У львівському скансені "Шевченківський Гай" реставрують столітню хату

У львівському скансені "Шевченківський Гай" реставрують столітню хату

У Львові, в "Шевченківському Гаю", розпочали реставрацію покрівлі хати з села Коритне Чернівецької області. Вона датується початком минулого століття.

Як відбувається реставрація, дізнавалося Суспільне.

Хата розташована у музейному секторі "Буковина". Реставрацію покрівлі здійснюють майстри з Великих Сорочинців, що на Полтавщині.

"Ми перекриваємо дах природним матеріалом. Для цього ми виставили опалубку, накидали снопів, прижали їх рейкою, будемо їх розрізати, розправляти, пришивати і підбивати — і буде от така площина у нас", — пояснює реставратор з екопокрівель Станіслав Фесенко.

Відновлювати покрівлю почали минулого тижня, за цей час вже зробили половину даху.

"Ще потрібно дійти догори, потім ще потрібно, щоб кути ще були на цьому будинку. Ми вже їх зробили, наплели, потім ми їх сюди наставимо. І на завершення сам гребінь зробити", — каже реставратор Максим Тонкіш.

Востаннє хату перекривали соломою десять років тому, розповідає заступник директора з наукової роботи Музею народної архітектури і побуту імені Климентія Шептицького Сергій Ципишев.

"Була крита вона соломою. І оскільки є проблеми в нас із соломою такою, яка годиться для покрівельних робіт, тому що зараз і сорти жита не ті, які були в давнину, і висота жита не така, і солома ламкіша, тому дахове покриття почало підгнивати. І ми, щоб уникнути затікання та ушкодження об’єкту, вирішили перекривати вже", — говорить Сергій Ципишев.

Нова покрівля має прослужити мінімум 25 років. Вартість реставраційних робіт становить понад 400 тисяч гривень. Завершити перекриття даху планують за тиждень.

На початок