Посадові оклади курсантів, які здобувають вищу освіту у військових навчальних закладах, становлять від 620 до 790 гривень. Також для них передбачені посадові надбавки та інші виплати.
Про це Суспільному повідомили у Міноборони у відповідь на інформаційний запит.
За інформацією Департаменту соціального забезпечення Міноборони, грошове забезпечення курсантів (крім військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять службу за контрактом) складається з таких елементів: посадовий оклад; курсантська посадова надбавка; підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії; інші виплати відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до постанови УрядуПостанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” курсанти, які не проходили військову службу до зарахування на навчання, отримують посадові оклади у таких розмірах:
- Освітньо-професійна програма “бакалавр”: 1-2 курс – 620 гривень; 3 курс – 700 гривень; 4 курс – 790 гривень.
- Освітньо-професійна програма “магістр”: 1-2 курс – 790 гривень.
- Програми “молодший спеціаліст”, “кваліфікований робітник”, “фаховий молодший бакалавр”: 1-2 курс – 530 гривень; 3 і наступні курси – 620 гривень .
Щодо курсантів-сиріт та позбавлених батьківського піклування встановлено інший розмір посадового окладу, а саме:
- Програма “бакалавр”: 1-2 курс – 5000 гривень; 3 курс – 5150 гривень; 4 курс – 5300 гривень.
- Програма “магістр”: 1-2 курс – 5300 гривень. Програми “молодший спеціаліст”, “кваліфікований робітник”, “фаховий молодший бакалавр”: 1-2 курс – 4840 гривень; 3 і наступні курси – 5000 гривень.
Також курсанти, які за результатами сесії мають тільки “відмінні” та “добрі” оцінки, можуть розраховувати на щомісячну доплату у розмірі 50% або 25%.
Ще один вид надбавки – це виконання посадових обов’язків на керівних посадах. До прикладу, за посаду командира відділення – 10%, головного сержанта взводу – 15%, а 20% – за посаду головного старшини (старшини) роти, курсу або командира взводу.
“Військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом і займають посади курсантів, за період навчання виплачується грошове забезпечення, яке вони отримували на посадах до зарахування на навчання”, – мовиться у відповіді на інформаційний запит.
Також курсанти, які впродовж року безоплатно здали кров, або її компоненти в обсязі двох максимально допустимих доз, мають право на грошову надбавку у розмірі 25% до грошового забезпечення впродовж шести місяців після здачі.
“Також повідомляємо, що на виконання Закону України від 28 червня 2023 року № 3161-ІХ Міністерством економіки опрацьовано зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, якими передбачено щомісячну винагороду у розмірі 2350 гривень курсантам, які не перебували на військовій службі перед зарахуванням на навчання”, – повідомили у Міноборони.
Та додають, що курсанти перебувають на повному державному забезпеченні, що включає харчування, одяг (в тому числі – екіпірування) та проживання.
Наразі курсанти прирівняні до строковиків попри те, що строкова служба вже скасована. Офіцер "Азову" Юрій Гаврилишин минулого року зареєстрував петицію на сайті президента про те, щоб прирівняти курсантів до військовослужбовців-контрактників, зокрема і їхні виплати. Петиція набрала необхідну кількість голосів для розгляду.
Окрім грошового забезпечення, курсанти також не мають соціальних гарантій, таких як військовослужбовці контрактної служби, пояснює військовий юрист Зорян Павлів. Попри те, що їх залучають до охорони військових частин, аеродромів та інших стратегічних об’єктів, у випадку отримання травми чи інвалідності їм не виплачують одноразову допомогу при пораненні та не надають статусу інваліда війни.Також у разі загибелі курсанта його сім’я не зможе отримати одноразову виплату розміром 15 мільйонів.
Таку колізію в законодавстві мав би виправити законопроєкт 9110, який передбачає віднесення військовослужбовців із пораненням та контузіями, отриманим під час проходження військової служби, чи під час навчання у військових частинах до категорії осіб з інвалідністю внаслідок війни. Ці зміни підтримали у Верховній Раді й законопроєкт чекає на підпис президента ще від минулого року.