“Люди, просніться і зробіть вибір”: інструктор Одеського ТЦК про рекрутинг та мобілізацію

“Люди, просніться і зробіть вибір”: інструктор Одеського ТЦК про рекрутинг та мобілізацію

Ексклюзивно

Наприкінці 2023 року, а особливо у 2024 все частіше у дискусіях щодо мобілізації лунає слово “рекрутинг”. Найбільші у країні платформи з пошуку роботи створили окремі розділи з вакансіями до Сил оборони, а в обласних центрах відкриваються центри від військових частин для набору добровольців.

Про рекрутинг до армії, його переваги, хто зараз обирає таку форму захисту країни та що важливо знати — Суспільне розпитало в інструктора відділу рекрутингу та комплектування Одеського обласного ТЦК та СП Ростислава Кіндзерського.

Почнемо з визначень. Чим відрізняється рекрутинг від мобілізації?

Рекрутинг і мобілізація - це дві паралельні лінії, які йдуть на посилення оборони Збройних сил України й Сил оборони. Військовий рекрутинг — це є виключно добровільна форма вступу на військову службу за контрактом у будь-який підрозділ на будь-яку посаду, якщо людина відповідає вимогам за станом здоров’я та має відповідний кваліфікаційний рівень і головне — її бажання.

Новостворена концепція Міністерства оборони на створення Збройних сил України націлена на те, що до 2028 року армія перейде повністю на комплектування військової служби за контрактом. Йдеться про рядовий і сержантський склад, до якого наш відділ і проводить відбір кандидатів-громадян України, а також людей без громадянства та іноземців.

Ще раз акцентую — основною перевагою військової служби за контрактом є те, що людина самостійно обирає, де буде проходити службу. Звісно, вона пройде базовий військовий вишкіл у навчальному центрі, за потребою її можуть направити на фахову підготовку, після закінчення навчання відправиться до обраного підрозділу на обрану посаду.

Як відбувається рекрутинг: від рішення обрати таку форму захисту країни до моменту, коли людина опинилась у війську?

На сьогодні все максимально спрощується. Людина виявила таке бажання, звертається до будь-якого районного територіального центру комплектування за місцем проживання або військового обліку. Приходить, каже: “Хочу служити за контрактом”. Пише заяву — це підстава для оформлення на військову службу за контрактом. Далі оформлення особової справи. Мінімальний освітній кваліфікаційний рівень та базова загальна середня освіта. Віком від 18 до 55 років. Так, під час воєнного стану до 60 років, але бажано, щоб гранично допустимий вік не перевищував термін контракту. Зараз є контракти: до оголошення наказу про демобілізацію та строком від трьох до п’яти років. Рядовий, сержантський та старшинський склади.

Нам допомагають чотири платформи, з якими ми співпрацюємо: Lobby X, Robota.ua, Work.ua та OLX Робота. Вони безпосередньо працюють з частинами. Викладають вакантні посади. Людина онлайн виходить на зв’язок з представниками підрозділів. Ознайомлюється зі всіма умовами, уточнює. Надсилає резюме. Якщо частині все підходить, надсилає рекомендаційний лист. І людина з цим документом йде до ТЦК. У рекомендаційному листі вказується, що рекрутинг відбувся завдяки платформі.

Чи може рекрутер потрапити до обраної частини без потреби відвідувати ТЦК?

Оформлення особової справи йде через ТЦК. Людина повинна стати на військовий облік. Є необхідна документальна робота. Нагадаю, ТЦК — це не лише мобілізація, це соціальний, юридичний відділи, сектор призову, в якому громадян приписують.

Щодо страху перед ТЦК. Я нікого не захищаю. Ні в якому разі ніхто не має права ображати людину, її гідність та честь, але понад 90-95% людей, що проводять оповіщення це ті, хто не просто воювали, а, на жаль, отримали поранення, втратили здоров’я. Хлопці готові піти на фронт, але вони вже не можуть виконувати завдання у бойових підрозділах і служать у ТЦК. Виконують важку, необхідну, на жаль, вкрай невдячну роботу.

"Нова зміна": історії військових, які пішли служити в одеські ТЦК

До речі, а ви стикались з негативом?

Негативу дуже багато. Телефоном чи без. Реагую спокійно. Наприклад, дзвонить людина і відразу, скажімо по-простому, “напхала”. Мовчки слухаю її. Кидає слухавку. Передзвонюю. Вітаюсь, питаю: “Вже все нормально”. Відповідає: “Нормально”. Переходимо до проблеми. Через кілька хвилин просить вибачення. Порозумілись.

Під час спілкування насамперед бачиш людину. Поважає її, попри те, як вона себе веде. Я людину бачу перший раз. Хочу, щоб вона прийшла до мене і влаштувалась на роботу. Професія, яка викликає повагу у суспільстві — військовослужбовець.

Ніхто крім нас не захистить наших дітей та сім’ї. Люди, просніться і зробіть вибір: або мобілізація, або обирайте контракт.

Хто зараз обирає контракт? Який у них вік?

Приходять всі. Різний вік. Молодь частіше обирає штурмові підрозділи, старші — щось ремонтне. Наголошу, важливо, щоб людина відповідала вимогам. Якщо людина хоче у Десантно-штурмові війська, але не відповідає критеріям по здоров’ю, вона туди не потрапить. Будемо пропонувати різні альтернативи. Якщо не придатна за станом здоров’я служити на кораблі, але дуже хоче, будь ласка, морська артилерія, пости спостереження, інші підрозділи у ВМС. Вимоги існують не дарма. Насамперед — це життя і здоров’я побратимів, яких людина може підвести.

Які спеціальності обирають?

Зараз у всіх на вустах дрони. Але не лише оператори дронів. Їх треба ремонтувати, спеціальності РЕБРадіоелектронна боротьба. та РЕРРадіоелектронна розвідка.. У дефіциті завжди водії. Треба медики, айтівці. Є широкий вибір спеціальностей.

Кожен має зробити для себе вибір. Або чекаю на мобілізацію, або сам собі обрав підрозділ. Не вправі щось радити людям. Життя — це найвища цінність. Розумію і з повагою ставлюсь до кожного, і розумію страх людини за себе, за сім’ю, за життя. Але ніхто крім нас це життя не захистить.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок