовж тижня 210 бойових зіткнень. Це вказує на колосальну активність бойових дій. Їхня тактика традиційна — спочатку артилерією зносять наші позиції, потім заходить піхота. Ця тактика відносно спрацьовує. Ще КАБи (ред. — керовані авіаційні бомби), їх росіяни застосовують регулярно. Нам складно, але ми знаходимо варіанти та відповідаємо. Це війна — легко не буває.

Частина відчуває брак людей?

Спочатку ротації були системними. Звісно, не на рівні бригади, а внутрішні: на позиціях стояли військові одного з механізованих батальйонів, 5 днів і їх змінюють інші військовослужбовці всередині цього батальйону. Через деякий час заходить інший батальйон. Все повторюється, ротуються люди всередині, потім наступний батальйон. Бійці, яких змінили, відходять на тилові позиції: відпочивають, відновлюються. Останнім часом можливостей для такої внутрішньої ротації вже не було. Військові заходять на бойові позиції й вони вимушені там перебувати постійно. Нема ким замінювати. Внутрішніх ротацій обмаль. Саме через складну ситуацію з поповненням особового складу.

У травні цього року почав діяти закон щодо посилення мобілізації. Це вплинуло на поповнення частини?

Поки що напливу мобілізованих не відчуваємо. Оскільки спочатку вони проходять підготовку у навчальних центрах, півтора-два місяці. Тож наплив відчувають "учебки" за цим законом. Лише ув’язнених зараз там 2750, які згодились піти в армію.

До вас ув’язнені також йдуть?

Поки що ні. Але їм також буде місце. Адже це люди, які самі стали на захист. Нагадаю, що мобілізуватись можуть ув’язнені за неважкі злочини.

Тобто ефект від мобілізації мають відчути вже через кілька місяців, коли основна маса новомобілізованих пройдуть навчання. Поки що ж різні бригади, зокрема, ваша вдаються до рекрутингу. Як це відбувається?

Рекрутинг, як на мене — це оптимальна форма набору до бригади. Це дозволяє мотивованим людям потрапити на посаду, які їх влаштовують.

Якщо людина не готова зі зброєю у руках, у нього немає для цього бойового хисту, то завжди є тилові посади, які важливі для боєздатності підрозділу. Ти був електриком? Будь ласка, нам треба під’єднувати електромережі. Ти був зв’язківцем? Приходь до нас, нам треба під’єднати Starlink, зробити вузол зв’язку у польових умовах. Ти кухар? Будь ласка, хтось має годувати людей, які зі зброєю у руках захищають позиції. Будь-якій людині за будь-яким фахом ми знайдемо місце у нашій частині. Саме до цього покликаний рекрутинг. І це та форма набору до бригади, яка дозволить і нам отримати людей мотивованих та заохочених, і тим хто вважає, що він не може бути умовно штурмовиком, але він зможе знайти себе на ось таких тилових посадах.

Вам доводиться конкурувати у рекрутингу з іншими бригадами. Як ви переконуєте йти саме до вас?

У нас вакансії, які, наприклад, не завжди можуть запропонувати окремі мотопіхотні бригади. У нас повноцінна механізована бригада, яка має на озброєнні танки “Леопарди”, має CV 90, самохідні артилерійські установки. Західна і радянська техніка. Тому ті, хто має досвід роботи зі старою технікою теж знайдуть своє місце серед нас. У нас більше розмаїття техніки, яку треба обслуговувати, якою треба керувати у бойових умовах. Вже батальйон БПЛА: потрібні дронарі й техніки. Побут, зв‘язок, електрика — це все треба організовувати. Є навіть посада начальник лазні.

Вона теж вакантна?

Так. Тому хто має хист і навички, запрошуємо. Тобто від командира танка до начальника лазні. Ми пропонуємо масу вакансій. Наша бригада з найширшою пропозицією бойових і тилових посад. Наш рекрутинговий центр вже працює в Одесі. Ми є у пріоритеті, як гадаємо, для наших майбутніх військовослужбовців.

Який шлях людини від моменту звернення до вас і коли вона потрапляє до бригади?

Можна зателефонувати нам за номером 094 954 64 53 та прийти до нас. Ми виписуємо рекомендаційний лист, так зване “відношення”. І з ним людина вже йде до ТЦК. Далі направляють до навчального центру. Навчання проходять всі. Його оминути неможливо. Показує по завершенню навчання “відношення” та лист від нас й вирушає до нашого розташування.

Є інші варіанти. Наприклад, хто вже потрапив до ТЦК або отримав повістку. Телефонуйте нам. Ми відвідуємо ТЦК по місту. Приходимо до людини туди. Виписуємо наше “відношення”, там обов’язково вказується вихідний номер цього документа. Він нікуди не дінеться. І з цим “відношенням” людина може не боятися, що її відправлять навчатися на штурмовика. Відгукуйтесь на наші пропозиції.

Які проблеми зараз бачите з рекрутингом?

Зараз ця система поступово налагоджується. Одним з пунктів діяльності рекрутингових центрів має бути тісніша взаємодія з медіа. Сподіваюсь, це дозволить достукатись до більшої кількості людей. Ще важлива кількість персоналу рекрутингових центрів. Не декілька людей як зараз. Їх має бути більше, щоб одночасно охоплювати всі ТЦК.

Що ще треба змінити, щоб змінити ставлення до мобілізації?

Пояснювати людям, яка ситуація на фронті.

Хіба такого інформування зараз немає?

У нас все показують у двох крайнощах: все добре, фронт тримаємо, можете далі сидіти у ресторанах і кафе, жити своїм життям, інша крайність — все погано, фронт сиплеться, ми все проґавили, озброєння не вистачає, людей не вистачає. “Зрада” та “перемога” те, що йде від початку. Такого не має бути. Потрібно розповідати про реальну ситуацію, про проблеми. З іншого боку — ми набираємо людей, є охочі. Є патріоти, людей переконані, мотивовані. Є ті, хто сумнівається, кого ми переконуємо. Це вже робота рекрутингових центрів. Цей процес запущено. Не все так погано й не все так яскраво. Десь посередині все має бути у такому контексті подано.

Кожен хто долучається до ЗСУ — герой. Кожен хто є захисником — герой. Честь. Слава. Гідність. Ось ці поняття зараз мають бути на слуху у кожного.

Не хочу називати видання, журналіст якого поїхав до Тиси, показував як хто і куди перепливає. І ось це слово “ухилянт” звучало там десятки разів. Просто викреслити й забути це слово: немає у нас ухилянтів. У нас є громадяни, які можливо ще не готові психологічно до захисту своєї країни. Але це тимчасово. Кожен з них переконуватиметься, після подібних розмов, що захищати країну він може і готовий до цього. Ми вистоїмо і переможемо. Інакшого вибору у нас немає.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок