80 роковини депортації кримських татар: у Львові вшанували пам'ять жертв геноциду

80 роковини депортації кримських татар: у Львові вшанували пам'ять жертв геноциду

У Львові, в музеї тоталітарних режимів "Територія терору", вшанували пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу 1944 року. У виставковій залі розмістили тематичні плакати і експонували Корани, які пережили депортацію.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

Захід розпочався з молитви та хвилини мовчання в пам'ять про тих, хто загинув через вигнання. Після цього виконали Гімн кримськотатарського народу та Гімн України.

"В 44-му році моїх прабабусь депортували в Казахстан, місто Касансай Намангайської області. Моя прабабуся Зейнеп вона також зберегла з собою Коран, і коли їх привезли та заселили до стайні, вона взяла цей Коран та вийшла до річки, яка була поблизу цієї стайні, і почала читати його там і плакати. Коли узбек Якйи приходив повз і почув, що вона читає Коран, він зрозумів, що вони мусульмани, що вони — близький народ, бо до того як наших депортували туди, там була пропаганда, що там ніби такі дикі варвари їдуть з рогами. І люди дуже боялися і навіть деяких людей зустрічали з камінням, щоб закидати. Тоді цей узбек почув, він приніс їжу і почав допомагати нашій сім’ї. Так вони тоді вижили і не померли з голоду", — розповідає керівник Кримськотатарського культурного центру в Львові Іслям Тохлу.

Виставка плакатів, присвячених депортації 1944 року
Виставка плакатів, присвячених депортації 1944 року. Суспільне Львів/Іванка Дусько

На події виступили члени кримськотатарської громади та представники українських громадських організацій.

"Моя бабця 18 травня 1944 року насамперед взяла Коран, книгу з собою, і потім фес — жіночий головний убір, тому що там були золоті, срібні монети. І потім в Сибіру, в засланні, вони ось ці золоті монетки міняли на шматочок маленький хліба. Так вижив мій тато", — ділиться представник центру Амет Бекір.

Корани, які кримські татари брали з собою у вигнання
Корани, які кримські татари брали з собою у вигнання. Пресслужба Львівської міської ради

Також відбулися виступи гуртів  "Чаїр" та "Yuşan-Зілля".

На початок