Перейти до основного змісту
Фіктивний шлюб як "квиток" для виїзду за кордон: яка відповідальність передбачена

Фіктивний шлюб як "квиток" для виїзду за кордон: яка відповідальність передбачена

Чоловіки призовного віку, які хочуть уникнути мобілізації, вдаються до різних схем, аби виїхати з України: переходять кордон через гори, перепливають Тису або ж укладають шлюб з жінками, які мають інвалідність.

Як викривають фіктивні шлюби та яке покарання за спробу перетину кордону, дізнавалося Суспільне.

На кордоні регулярно викривають пари, які одружилися з метою виїзду за кордон. У соцмережах навіть є групи, в яких викладають псевдошлюбні оголошення.

"Якщо говорити про фіктивні шлюби, то у таких випадках кримінальна відповідальність настає не для чоловіка, а для жінки, яка пробує вивезти у такий спосіб. Чоловіки обіцяють їм певні суми, які можуть варіюватися від 1000 доларів до 10-15 тисяч доларів. Вони обіцяють їм ці кошти вже після самого переправлення. Часто ці громадяни не можуть дати відповіді навіть на низку елементарних запитань. Тобто, вони не знають ні спільної адреси проживання, вони можуть не знати року, дня народження дружини", — каже речниця Львівського прикордонного загону Світлана Бурда.

Те, що шлюб фіктивний, довести складно. Оскільки законодавство не передбачає відповідальності через сам факт одруження, коли один з партнерів значно старший за іншого або дружина має інвалідність і потребує догляду.

"В українському законодавстві немає як такого обмеження через різницю у віці чи ще щось. Такого немає. Як правило, виникає велика підозра, коли такі особи одразу перетинають кордон. Дуже часто так діють організовані групи, які шукають таких “клієнтів”, які вже мають відпрацьовані схеми, які одразу залучають працівників РАЦСу, одразу максимально швидко розлучаються і шукають наступного “клієнта” за винагороду", — каже адвокатка Лілія Баюш.

Коли у прикордонників виникає підозра, що чоловік призовного віку планує перетнути кордон не зовсім законно, про ситуацію повідомляють правоохоронців.

Так у відповідь на запит Суспільного в обласному управлінні Нацполіції зазначили, що за минулий рік лише на Львівщині розпочали 184 кримінальні провадження через спроби незаконного перетину кордону. З них 32 випадки – це фіктивні шлюби.

Загалом упродовж 2024-2025 років СБУ заблокувала на Львівщині понад 40 схем незаконного переправлення чоловіків за кордон. Спецслужба викрила і затримала майже сотню осіб, причетних до нелегальних трафіків.

"Серед викритих фігурантів є як місцеві “комерсанти”, так і військові та цивільні медики, зокрема, голова комісії та члени МСЕК. Також був керівник благодійного фонду, колишня народна депутатка, а також львівська адвокатка, яка діяла у складі злочинної групи. Свої послуги зловмисники оцінювали від 2000 до 18000 доларів США з однієї особи", — говорить речниця СБУ в Львівській області Роксолана Яворська-Ісаєнко.

За інформацією СБУ, за деякими з цих випадків вже оголошені підозри. Щодо інших ще тривають експертизи. Законодавство передбачає максимальну відповідальність за такі дії до дев’яти років в’язниці.

Топ дня
Вибір редакції
На початок