В Одеській області завершилася збиральна кампанія. За інформацією обласного департаменту аграрної політики, цього року вдалось зібрати понад 2,5 мільйони тонн зернових та зернобобових культур. Про результати цьогорічної кампанії, перспективи з закупівельними цінами та роль "зернових коридорів" розповіла Суспільному в ефірі "Українського радіо. Одеса" директорка департаменту аграрної політики ОВА Алла Стоянова.
Збиральна компанія в умовах воєнного стану
За словами Алли Стоянової, в Одеській області зібрали на півмільйона більше ранніх зернових культур, ніж прогнозували — 2,5 мільйони тонн. Середня врожайність склала 25,5 центнерів з гектару. Якщо регіон успішно закінчить збір пізніх зернових культур, наприклад, кукурудзи, то загальний обсяг складе більше, ніж 3 мільйони тонн. А це —звичайна цифра в невоєнний рік. Проте результат міг бути і вищим, якби не відсутність опадів.
"Це була наша перша збиральна компанія в умовах воєнного часу. Було тяжко, тому що ми вимушені працювати в умовах обмежених ресурсів: і по дизельному паливу, і по робітниках, і по комбайнах. Тому на початку жнивної кампанії ми вжили заходів щодо забезпечення нашої області комбайнами, випустили розпорядження начальника ОВА і долучили партнерів з інших областей, щоб кожне зернятко на Одещині було зібрано.І мушу відзвітувати: нам це вдалося", — розповіла директорка департаменту.

Кампанія зі збору врожаю відбувалась поступово — з Півдня на Північ. Першими стартували Ізмаїльський і Болградський райони, потім Білгород-Дністровський і Одеський. Закінчили — Роздільнянським і Подільським.
Заблоковані порти і альтернативні шляхи експорту зерна
Минулорічні залишки зерна в Україні склали 25 мільйонів тонн, більшість з них була зосереджена саме в одеському регіоні. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну експорт цього зерна виявився майже неможливим: порти були заблоковані країною-агресоркою.
“Ми вживали заходів щодо розробки альтернативних шляхів експорту через залізничне сполучення, автошляхами, нові контрольно-пропускні пункти, через дельту Дунаю. Відновили свою роботу порти Рені, Ізмаїл, Усть-Дунайськ. Відвантаження відбувалось по Сулінському каналу, який теж був перевантажений: на рейді стояло більше ніж 140 суден”, — розповідає Стоянова.
Через "зернові" коридори в Чорному морі з Одещини планують вивозити 3 млн тонн агропродукції щомісяця
Після звільнення острова Зміїний до альтернативних шляхів додалось і гирло Бистре. Завдяки всім цим діям, продовжує чиновниця, вдалось розвантажити чергу на Сулінському каналі і отримати наступні цифри по експорту збіжжя: в березні — 200 тисяч тонн зерна, в квітні — 1,06 мільйона, в травні — 1,743 мільйона, в червні — 2,2 мільйона в липні — понад 2,5 мільйона тонн.
Зернова угода і зернові коридори
Найоптимальніший шлях експорту українського зерна — морський. Щоб почати цей процес, 22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду щодо розблокування українських портів. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН також підписала Росія.
“На сьогодні ефективної альтернативи великим портам немає. Так, ми робимо через залізницю, траками вивозимо, через дельту Дунаю, але так, як будуть працювати великі порти Одещини — це найефективніший варіант. Ми на нього розраховуємо і саме на нього розраховує ринок по ціновій політиці”, - говорить директора Департаменту аграрної політики Одеської ОВА.
В серпні перші чотири судна вже вийшли з одеських портів, напоготові — ще 13. Вони завантажені і готуються до виходу до країн Ближнього Сходу і Африки. Якщо цей зерновий коридор запрацює на повну, зазначає Алла Стоянова, то ми зможемо вийти на довоєнні показники.

“Якщо наші канали через порти "Чорноморськ", "Одеса" і "Південний" запрацюють, то зможемо додатково відвантажувати майже 3 мільйони тонн. То взагалі ми вийдемо на 5,5 мільйонів тонн, це наш звичайний показник, у мирний час ми експортували від 5 до 6 мільйонів тонн зерна кожного місяця”, — розповіла Стоянова.
Перше судно з Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти. ВІДЕО
На її думку, відкриття експорту через великі порти також вплине на продовольчу кризу в країнах, які недоотримують наше зерно: вона призупиниться і стабілізується.
Коли зростуть ціни на українське зерно
Ринок вже відреагував на відкриття портів "Великої Одеси" і ціни на зерно почали рости, каже Алла Стоянова. Якщо всі завантажені судна дійдуть до місця призначення, то ринок отримає ціну, яка буде або рівною собівартості, або навіть вище. Наприклад, ціна на продовольчу пшеницю вже піднялась з трьох тисяч гривень за тонну до семи, а собівартість її в нашому регіоні складає дев'ять тисяч за тонну.
“Ситуація відновлюється. Кожного дня кукурудза, наприклад, набирає в ціні плюс 20 доларів, пшениця продовольча — плюс 10-15 доларів. Тому ринок вже рушив і ціни вже рушили вверх. Заходи ми вже вжили і ціни вже зростуть. Але ми знаходимось в воєнних умовах. Якщо завтра країна-агресор почне вживати заходів задля того, щоб ці коридори перестали працювати, то ми отримаємо зворотню ситуацію”, — каже Стоянова.
Війна та економічна криза: як виживають фермери на Одещині?
За словами директорки аграрного департаменту, вони планують, що ринок відновиться і аграрії зможуть отримати достойну ціну за свою продукцію: не 80 доларів за тонну, як зараз, а ринкові 200. Поки цього не відбулось, вона радить аграріям, у яких є така можливість, не продавати своє зерно за копійки і за можливості користуватися державними програмами підтримки.
"Я всім кажу: у кого є можливість, будь ласка, не продавайте зараз своє зерно, притримайте його. Навіть є державні програми, які беруть зерно в заставу і надають кошти, щоб аграрії могли купити собі паливо, добрива, насіння або сплачувати податки чи виплачувати заробітну плату", - каже Стоянова.
Читайте також
- Не возять до портових сховищ, бо бояться "прильотів": як зберігають зерно на Одещині
- Війна та економічна криза: як виживають фермери на Одещині?
- Перше судно з Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області