Реформа профільної середньої освіти: як це відбувається на Львівщині

Реформа профільної середньої освіти: як це відбувається на Львівщині

Львівщина – перший регіон, який розпочав упроваджувати реформу профільної середньої освіти. У навчальних закладах учні вивчатимуть профільні предмети та готуватимуться до вступу у вищі навчальні заклади.

За словами директора обласного департаменту освіти і науки Олега Паски, планують створити 100 ліцеїв. Наразі працюють 15.

У Червоноградському ліцеї навчається 741 учень. Цей навчальний заклад – перший на Львівщині, де розпочали впроваджувати освітню реформу. Вона передбачає, що в таких ліцеях буде 12 класів, а старшокласники поглиблено вивчатимуть предмети, які самі обрали.

"Було надзвичайно складно. Багато від суспільства було нерозуміння. Ми всі розуміємо, що все-таки батьки хочуть, щоб їхня дитина закінчила там, де починала. Ми всі години, які діти складають на НМТ, збільшуємо. Крім того, в другій половині дня у нас є підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання", – розповідає директорка Червоноградського ліцею Наталія Запісоцька.

Реформа профільної середньої освіти: як це відбувається на Львівщині
Урок у Червоноградському ліцеї. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

Учениця 11 класу Катерина Висоцька спочатку обрала поглиблене вивчення англійської філології, згодом вибір змінила на математику.

"Люди хочуть пов’язати життя із певною професією, і, відповідно, в цих професіях є свої нахили на певні предмети. Чи це історія, чи математика, чи мова. Тобто, прийшовши в ліцей, ми можемо брати собі певний напрямок і більше заглибитися в ці предмети. Відповідно, щоб потім, у майбутньому, навчання в університетах було простішим", – каже Катерина Висоцька.

Реформа профільної середньої освіти: як це відбувається на Львівщині
Школа у селі Ремезівці. Суспільне Львів/Єлісавета Сілаєва

Як зазначає начальник відділу освіти Поморянської селищної ради Ігор Попадюк, у його громаді реформу ще не впровадили. Планують створити ліцей, та чи це вдасться, поки ще не знають.

"Ми з п’яти середніх шкіл сформуємо один ліцей. І, згідно з розпорядженням Львівської обласної військової адміністрації, саме Ремезівцівський заклад середньої освіти включений у перелік закладів освіти, які згодом можуть бути ліцеями. Якщо в громадах, де дітей є вдосталь, тобто декілька сотень, вони мають гарантію, а в нас такі побоювання є. Але, зі своєї сторони, територіальна громада, селищна рада зробили все для того, щоб забезпечити своїм дітям навчання в академічному ліцеї на своїй території", – говорить Ігор Попадюк.

За словами заступника міністра освіти і науки Андрія Сташківа, основною причиною реформи є нерівність між сільськими та міськими школами за якістю та доступністю освіти. Зараз представники міністерства працюють з громадами.

"Якщо говорити про зміст профільної середньої освіти, тут важливо те, що основна концепція також передбачає дуже великий вибір учнем тих предметів, які він хоче вчити. Тому зараз ми маємо проблему з тим, що в 11 класі в нас велике навантаження по кількості предметів. Учні змушені для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання чи національного мультипредметного тесту шукати репетиторів, займатися додатково", – наголошує Андрій Сташків.

Всього на Львівщині планують створити 100 ліцеїв.

На початок