Перше судно з Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти. ВІДЕО

Перше судно з Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти. ВІДЕО

Ексклюзивно
Перше судно з Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти. ВІДЕО
facebook/Олександр Кубраков

1 серпня з порту Одеси вирушило перше судно з українським продовольством. Через акваторію Чорного моря його супроводжуватиме караван під егідою ООН та Туреччини. Про те, що дасть Україні та світу розблокування портів та за якою схемою відбуватиметься судноплавство читайте в матеріалі Суспільного.

Вперше з 24 лютого з Одеського порту вирушило судно. Мова йде про корабель "Razoni" який під прапором С’єрра-Леоне везе до порту Триполі у Лівані 26 тисяч тонн української кукурудзи. Він рухатиметься морським коридором, безпечність якого затвердили представники ООН та Туреччини.

Як організований "зерновий коридор" в Чорному морі

Команда "Razoni" перебувала в Одесі від початку повномасштабного вторгнення. Тепер вони перші, кому вдалося покинути порт.

"Я і мій екіпаж дуже раді, що завантажились та нарешті повертаємось додому. Сподіваюся, що наш перехід буде безпечним, адже в нас немає підстав не вірити урядам, які склали цю угоду, що може виникнути якась небезпека. Це добра ситуація. Я вірю в Україну та бажаю українцям всього найкращого. Сподіваюсь, що за 5-6 днів ми дістанемось порту призначення", — поділився враженнями капітан судна Мохамад Абдох.

Перше судно з порту Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти. ВІДЕО
Судно "Razoni". ВМС ЗСУ

"Razoni" та інші судна, які в подальшому вивозитимуть зерно, супроводжуватиме караван. Його формуватимуть у 12-мильній зоні між портами Одеса, Чорноморськ та Південний. Далі вони рухатимуться до територіальних вод Румунії. Втім до цього моменту не можна виключати провокацій з боку російської сторони, вважає начальниця об’єднаного координаційного центру сил охорони і оборони Півдня Наталя Гуменюк.

"Морські коридори будуть забезпечені в рамках домовленостей, підписаних на вищому рівні, міжнародному рівні, і як це було передбачено гарантами як зі сторони Туреччини, так і зі сторони ООН. Військова компонента залишається в таємниці, оскільки це питання забезпечення безпеки і для всіх головне – аби ці морські коридори запрацювали", — наголосила Наталя Гуменюк.

Як розблокування портів допоможе Україні та світу

Договір з вивозу зерна розрахований на 120 днів. Наразі в портах Одещини перебувають 20 млн тон минулорічного врожаю. Такі обсяги можна вивести лише через морські порти, каже зернотрейдер Володимир Кошельник. Чим швидше вони повноцінно запрацюють, тим більше грошей вдасться отримати Україні.

"Дуже очікуємо. Тому що від об’ємів нашої роботи відвалився один нуль. Якщо за якийсь проміжок часу вивозили тисячу тонн, то тепер це 100. Фактично ми провалилися в 10 разів. Тому очікуємо відкриття наших сучасних портів, які могли перевалювати день і ніч величезні об’єми товару в порівнянні з Дунайськими портами. Ми працюємо з ними, але нам важко. Це геть не той рівень роботи, який був до війни", — розповів Кошельник.

Перше судно з порту Одеси за понад 5 місяців: що дадуть Україні розблоковані порти. ВІДЕО
Зерно на судні. Фото ілюстративне: usm.media

Наразі в портах «Одеса» та «Чорноморськ» зашвартовані 26 суден, 16 з яких готові до відправки. Відкриття портів дозволить Україні щомісячно отримувати мільярд гривень, пояснив заступник голови Адміністрації морських портів України Дмитро Барінов.

"Схема така: надходить заявка з судновласника чи вантажовласника, що він має судно вже в порту чи має бажання направити судно до нас. Ми надсилаємо це до координаційної ради, яка розташована в місті Стамбул, вони це перевіряють з огляду безпеки, з огляду процедур, з огляду всього. Потім вже фінальне рішення приймається і судно виходить чи заходить з Українського порту", — пояснив Дмитро Барінов.

Українське зерно сьогодні вкрай потрібне засушливим країнам, вважає речник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Пітер Стано.

"Це лише перший крок для подолання всесвітньої продовольчої кризи, яка була викликана агресією РФ до України, блокадою українських портів та знищенням українських полів. Розблокування портів дуже важливо для споживачів по всьому світу, зокрема в Африці, Азії та Близькому сході", — вважає Стано.

Читайте також

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок