У Стрийському парку встановлять скульптуру "Викрадення Європи" львівського митця Ярослава Мотики. Її ліплять ветерани російсько-української війни та відомі скульптори.
Про це повідомили в пресслужбі Львівської міської ради.
Як ідеться у повідомленні, Ярослав Мотика довго працював над ескізом роботи, вдосконалював його. У 2023 році він створив маленьку скульптуру, яка є прототипом великої і вже почав її виготовляти. Створювати скульптуру Ярославові Мотиці допомагають ще двоє львівських скульпторів — Володимир Семків та Денис Шиманський. Також до процесу залучили військових, які проходять реабілітацію в Національному реабілітаційному центрі "Незламні".
"Це велика робота. Моїх сил вже трошки замало, тому попросив колег-скульпторів допомагати її ліпити, і ми разом творимо ту скульптуру, яка стоятиме у Стрийському парку. Але це буде не просто скульптура, а фонтан! З пащі бика буде литися вода, яка буде стікати по скульптурі, таким чином вона буде виблискувати різними переливами", — розповів Ярослав Мотика.
Спочатку Ярослав Мотика зробив декілька мініверсій скульптури, з яких потім обрали одну — основу для великої. Скульптори Денис Шиманський та Володимир Семків зварили металевий каркас, зробили базу з пінопласту. Зараз цю конструкцію оббивають глиною. Потім з цієї скульптури зроблять гіпсову основу, з якої будуть виливати вже кінцевий бетонний мистецький твір, який і стоятиме у парку.
Учора, 24 вересня, допомагали ліпити скульпутуру шестеро військових, які у Львові проходять реабілітацію. Серед них — Олексій, який утратив ногу внаслідок військових дій.
"Мені було цікаво спробувати ліплення, бо це щось нове. Ніколи раніше не бачив, як створюються скульптури, було цікаво побачити, спробувати себе у ролі митця, хоч я й максимально не творча людина. На цьому етапі це досить брудна робота, все довкола в глині, але військові бруду не бояться", — розповів ветеран.
Психологиня та арттерапевтка реабілітаційного центру "Незламні" Міра Бодаковська залучає ветеранів війни до різних мистецьких практик, які допомагають їм зцілитись і пропрацювати травму.
"Глинотерапія — це дуже глибинний і сильний метод реабілітації військових. Це про тактильність, яка заземляє і знижує тривожність; про дрібну моторику, яка через нейропластичність допомагає мозку після контузій; про проживання складних емоцій, бо глину легко контролювати, а це трансформується у контролювання власного емоційного стану; про медитативний процес і про спільноту, яка разом щось творить, бо травма дуже потребує співучасті", — пояснила Міра Бодаковська.
Створення паркової скульптури спільними зусиллями — перший великий проєкт "UNBROKEN Art", результати якого за кілька місяців львів'яни зможуть побачити в Стрийському парку.
"Одним із перших великих проєктів "UNBROKEN Art" є ліплення паркової скульптури "Викрадення Європи" разом із ветеранами війни. Ця скульптура матиме подвійне значення — робота одного з найкрутіших сучасних скульпторів та синергія митців з військовими під час війни", – розповіла уповноважена Львівської міської ради з питань культури Наталія Бунда.
Ярослав Мотика — український скульптор, лауреат державної премії імені Тараса Шевченка 1972 року. Автор численних монументальних скульптур, камерної пластики, віршів та графіки. Учасник виставок в Україні й за кордоном. Працює і в галузі меморіальної скульптури. Його твори увічнюють пам'ять про відомих діячів культури на Личаківському та Байковому цвинтарях Львова та Києва.