Молодший науковий співробітник державного природничого музею Сергій Глотов брав участь у 27 і 28 експедиції в Антарктиду. Два тижні тому полярник повернувся до Львова.
Більше про свою роботу на станції "Академік Вернадський" Сергій розповів Суспільному.
Сергія та ще 13 науковців відібрали зі 147 кандидатів. Чоловік два роки працював біологом на станції "Академік Вернадський".
"Біологи вивчають, як впливають глобальні кліматичні зміни на рослинні та тваринні живі організми в Південному океані, в океанічних водах, на суші. Останнє – це було фотофіксація, фотографування тих чи інших природних явищ, тварин, китів, для подальшого поповнення міжнародних баз даних. Наші науковці представляють Україну в різних проєктах. Це може бути, як цього року, про глобальне поширення силікону на планеті", — каже біолог.
Власні антарктичні станції та програми мають 30 країн й Україна – одна з них. Також, за словами Сергія Глотова, Велика Британія допомогла з фінансуванням програми для українських полярників на три роки.
"Останній рік українськими вченими був зроблений суттєвий прогрес. Ми маємо власне судно-криголам, яке тепер здійснює логістику не тільки для української антарктичної станції, а й для всіх країн, які відмовилися від послуг Росії зі здійснення логістики в Антарктиці. Крім того, замість російських вчених в багато наукових проектів запрошують українських науковців. Українська антарктична станція – це фактично наше представництво у світовій науці", — розповідає Сергій.
Окрім науковців на станції працює й допоміжний персонал: кухар, механік, лікар, системний адміністратор. Усі вони щонайменше рік живуть на станції, каже вчений:
"Медикаменти, продукти і пальне приїжджає разом з експедицією. Це все розвантажується, складається й потім вживається протягом року, бо найближчий магазин – 3500 кілометрів. Кожен міг показати, наскільки вправний він кухар. У неділю в кухаря вихідний. Відповідно, хтось чергує на кухні, готує їжу для інших".
За словами Сергія, протягом всієї експедиції усі питання вирішуються силами 14 людей, адже протягом дев’яти місяців Антарктика несудохідна:
"У нас був випадок, коли у нашого лікаря було запалення "зуба мудрості". І ми з механіком робили операцію, розрізали, діставали той шматок зуба і зашивали. Живий-здоровий. Знеболювали. Мені доводилося різати, зашивати. А механік тримав лампу, тримав лікаря".
Протягом експедиції Сергій Глотов у вільний час фотографував і згодом влаштував виставку у США. Зараз він готує проєкт в Україні.