1 грудня щорічно відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Станом на початок листопада у медичних закладах Львівської області на обліку перебуває 5 069 ВІЛ-позитивних людей, в тому числі 1633 – на стадії СНІДу.
Що важливо знати про ВІЛ/СНІД та де перевіритись, дізнавалося Суспільне.
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД), що спричинений поширенням вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) і є останньою фазою розвитку ВІЛ-інфекції, невиліковний. Проте вчасно розпочата терапія дозволяє людині прожити довге та повноцінне життя. За словами інфекціоністки Другого медичного об’єднання Львова Олени Павлишин, ВІЛ/СНІД – не лише медична, а й соціальна проблема, яка потребує підвищеної уваги та обізнаності серед населення.
Статистика і нові випадки
У Львові за дев’ять місяців цього року тестування на ВІЛ-інфекцію пройшли 36 874 людини, з них 23 888 людей протестували експрес-методом. З числа усіх протестованих у 115 виявили позитивні результати на ВІЛ-інфекцію (у 95 випадках визначили швидкими тестами).
У медзакладах Другого медичного об’єднання Львова за цей період року протестували 8 891 людину, з них швидкими тестами – 7428. Позитивних результатів було 49, з них 45 виявили експрес-тестами.
Оскільки через повномасштабну війну чимало людей переїхали на Львівщину, кількість хворих стала дещо вищою.
“Нові випадки захворювання наші лікарі виявляють і серед ВПО, і військовослужбовців та лікують їх у медичних закладах Львова. Досить часто ці випадки пов'язані із з бойовими діями чи певними поведінковими моментами в зоні бойових дій”, – каже Олена Павлишин.
Найчастіше ВІЛ-інфекцію виявляють у пацієнтів віком 40-60 років, але, як наголосила інфекціоністка, не тому, що саме в цей період люди інфікуються, а через те, що прояви захворювань можуть виникати через 3-20 років від моменту зараження.
У Львівській області відділення СНІДу, яке у попередньому статусі мало назву Центр СНІДу, з 1 січня 2020 року приєднали до Центру легеневого здоров’я. Відтак там приймають і лікують пацієнтів як з туберкульозом, так і з ВІЛ/СНІДом.
Як зазначив директор Центру легеневого здоров’я Любомир Рак, у Львівській області за дев’ять місяців провели 95 323 тестування. Станом на початок листопада під медичним спостереженням, тобто на обліку у Львівській області, перебуває 5 069 ВІЛ-позитивних людей. З них вперше взяли на облік 376 людей (255 – це чоловіки та 121 – жінки).
Якщо порівнювати з минулими роками, то за аналогічний період минулого року нових випадків було 419, а ось за перший рік повномасштабної війни, тобто 2022 рік, кількість випадків була значно нижчою – в межах 270 людей.
У 54% пацієнтів є ВІЛ-асоційований туберкульоз, тобто діагностовано одночасно і ВІЛ, і туберкульоз.
Найчастіше, зі слів Любомира Рака, інфекцію виявляли в людей віком 30-39 років, наступна вікова категорія – це 40-49 років.
Обстеження та лікування безкоштовне
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) є хронічним, потенційно небезпечним для життя станом, викликаним вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Пошкоджуючи імунну систему, ВІЛ перешкоджає здатності організму боротися з інфекціями та хворобами.
Вірус передається через статевий акт без презерватива з ВІЛ-позитивною людиною, яка не приймає терапію, ін’єкційно спільною голкою (переважно під час приймання наркотичних речовин), через переливання донорської крові та трансплантацію органів, від хворої матері до дитини при пологах та грудному вигодовуванні, нестерильними інструментами в салонах тату, пірсингу, манікюру, медичними інструментами, якщо на них були залишки крові ВІЛ-інфікованої людини. А ось повітряно-крапельним шляхом (при чханні, кашлі, розмові), спільному користуванні предметами побуту (посудом, постільною білизною, рушниками, туалетом, душем) чи через укуси тварин і комах ВІЛ не передається.
За словами медиків, сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди з вірусом імунодефіциту можуть жити звичайним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Достатньо вчасно вживати ліки.
"ВІЛ-інфекція – це смертельна недуга, але вона може бути контрольована і практично не впливати на тривалість життя. ВІЛ-інфекція, виявлена на ранніх стадіях, не має ніяких проявів, але саме в цей час є оптимальним її лікувати, щоб людина не відчула ніяких проблем із здоров'ям”, – зазначила Олена Павлишин.
Систематичне обстеження на ВІЛ-інфекцію варто проходити людям один раз у два роки, якщо був хоча б один незахищений статевий контакт. Тестування на ВІЛ можна пройти у сімейного лікаря, а також у відділеннях лікарень. Процедура займає 15 хвилин і вартує одну краплю крові.
Як зазначили у Другому медичному об’єднанні Львова, сьогодні сімейні лікарі міста тестують своїх декларантів впродовж усього року, згідно з клінічними показами та при звертанні самих мешканців за обстеженням.
“Зараз бачу тенденцію до збільшення тестувань, залучення до лікування і відповідно зменшення нових випадків, адже люди, які лікуються, живуть якісно, тривало і нікого не заражають. Наприклад, зараз у Центрі інтегрованих медико-соціальних послуг на лікуванні станом на 1 листопада перебували 220 осіб”, – зазначила Олена Павлишин.
Лікування є пожиттєвим і вона полягає в антиретровірусній терапії. Нею у Львові та області пацієнтів забезпечують повністю і безкоштовно.
Як наголосив Любомир Рак, важливо, аби лікування (вживання таблеток і капсул) не переривалося.
Крім сімейних лікарів у поліклініках, тестування на ВІЛ-інфекцію, вірусні гепатити В та С, сифіліс можна пройти в Центрі інтегрованих медико-соціальних послуг за адресою: вул. Лемківська, 28, кабінет 119, тел. 063 864-03 87. Також можна звернутись у Центр легеневого здоров’я, вірусологічну лабораторію відділення СНІДу, що на вул. Лисенка, 45 чи інфекційні кабінети за місцем проживання.