У громадах Миколаївщини діє проєкт з посилення первинної медичної допомоги людям

У громадах Миколаївщини діє проєкт з посилення первинної медичної допомоги людям

Лікар і пацієнти медзакладу
Лікар і пацієнти медзакладу. Getty Images

У двох лікарнях Миколаївської області удосконалюють діагностику хвороб й паліативну допомогуПаліативна допомога - це комплекс заходів спрямованих на покращення якості життя пацієнта з захворюваннями, що обмежують життя, або з захворюваннями, що загрожують життю, відповідно до критеріїв визначення пацієнта, що потребує паліативної допомоги, шляхом запобігання та полегшення фізичних, психологічних, духовних страждань і допомоги членам його сім'ї, іншим особам, що здійснюють за ним догляд.. У Вознесенському та Снігурівському центрах первинної медичної допомоги втілюють проєкт USAID "Підтримка реформи охорони здоров’я".

Про реалізацію проєкту у громадах області та допомогу міжнародних донорів йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

Вознесенський ЦПМСД

За словами головної лікарки "Вознесенського міського центру первинної медико-санітарної допомоги" Тетяни Дяченко, заклад виборов грант і станом на 22 червня втілює проєкт "Покращення якості життя шляхом зниження ризиків неінфекційних захворювань". У програмі передбачені інформаційна кампанія для населення та навчання медпрацівників, каже керівниця центру.

"Неінфекційні захворювання в громаді на першому місці. Ми зараз запровадили опитування громади щодо стану здоров'я людей, звернення до лікаря з профілактики тощо, щоб ми зрозуміли, у якому напрямку нам працювати, що посилити", — зазначила Тетяна Дяченко.

По-перше, відбудуться навчання медичних працівників: як правильно, доступно розмовляти з населенням щодо зниження неінфекційних захворювань і ускладнень. Це профілактика серцево-судинних захворювань, органів дихання, онокології, ожиріння, цукрового діабету. А потім медпрацівники будуть навчати жителів громади — від дітей до дорослих.

"У нас є скринінгові програми, наприклад, жінок відправляти на мамографію, чоловіків — до проктолога, на аналізи. Велика частина може бути з профілактичною ціллю. Загалом близько 10 тисяч мешканців громади ми будемо охоплювати оздоровчими заходами", — зауважила Дяченко.

У рамках проєкту передбачено тренінг для медпрацівників з надання допомоги паліативним пацієнтам, каже головна лікарка ЦПМСД.

"Ми закупимо манекен, на якому будемо навчатись самі, потім людей, які проживають з паліативними хворими, щодня опікуються ними. Треба навчити, як правильно допомагати, перевертати, годувати, профілактика пролежнів тощо. На сьогодні у нас біля 600 паліативних пацієнтів, з ними проживають родичі або люди, що доглядають, це майже 800 людей. Теж їх треба буде навчати", — сказала Тетяна Дяченко.

Снігурівський ЦПМСД

За проєктом заклад отримає обладнання для покращення паліативної допомоги та зберігання вакцин і медикаментів, говорить керівник "Снігурівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги" Павло Соловйов.

"Ми розробили проєкт задля поширення інформаційної, профілактичної роботи, виявлення пацієнтів з туберкульозом, ВІЛ-інфекцією, гепатитом тощо. Також навчатимуть медиків діагностиці та ранньому виявленню раку шкіри й комунікації з пацієнтами", — розповів Павло Соловйов.

Зі слів головного лікаря, міжнародні донори за грантом вже передали обладнання на майже 70 тисяч гривень.

"З обладнання вже отримали десять глюкометрів. Ми забезпечили практично всіх своїх лікарів, ФАПи, амбулаторії. Також тести на ВІЛ, гепатити А, В, С, тести на вагітність, оргтехніку, вироби медичного призначення — дві інвалідні коляски, шість ходунків, шість наборів милиць. Очікуємо дві станції, меблі — столи, стільці", — зауважує директор ЦПМСД.

Дуже актуально — ще дві зарядні станції. Якщо їх буде чотири, ми повністю свій заклад забезпечимо безперебійним енергоживленням.

"Всі заклади ЦПМСД у громаді працюють, всі відновлені, відремонтовані. І як до кінця цей проєкт буде здійснений, то це велика допомога", — додав керівник Снігурівського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Що відомо про проєкт

За інформацією НСЗУ, ці ініціативи є частиною грантової програми USAID, яка допомагає відновити медичні послуги для понад 1,5 мільйона українців у 11 закладах із 7 регіонів України.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок