Йшли на Зміїний рятувати людей, а потрапили в полон: історія екіпажу судна "Сапфір"

Йшли на Зміїний рятувати людей, а потрапили в полон: історія екіпажу судна "Сапфір"

Ексклюзивно
Йшли на Зміїний рятувати людей, а потрапили в полон: історія екіпажу судна "Сапфір"
Пошуково-рятувальне судно "Сапфір". Фото: Суспільне Одеса

Минув рік відтоді, як члени пошуково-рятувального судна "Сапфір" повернулись із російського полону. Судно та екіпаж військові РФ захопили 26 лютого 2022 року поблизу острова Зміїний, куди "Сапфір" вирушив з гуманітарною місією. В Україні розграбований росіянами "Сапфір" відновили й наразі він разом з екіпажем продовжує виконувати свої функції.

"Сапфір" — пошуково-рятувальне судно морської охорони. Коли його захопили російські військові, на борту було 17 членів екіпажу та троє капеланів. Сам "Сапфір" відшвартували до Севастополя, а моряків, лікаря та капеланів перевезли до Росії. У російському полоні вони були місяць, в Україну і людей, і судно вдалось повернути у квітні.

"Коли прямували до Зміїного, отримали сигнал лиха від танкера Millennial Spirit. Підібрали 11, якщо правильно пам’ятаю, моряків, які були в воді. Наскільки пам’ятаю, в це судно влучила ракета і воно горіло", — згадує той день капітан "Сапфіра" Дементій Бурлаченко.

26 лютого 2022 року, коли судно перебувало неподалік острову Зміїний, росіяни вийшли на зв’язок, запитали про наміри та скомандували стати на якір у визначених координатах.

"З’явились озброєні військові, в камуфляжі, і почали показувати знаками хлопцям на кормі, щоб ті лягали. А я стояв на містку, і він крикнув мені: "Лягай!" Я думаю, як "лягай" — я ж капітан тут. Коли він дав чергу над головою, то довелось підкорятися", — розповідає капітан "Сапфіра".

Серед членів екіпажу судна "Сапфір" був лікар Ігор Танков. Він каже, що згадувати ті події непросто.

"Ми йшли рятувати людей. Ми йшли допомагати, робити свою роботу. Дуже непросто згадувати про це. Я був тоді в амбулаторії, коли почалось. Був якийсь шум, стрілянина, тиша. Вийшли, зразу до тебе дуло автомата. Руки за голову, на коліна", — згадує Ігор Танков.

історія екіпажу судна "Сапфір"
Ігор Танков. Фото: Суспільне Одеса

Прикордонники з острова на той момент були в окупованому Севастополі. Згодом росіяни відшвартували туди і "Сапфір" з захопленим екіпажем.

"У Cевастополі, потім у Росію, у наметовий табір для військовополонених. Там дні три-чотири були, а з цього табору, це північніше, там вже в СІЗО сиділи. Погрожували розстріляти, казали: ви офіцер СБУ, у вас така легенда, що ви цивільні моряки", — розповідає про російський полон Дементій Бурлаченко.

За словами Ігоря Танкова, найжахливіше було у таборі для військовополонених. Температура там була -22.

"Там був такий холод, що у мене мерзло все. Думки мерзли. Десь пів року колін не чув, ноги як ватні. По нашій праці теж — і холод, і вітер, на морі працювати не просто. Але ти тут працюєш для рятування людей і знаєш для чого, там для чого це робилось — не зрозуміло", — додав лікар з "Сапфіра".

історія екіпажу судна "Сапфір"
Судно "Сапфір". Фото: Суспільне Одеса

19 членів екіпажу рятувального судна "Сапфір" обміняли на 11 російських цивільних моряків з врятованого судна "Міленіал спіріт".

"Був і світлий момент. Ми пішли рятувати людей командою. Ми командою повернулись. І нас зустрічав наш адмірал", — розказав Ігор Танков.

Директор морської пошуково-рятувальної служби Віктор Сударєв розповів, що росіяни пограбували "Сапфір". Але попри це і екіпаж, і судно після відновлення та реабілітації повернулись до своїх обов’язків.

"Сапфір" пограбували. Не скажу, що вщент. Але телевізори та холодильники з’їхали з цього судна разом з іншим дрібним майном. Унітази залишились. Ми дуже швидко відновили "Сапфір", команду. Хто хотів, той списався, хто хотів, той залишився. І "Сапфір" потім вже виконував інші важливі завдання", — розказав Віктор Сударєв.

Читайте також

  • Били та питали, де Бандера: одеський священник Василь Вирозуб розповів про 70 днів російського полону
  • Одеський капелан розповів про найважчі моменти з російського полону та життя після визволення.
  • "Я особисто знімав рашистське ганчір’я з флагштока на Зміїному". Морпіхи розповіли про висадку на острів

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок