На Львівщині планують створити заказники для червонокнижних ховрахів

На Львівщині планують створити заказники для червонокнижних ховрахів

Біля села Залісся Бродівської громади на Львівщині виявили поселення ховрахів крапчастих, занесених до Червоної книги. Щоби зберегти тварин, планують створити природні заказники, які б не дозволили орати, будувати чи видозмінювати цю територію.

Більше про ховрахів Суспільному розповів старший науковий співробітник парку "Північне Поділля" Володимир Баточенко.

"Є очі, є бінокль. Найкраще — в бінокль подивитися, шукати їх. Треба схили, де нема високої трави, треба прийти й не рухатися, не робити ніякого галасу, різких рухів", — каже Володимир Баточенко.

Володимир Баточенко
Володимир Баточенко, 13 червня 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

За його словами, вперше гризунів біля Залісся помітили близько 10 років тому. На ховраха тут полює лунь очеретяний. Володимир Баточенко каже, що гризунам в цій місцевості зручно, бо там немає високої трави й вони можуть побачити небезпеку здалеку. На зиму ховрахи лягають у сплячку й прокидаються з першим потеплінням у березні.

Під час радянської окупації України ховрахів вважали шкідниками й отруювали їх разом із хом’яками. Наразі тварини занесені до Червоної книги.

Ховрах біля села Залісся на Львівщині, 13 червня 2024
Ховрах біля села Залісся на Львівщині, 13 червня 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

В Україні ці гризуни поширені в лісостепових зонах, а в Харківській та Луганській області було два заповідники. Щоби зберегти ховрахів, на Львівщині планують створити два заказники спільною площею 70 гектарів, розповів начальник обласного управління охорони природних ресурсів Андрій Сенюк:

"Після того, як його створять, його мають ознакувати — відповідно до встановленого зразка поставити знак, що це вже є територія заповідного фонду. На даній території не планують нічого змінювати, оскільки для того, щоб даний ховрах проживав тут, необхідно щоб тут здійснювався випас корів. Єдине, що потрібно — забрати ті кущі".

Рішення про створення заказників мають погодити депутати Бродівської громади й обласної ради.

На початок