У Шевченківському гаю Львова відновлюють хату XX століття з Полісся

У Шевченківському гаю Львова відновлюють хату XX століття з Полісся

У Шевченківському гаю завершують відновлення хати з села Соломир. Її привезли з Рівненщини перед початком повномасштабного вторгнення й це перша споруда з Полісся у Шевченківському гаю.

Про це Суспільному розповів заступник директора музею з наукової роботи Сергій Ципишев.

"Об’єкт був перевезений в листопаді 2021 року. Якби ми не встигли його вивезти, ми б вже звідти його не забрали, бо то сам кордон з Білоруссю. Він стояв за якийсь кілометр від кордону і ми б туди зараз не могли потрапити", — каже Сергій Ципишев.

Хата із села Соломир Рівненської області датується вона двадцятими роками XX століття. Споруда представлятиме в музеї народну архітектуру Полісся – поки це перший і єдиний об’єкт з цього регіону в Шевченківському Гаю.

Хата із села Соломир у Шевченківському гаю, травень 2024
Хата із села Соломир у Шевченківському гаю, травень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Зараз хата на завершальному етапі відновлення. Будівлю до музею привезли у розібраному вигляді, вже на місці складали стіни й вставляли вікна. Наразі будівельники-реставратори працюють над дерев’яним дахом.

"Повністю з нуля складали її й вже йде в нас на завершення. Лишається покрити дах, тут пообрізувати, всередині підлогу ставити. Ще тут має бути прибудова — от такий от ґаночок будемо доставляти", — розповідає будівельник-реставратор Андрій Греля.

Опісля в хаті облаштують інтер'єр. Багато речей вдалося перевезти разом з хатою, розповідає Сергій Ципишев:

"Ми почнемо відтворювати інтер'єр із печей. Потім туди будемо вносити якісь менші елементи інтер’єру. Частина з них є автентичними, зокрема лави, шафка для посуду, бамбетель, це така дерев’яна канапа. Привезли з того об’єкту й тканину, верети, рушники".

У Шевченківському Гаю також відремонтували й оновили школу із села Бусовисько, яка датується 1880 роком. Тут відновили підлогу, стіни й оновили інтер’єр. Роботи завершили у травні.

"В цій школі було і помешкання вчителя, який тут викладав, приміщення кухні, приміщення спальні, господарські приміщення там є. Ну але основним приміщенням рахується клас", — каже головний художник музею Святослав Фот.

Клас у школі в Шевченківському гаю, травень 2024
Клас у школі в Шевченківському гаю, травень 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Оновили інтер’єр і в кількох садибах музею, зокрема в хаті із села Крайниково Закарпатської області. Все, що є всередині хати, теж з цього регіону.

"Усі речі, які ви тут бачите, це не імітації, муляжі чи копії – це речі автентичні, привезені власне з того етнографічного регіону і презентують той час, коли ми розповідаємо про цю хату", — розповів Сергій Ципишев.

Зараз музей готується до перевезення ще однієї хати. Її привезуть із Чернівецької області в розібраному вигляді, а вже у музеї будівельники-реставратори будуть відновлювати її.

На початок