Перейти до основного змісту
"Я не зміг не піти". Режисер Назар Павлик про бойовий досвід та повернення до театру

"Я не зміг не піти". Режисер Назар Павлик про бойовий досвід та повернення до театру

Назар Павлик
Назар Павлик під час служби у ЗСУ. З архіву Назара Павлика

За кілька днів до повномасштабного вторгнення львів’янин Назар Павлик грав Голохвастова у виставі "За двома зайцями" на сцені Національного драматичного театру імені Марії Заньковецької. А вже 25 лютого 2022 року намагався переконати працівників військкомату, що він цілком придатний і може воювати.

Про це режисер Першого театру та ветеран 103 бригади ТрО Назар Павлик розповів Суспільному.

Фото з актором у військкоматі

"Я не зміг не піти. Коли я побачив, що російські війська дійшли до Києва і молоді хлопці, які не мають бойового досвіду, беруть автомати, я зрозумів, що я не можу сидіти на місці", — каже він.

Черги до військкомату були великі. Але Назару вдалося досить швидко потрапити до середини.

"За кілька днів до повномасштабки мене з театру послали пройти ВЛК: я був обмежено придатним. Я пройшов ВЛК, зробив операцію на хребті й буквально за два дні до повномасштабки мене списали як непридатного до служби. Через три дні я знов сюди повернувся. Моя справа лежала згори", — розповідає ветеран.

У військкоматі його впізнали. Але ідентифікували не як того, хто був тут кілька днів тому, а як того, кого вони бачили кілька днів тому на сцені.

"Мене впізнали, зі мною фотографувалися. А далі сказали: "Йди звідсіля, тут і без тебе є кому воювати". Вони мене випхали з військкомату", — згадує Назар.

Проте чоловік не здався. Йому зателефонував знайомий, який так само шукав можливості долучитися до Збройних сил України та сказав, що у Львові набирають людей до новоствореної 103 бригади територіальної оборони.

"Я прибіг до них, взяв відношення і повернувся до військкомату. Я нічого не обирав, пішов до першої, в яку була можливість потрапити", — говорить він.

До цього моменту зброю чоловік тримав тільки, коли знімався у кіно. В житті виявилося все не так.

"Я не зміг не піти". Актор Назар Павлик про бойовий досвід та повернення до театру
Назар Павлик під час служби у ЗСУ. З архіву Назара Павлика

Тато такий маленький

Коли Назар пішов на війну, його синові було всього три роки. Військовослужбовець у кожну вільну хвилину намагався вийти на зв'язок з дружиною. І хлопчик запам’ятав тата як того, хто живе у телефоні.

"Одного разу дружина показала його малюнок. Він намалював маму, трохи меншого себе і збоку зовсім маленького дяпчика. Сказав: це тато. А чому тато такий маленький? Бо тато постійно в телефоні", — каже чоловік.

Коли він вперше приїхав у коротку відпустку додому, то син не зрозумів, що це за дядько прийшов.

"Дитина відвикає тебе постійно бачити. Зараз я вже рік вдома, приходиш додому, а до тебе біжать собака і дитина обійматися. А тоді була якась обережність: що це за дядько, який смердить цигарками та має бороду, що колеться", — говорить ветеран.

"Я не зміг не піти". Актор Назар Павлик про бойовий досвід та повернення до театру
Назар Павлик з дружиною та сином. З архіву Назара Павлика

Разом з Назаром до підрозділу долучився і його брат Володимир. Він служив під час антитерористичної операції. Згодом демобілізувався та виховував двох синів.

"Брат теж вирішив долучитися до мого підрозділу. Хоча я дуже цього не хотів, бо для мене це було, що він уже свою роботу зробив, тепер – моя черга. Але брат – дорослий, він ухвалив рішення", — розповідає ветеран.

Служили брати разом. Хоча інколи могли не бачитися місяцями, виконувати роботу у різних місцях. Але завжди були на зв'язку.

"Бувало, коли вони потрапляли під обстріли й ти знаєш, що відбувається, дуже тяжко справлятися з емоціями. Хотілося зриватися з місця та бігти на допомогу, коли один з нас опинявся у небезпечній ситуації. За нього хвилюєшся більше, ніж за себе. За себе спокійніше. А коли ти не можеш нічого вдіяти, знаючи, що він перебуває у складній ситуації, це складно", — ділиться Назар Павлик.

