Перейти до основного змісту
Одеса — серед лідерів за поширенням ВІЛ: що треба знати про терапію та лікування

Одеса — серед лідерів за поширенням ВІЛ: що треба знати про терапію та лікування

Ексклюзивно
Червона стрічка ВІЛ/СНІД
Червона стрічка ВІЛ/СНІД. Getty Images

Станом на квітень 2025 року в Одеській області 19 993 людини мають ВІЛ-статус, з них майже 18 500 отримують антиретровірусну терапію (АРТ)Антиретровірусна терапія (АРВ-терапія) — метод лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу. Завдяки АРВ-терапії розмноження вірусу імунодефіциту людини в організмі максимально пригнічується, імунна система відновлюється, а рівень вірусного навантаження досягає такого, що не визначається тестами.. Суспільне поспілкувалося з медичною директоркою Одеського міського центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом Ганною Горбуновою про те, коли призначають лікування та які можуть бути наслідки припинення прийому препаратів.

Хто і коли починає терапію

Наразі АРТ призначають всім людям з ВІЛ-статусом без обмежень, запевняє Ганна Горбунова. Каже, дотримуються принципу "Test and Start".

"Якщо людина в якій виявлена вірусна інфекція і вона достатньо обізнана, готова, стабільна, то ми можемо в той же день вже і призначити антиретровірусні препарати. Психологічно іноді пацієнту треба час, щоб він, скажемо так, прийняв цей діагноз, усвідомив його, зжився з цим діагнозом. Мабуть, це єдине захворювання, яке досі достатньо стигматизовано і дискриміновано. І люди, які дізнаються про цей діагноз, дуже довго відмовляються від нього, щоб ніхто не взнав. Бояться розголосу", — поділилася Ганна Горбунова.

Схема АРТ включає зазвичай три препарати з різних груп, які діють на вірус ВІЛ на різних етапах його розвитку в організмі, пригнічуючи його розмноження. Коли вірус перестає розмножуватися, імунна система людини починає відновлюватися та працювати нормально. АРТ не знищує вірус повністю, але контролює його розмноження.

Одразу розпочати антиретровірусну терапію неможливо у випадках, коли людина має супутні захворювання на туберкульоз чи криптококовий менінгіт. Спочатку, каже лікарка, лікують ці хвороби, а потім додають АРТ.

"Якщо ми призначимо АРТ одразу, не почавши лікувати оці захворювання, то є великий ризик пацієнту померти. Але коли ми починаємо все ж таки лікувати ці захворювання, то теж треба на певному етапі додати антиретровірусну терапію. Тому, що в іншому випадку ми те захворювання до кінця не вилікуємо, якщо не додамо АРТ і іне почнемо таким способом стимулювати імунну систему", — каже жінка.

Чому важливо приймати препарати

Погіршення стану після припинення АРТ відбувається індивідуально. У соціально адаптованих людей з високим рівнем імунітету на момент припинення препаратів погіршення самопочуття та стану може наступити через рік або два, пояснює лікарка. А у пацієнтів з низькою роботою імунної системи, додатковими захворюваннями (туберкульоз, вірусні гепатити) або соціально неадаптованих пацієнтів різке погіршення стану може настати через тиждень.

"Це індивідуально. Є декілька принципів профілактики передачі ВІЛ і ми знаємо, що якщо кажемо про статеву передачу, то це, звісно, використання презервативу. Якщо ми кажемо про ін’єкційну передачу, якщо це споживачі ін'єкційних наркотиків, то ми їх переводимо, якщо вони бажають, на замісну підтримуючу терапію метадоном, або використання одноразових шприців. І вертикальна трансмісія — те, що ми кажемо від матері до дитини. Якщо людина приймає антиретровірусну терапію постійно, і в неї вірусне навантаження низьке, тобто вірус не розмножується, а ми це періодично контролюємо у цих пацієнтів, то ця людина не може передати вірус ВІЛ здоровій людині, неінфікованій людині", — пояснює медикиня.

При постійному прийомі АРТ та низькому вірусному навантаженні (вірус не розмножується), людина не може передати ВІЛ іншій людині статевим шляхом. Це не стосується ін'єкційного шляху передачі чи від матері до дитини. Це ефективний метод профілактики, що дозволяє дискордантним парам (де один партнер ВІЛ-позитивний, інший – ні) народжувати здорових дітей.

Чи вистачає в Україні препаратів для лікування ВІЛ

За словами лікарки, Одеса та Одеська область наразі на другому місці по поширеності ВІЛ-інфекції в Україні. Ситуація із зовнішньою допомогою із препаратами по програмі від США (USAID) не вплинула на наявність препаратів в Україні, запевняє Ганна Горбунова. За її даними, препарати АРТ всіх схем, що використовуються в Україні, забезпечені в достатній кількості для всіх пацієнтів, а також є запас для нових випадків. Це забезпечення, каже, гарантовано до листопада 2025 року. Тоді ж і очікується поставка препаратів вже на 2026 рік. Заявка на їхню закупівлю та виготовлення вже подана до міжнародних організацій.

"Навіть люди, які воюють в зоні бойових дій, теж отримують ліки, доставляються ці препарати. Наразі офіційно купити ці ліки за свої кошти люди не можуть", — зазначила жінка.

Закупівля препаратів відбувається після заявки на необхідну кількість та здійснюється через міжнародні організації (наприклад, USAID, Глобальний фонд). Фінансування, каже лікарка, надходить не тільки від американських донорів (близько 30%), але й від багатьох європейських країн (близько 70%). Тому, запевняє, навіть при можливій зупинці допомоги від частини країн, поставки не припиняться, оскільки допомагають інші європейські регіони.

Препарати надходять до держави безкоштовно, і пацієнти отримують їх також безкоштовно. В Україні на даний час препарати АРТ не виробляються.

Вакцини проти ВІЛ

Схема АРТ включає зазвичай три препарати з різних груп, які діють на вірус ВІЛ на різних етапах його розвитку в організмі, пригнічуючи його розмноження. Коли вірус перестає розмножуватися, імунна система людини починає відновлюватися та працювати нормально. АРТ не знищує вірус повністю, але контролює його розмноження.

"Розробки ведуться, багато нових препаратів виробляють, але ці препарати згодом все ж одно показують себе не настільки ефективними, щоб повністю знищити цей вірус в організмі людини. Тому зараз направлена розробка на вакцину. Якщо буде вакцинація проти вірусу ВІЛ і буде введена в календар вакцинування дітей у молодшому віці, то це буде саме ідеальне", — поділилася Ганна Горбунова.

Існують і інші методи профілактики, такі як доконтактна профілактика (PrEP), зокрема у вигляді ін'єкційних пролонгованих препаратів, але, запевняє медична директорка, вони мають свої недоліки і підходять не всім.

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок