Перейти до основного змісту
Наслідки ракетної атаки 4 вересня: на якому етапі відбудова будинків у Львові

Наслідки ракетної атаки 4 вересня: на якому етапі відбудова будинків у Львові

У Львові почали відбудовувати житлові будинки на вул. Коновальця, зруйновані внаслідок російської ракетної атаки на початку вересня. Майстри розбирають пошкоджені конструкції, а одну будівлю готують до консервації. Паралельно ремонтують будинки і на вулиці Міхновських.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

Ракетний обстріл Львова, внаслідок якого загинуло восьмеро львів'ян, трапився о 5:47 ранку 4 вересня. Тоді були пошкоджені 189 будинків, найбільше — на вулицях Коновальця на Міхновських. Через майже 2 місяці після атаки там тривають роботи.

"Ми закінчили демонтажні роботи і займаємося відновленням інфраструктури пошкодженого дому. Там треба зробити повністю реконструкцію того, що було. Тобто, відновити. Будемо старатися відновлювати з тих матеріалів, які є. Мінімум нових, максимум тих, що були. Тому що добротні матеріали і з них будуть будувати", — каже волонтер В'ячеслав Мазур.

Наразі на вулиці Коновальця, 44 та 44а, які були зруйновані внаслідок атаки, тривають роботи, каже перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

"На Коновальця, 44 – там, де загинуло шестеро львів'ян, зараз тривають протиаварійні роботи. Фактично вже знято перекриття до другого поверху, оскільки будинок після атаки втратив свою несучу здатність. Після завершення робіт буде проведено його консервацію і розпочнуться роботи по відновленню, паралельно перед тим триватиме робота над розробкою самого проєкту", — говорить Андрій Москаленко.

Будинок на вулиці Коновальця, 44
Будинок на вулиці Коновальця, 44. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Зруйновані будинки на Коновальця – це буферна зона ЮНЕСКО. На цій вулиці — забудова кінця ХІХ-початку ХХ століття. Деякі будинки є пам’ятками архітектури. Тож при відбудові варто максимально орієнтуватися на первісний вигляд, говорить архітектор і голова обласної комісії з питань збереження спадщини Іван Щурко.

"Тут є чітко впізнаваний авторський проєкт і ви копії не знайдете у Львові. Він в тому сенсі унікальний. Будинок статус пам’ятки не отримує випадково, а, напевно, тому, що кожен, навіть найдрібніший елемент цього будинку, є цінним. Він є елементом пам’ятки. І, власне, цю пам’ятку творить. Тому очевидно, коли ми говоримо про будинки, які є пам’ятками, то це має бути відтворення. Це має бути реставрація збережених елементів, відтворення втрачених і повернення до первісного стану", — пояснює посадовець.

Будинки на вулиці Коновальця, 44 та 44а
Будинки на вулиці Коновальця, 44 та 44а. Суспільне Львів/Ольга Іващук

За два кілометри від вулиці Коновальця — вулиця Міхновських. Внаслідок обстрілу 4 вересня там теж були пошкоджені будинки. Зокрема, квартира Юрія Шивали. Його з сім’єю тієї ночі вдома не було.

"В нас шкоди порівняно з сусідами менше, найбільша шкода — це згоріле авто. Були побиті вікна вдома і повідлітала гіпсокартонова стеля. Вставлені нові вхідні двері, вставлені вікна у під'їзді на поверхах. В нашій квартирі ми фактично завершили ремонт, сподіваємося, що сьогодні вже фінальний день. Трохи в бруді живемо, але це краще, ніж сусіди, які втратили свої домівки. Ми, на щастя, можемо його відновити і продовжувати жити", — розповідає чоловік.

За словами Андрія Москаленка, представники міської влади проводять зустрічі з мешканцями чотирьох будинків на Міхновського, які є повністю зруйновані.

"Мешканці отримують компенсацію і паралельно ми з ними шукаємо рішення про варіанти, яким чином буде компенсація. Другий момент — щодо інших будинків, які постраждали, але, наприклад, де мешканці живуть. У кількох будинках вже завершуються роботи, фактично по трьох будинках ми очікуємо, що наступного тижня роботи будуть завершені, там, де був уражений дах, там, де були вибиті вікна, і було порушення конструктиву", — додає перший заступник мера Львова.

Будинок на вулиці Міхновських, 37
Будинок на вулиці Міхновських, 37. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

Частину пошкоджених внаслідок обстрілу будинків відновлюватимуть за гроші благодійників. А людям, які поки не можуть жити у власних домівках, виплачують щомісячну компенсацію для оренди житла.

Що відомо про обстріл Львова 4 вересня

Топ дня

Вибір редакції

На початок