"Я не зміг не піти". Актор Назар Павлик про бойовий досвід та повернення до театру
Назар Павлик з братом Володимиром. З архіву Назара Павлика

5 серпня 2023 року під час бою Володимир Павлик загинув. Назар якраз приїхав додому у відпустку.

"Я був вдома. Приїхав у відпустку. За кілька днів до того був мій день народження. Подзвонив побратим і спитав: "Ти чув, Вовчик загинув". Я не плакав, не ридав. Я вперше заплакав через кілька днів після похорону, коли залишився сам у кімнаті. Треба було постійно заспокоювати дітей, дружину. В той момент ніби все всередині стиснулося. Було багато питань, які треба було вирішувати. Я намагався триматися до останнього. Пам’ятаю, після похорону зайшов додому, я залишився сам, впав на коліна і почав ридати як мала дитина", — каже він.

І додає, що буквально за дві години до загибелі брата він з ним розмовляв. Говорили про те, що скоро зустрінуться.

"Була звичайна приємна розмова: "Як справи?". Що за три годинки їх мають поміняти на позиціях. Що я скоро приїду. Ніколи не знаєш якою може бути остання розмова. Нічого не передбачало біди. А потім прилетів КАБ", — розповідає ветеран.

Театр та війна

У грудні 2022 року Назар Павлик отримав премію імені Богдана Хмельницького за краще висвітлення військової тематики у творах літератури та мистецтва.

"Ми були тоді на Донбасі. Це було якраз перед харківською операцією. Я знав, що вистава подана на премію. І актриса Мар’яна Кучма написала, що ми перемогли. Я ввечері мав можливість перечитати повідомлення. Було радісно та приємно. Я більше був радий за акторів. На той момент про жінок на війні ніхто не говорив", — каже він.

Після демобілізації режисер поставив на сцені театру Заньковецької виставу "Тюбік".

"Я не дуже задоволений цією роботою. Мабуть, не треба було погоджуватися на цю тему. Були залучені я, ветеран-доброволець, ще один ветеран-доброволець Василь Коржук та його дружина. П’єсу запропонував керівник театру. В мене було дуже велике бажання після повернення з війни щось зробити. Минуло всього лише місяць-два від повернення. П’єса про ухилянта. Але якось воно не добре зрезонувало у мене всередині. Тому що мій особистий досвід та досвід Василя дуже не резонував з тим, що ми граємо. Тоді я вперше зіткнувся з тим, що я змінився і не про все і не так просто мені зараз говорити. І не про все я готовий говорити. Тепер дуже багато історій для мене вже не гра, а реальний досвід і треба бути дуже обережним як і про що ти говориш", — каже режисер.

Назар каже, що не пише п’єси. Навіть про війну та свій досвід. Проте любить писати музику. І до вистави "Котигорошко", яку поставив у Першому театрі, написав музику сам.

"Це просто музика. Я б назвав це псевдогуцульщина та псевдобойківщина. Використовуються музичні лади, але я не запозичив жодної мелодії. Це моя інтерпретація настрою. Для мене історія Котигорошка відбувається десь на Прикарпатті", — каже він.

"Я не зміг не піти". Актор Назар Павлик про бойовий досвід та повернення до театру
Назар Павлик на фоні стели на в’їзді у Донецьку область. З архіву Назара Павлика

Натомість ставити вистави про війну не хоче.

"Це має бути щось документальне. Можливо, для мене б це було у співпраці з кимось. Бо сам свій досвід переосмислити я не здатен. Тут потрібен ще один художник. Але сам – ні. Зараз мені найбільше імпонують казки для дітей. Мають бути якісь асоціації. Можна показати щось, що буде плакати увесь зал. Але чи не стане це маніпуляцією на дуже драматичну історію?" – розмірковує режисер та ветеран.

Надалі він має намір робити подкасти для ветеранів і для не ветеранів про позитивний та негативний досвід після повернення у суспільство.

"Дуже багато ветеранів звільняються з попереднього місця роботи. Так сталося й зі мною. Хотілося б цей досвід зібрати докупи та ділитися ним з іншими", — говорить Назар Павлик.

Розповідає, що хотів би зіграти в дитячій виставі, де головний герой переможе зло. Як, до прикладу, Котигорошко. Але бути одночасно і режисером, і актором в одній виставі не може, щоби не нашкодити виставі.

Топ дня
Вибір редакції
На початок