Через малорухливість, надмірну кількість годин, проведених у сидячому положенні за гаджетами, а також надмірне навантаження на спину через важкі рюкзаки, кількість дітей, які мають проблеми із поставою чи зором, зростає.
Як зазначили у Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ України, з лютого по травень 2024 року для учнів 1, 6 та 9 класів у десяти закладах освіти Львівщини провели заходи із циклу "Здорові зуби та постава школяра". Під час них лікарі оглядали учнів.
Оглянувши 860 учнів, стоматологи виявили проблеми у 80,5% учнів. Ортопеди провели огляд 906 учнів і виявили відхилення у 16,4% дітей, а оториноларингологи виявили патологію у 48,5% із 717 школярів. Також фахівці оцінили вагу підручників та шкільного приладдя у 1195 учнів і виявили перевищення норми у 53% випадків.
За словами завідувачки ортопедо-травматологічного відділення лікарні Святого Миколая Першого ТМО Галини Гачкевич, за останні роки кількість дітей, які мають проблеми з хребтом, не надто зросла. Проте через зниження фізичної активності в дітей побільшало проблем, що пов’язані з усім станом опорно-рухового апарату.
"Спина – лише одна частина нашого тіла. Страждати можуть колінні суглоби, стопи, шия. Причиною будь-яких порушень осі хребта є стан м'язової системи та стан сполучної тканини у дитини. Тому, якщо сполучна і м'язова тканина не мають потрібного складу і міцності, можливі відхилення в осі хребта", – каже Галина Гачкевич.
За її словами, казати, що кожна четверта дитина має проблеми з хребтом, як це говорилось раніше, не є правильним. Проблеми можуть бути помітні лише тоді, коли зміни можна побачити на рентгенограмі осі хребта. Наприклад, якщо дитина стоїть сутуло, але може легко випростатись, найімовірніше, проблем із хребтом у неї немає — радше є проблеми зі станом м'язової тканини.
Рюкзаки великого впливу на зміни у хребті і поставі не мають — лише у тому випадку, коли дитина часто або постійно носить дуже важку сумку на одному плечі.
За словами лікарки, сколіоз не маж нічого спільного з рюкзаком чи сидінням за партою. Хвороба перебігає за власними параметрами:
"Єдине, на що варто звернути увагу, то це дисплазія сполучної тканини, яка тримає наш хребет у рівному положенні. Це фактично вроджений стан, який пов’язаний з недостатністю колагену певного типу. Цих діток побільшало і вплив мають багато факторів: те, що ми їмо, чим дихаємо і так далі", – каже лікарка.
Важливий момент — стереотипи, зокрема, як дитина ходить, тримає поставу чи сидить за столом. З ними важливо працювати і не пропускати, каже Галина Гачкевич:
"Недарма раніше радили носити книжку на голові. Це дієвий спосіб як правильно ходити, тримати хребет у правильному положенні. Тож, якщо батьки будуть звертати увагу дітям і собі на те, як правильно сидіти, тримати шию, лопатки, то рано чи пізно виробиться звичка".
З початком нового навчального року це стає актуальним, адже діти сидітимуть спочатку за партами, а потім вдома за письмовим столом, роблячи уроки.
“Зараз ми не надто можемо змінити ситуацію, бо гаджети заполонили все навколо. Але ми повинні зробити так, щоб ситуацію використовували користю: звертайте увагу на положення тіла дитини під час того, як вона сидить у гаджеті, змусьте дитину відволікатись, зрештою більше гуляти".
Лікарка розповідає: за столом, якщо на ньому гаджет, треба сидіти рівно, тримати спину і шию в правильному положенні. Підборіддя має бути паралельно до стола — якщо підборіддя опустити, автоматично згинається шийний відділ хребта і деформується грудний.
"Не варто забувати і про перерви між довготривалим сидінням за столом: раз на 40-50 хвилин варто підвестись з-за столу, розвести лопатки, помахати руками, звести їх вперед і назад", – каже Галина Гачкевич.
Як обрати ранець
Важливим критерієм для школярів, а особливо першокласників, є розмір ранця. Занадто великі обирати не варто. Бажано, аби він був ширшим за спину дитини та довшим за талію. Найкраще обрати модель, що має твердий корпус, який не деформуватиметься під час навантаження й не змінюватиме своєї форми.
Порожній рюкзак має важити до одного кілограма, а наповнений — не перевищувати 10-15% від ваги дитини (не більше двох-чотирьох кілограмів). Наприклад, якщо дитина важить 30 кг, то портфель повинен важити максимум 3-4,5 кг.
Рівномірно розподілити навантаження по спині допоможе ортопедична спинка. Найкраще надавати перевагу моделям зі щільними подушечками з сітчастої тканини. Лямки мають бути широкі, м'які, не врізатись у плечі та не натирати.
Що стосується матеріалу, то якісний рюкзак має бути зшитий зі спеціальної міцної тканини, яка не пропускає воду. Шви рюкзака мають бути міцні, а дно прогумоване або пластикове, щоб рюкзак не було страшно поставити на підлогу.
Важливо також, щоб на рюкзаку були світловідбивні елементи. Цей пункт є обов'язковим згідно з нормативами Держстандарту.
Не рекомендовано обирати учням сумки, які носяться в одній руці або на одній лямці. Саме вони можуть стати причиною викривлення дитячого хребта. Такі портфелі можуть носити старшокласники, у яких немає проблем з поставою.