Працює з 1390 року: як добувають і виварюють сіль у Дрогобицькій солеварні на Львівщині

Працює з 1390 року: як добувають і виварюють сіль у Дрогобицькій солеварні на Львівщині

Дрогобицька солеварня – найстаріше підприємство в Україні. Там добувають ропу, з якої виварюють до 60 тонн солі на місяць. А також це візитівка міста, куди щороку приїжджають туристи. Зараз солеварня перебуває у державній власності і тривалий час її не реставрували. Міська влада Дрогобича звернулася до уряду з проханням повернути солеварню у комунальну власність. Тоді для оновлення та розвитку солеварні зможуть залучати місцеві та меценатські гроші.

Як розповів Суспільному керівник Дрогобицької солеварні Олег Петренко, підприємство працює з 1390 року, це одне з найдавніших підприємств Європи. Технологія видобутку і виварювання солі у Дрогобицькій солеварні незмінна століттями. Сіль виварюють із природної ропи. Ропу добувають у шахті на глибині 50 метрів.

"От ми в день можемо витягувати 50 кубів ропи, з тих 50 кубів ми можемо виварити за день 15 тонн солі. Зараз набагато менші ці об’єми, бо якщо при максимальному виробництві, то тут можна виготовляти 450 тонн солі в місяць. Зараз ми робимо 60 тонн солі. Коли я прийшов на підприємство три роки тому, то тут виготовляли 12 тонн", — каже Олег Петренко.

Керівник Дрогобицької солеварні Олег Петренко
Керівник Дрогобицької солеварні Олег Петренко. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Після шахти соляний розсіл потрапляє у дерев’яні ємності, які називаються розсолозбірники.

"Тут відстоюється ропа, всі додаткові надлишки, що можуть міститися: глина, гіпс, вони під дією гравітації тут осідають, а чистенька ропа використовується для виробництва. Чим цікаве це приміщення, тим що воно побудоване в 1860-х роках, і тут не використано жодного цвяха в цих камерах для зберігання ропи", — розповідає керівник Дрогобицької солеварні.

Дрогобицька солеварня
Ємності, де відстоється ропа, з якої роблять сіль. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Потім соляний розсіл виварюють у чанах, які підігрівають дровами. Розсіл нагрівається, вода випаровується і кристалізується сіль. За день так виготовляють дві тонни солі.

"Ми виварюємо невелику кількість солі, до 60 тонн в місяць – це є небагато. Львівську область ми точно можемо забезпечити, а взагалі то можна було би розширювати виробництво. Технологія наша незмінна з ХІІІ століття і це все таки більше ручна праця, це не так ефективно, тому що ми на дровах виварюємо. Тому, щоб виготовляти на інші регіони, треба переходити на іншу технологію", — пояснює працівниця солеварні Оксана Бунда.

Дрогобицька солеварня
Соляний розсіл виварюють у чанах, які підігрівають дровами. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

"За 1000 років процес не змінився. Я кажу своїм хлопцям, вам треба пишатися, бо ви єдині солевари в Україні", — зазначає Олег Петренко.

Дрогобицька сіль
Дрогобицька сіль. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

Міський голова Дрогобича Тарас Кучма каже, Дрогобицька солеварня має стати туристичним магнітом. Аби розвивати завод: його виробничі потужності та туристичну привабливість, місто хоче, аби підприємство передали з державної в комунальну власність. З таким проханням Дрогобицька міська рада звернулася до Кабміну.

"Ми навіть готові, якщо його по законодавству не можна просто так передати, навіть викупити. Політехніка нам розробила цілий проект, ми би вклалися на перших етапах, це було по тих цінах 2018-2019 років, десь у 20-26 мільйонів, ну зараз було би трошки більше. Меценати готові вкладати ці гроші, це не потрібно би було грошей від міста", — каже Тарас Кучма.

Зараз Дрогобицька солеварня є державним підприємством і, за словами директора Олега Петренка, воно є прибутковим, проте грошей на реставрацію солеварні немає.

"Ми заплатили минулого року 600 тисяч в державний бюджет, що могли би фактично сюди вкласти. Ми близько 6 мільйонів загалом податків заплатили. У нас 42 працівника, в нас середня зарплата 15 тисяч гривень, тому ми доволі, незважаючи на той стан підприємства, доволі рентабельне підприємство", — додає керівник солеварні.

Основними споживачами продукції Дрогобицької солеварні є супермаркети, магазини та ресторани Львівської області.

На початок