Справам понад 100 років: Державний архів Львівщини опублікував 150 тисяч оцифрованих документів

Справам понад 100 років: Державний архів Львівщини опублікував 150 тисяч оцифрованих документів

Державний архів опублікував 150 тисяч оцифрованих документів Львова. Це плани, схеми, креслення, які розробили для будівництва обʼєктів у Львові та на його околицях у 1849-1939 роках.

Деталі Суспільному розповіла головна спеціалістка відділу забезпечення зберігання документів Державного архіву Львівщини Валерія Коваль.

Готель "Жорж" у центрі Львова збудували у 1900 році. Над проєктом працював львівський архітектор Іван Левинський. У Державному архіві Львівщини оцифровують ці документи, розповідає Валерія Коваль:

"Будівельна справа, сформована на готель "Жорж" відомий. Ми отак їх зберігаємо. Тут вони складені за роками, так само будуть іти на оцифрування. То німецькі креслення, які були видозмінені Левинським".

Креслення готелю "Жорж", квітень 2024
Креслення готелю "Жорж", квітень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Комплекс неоготичних будинків на вулиці Городоцькій звели на початку XX століття для працівників залізниці за німецьким зразком. В архіві також збереглися їхні креслення, зроблені вручну.

Креслення комплексу неоготичних будинків на вулиці Городоцькій, квітень 2024
Креслення комплексу неоготичних будинків на вулиці Городоцькій, квітень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Працівники архіву сканують оригінали креслень і викладають на сайті у вільний доступ, аби дослідники, архітектори та всі охочі могли їх вивчати.

"Він сканує креслення формату А0 – це трохи більше ніж 1 метр. Тобто, є креслення шпиталю на Рапопорта. Ми його рівняємо і сканер автоматично коліщатами його затримує. Одночасно ми можемо дивитися на комп’ютері, як цей скан буде виглядати вже в результаті", — каже старша зберігачка фондів Вікторія Нецько.

Старша зберігачка фондів Вікторія Нецько біля сканера, квітень 2024
Старша зберігачка фондів Вікторія Нецько біля сканера, квітень 2024. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Опрацьовувати документи фонду "Львівський королівський магістрат" розпочали з 2017 року. Усі зображення розміщують в електронному вигляді на сайті архіву, каже директорка Державного архіву Львівської області Ірина Мартенс.

"Фонд є надзвичайно великий. Перші чотири описи – це, власне, плани, схеми забудови, реконструкцій, перебудови, дозвільні документи по забудові міста Львова. Справам понад 100 років — відповідно, оригінали документів кожен раз, коли видаються до читального залу і з ними працюють дослідники, починають просто нищитися. Ми змогли виставити на електронний ресурс вже 150 тисяч відсканованих аркушів", — розказує директорка архіву.

За словами Ірини Мартенс, роботи з оцифрування проводять за підтримки швейцарського фонду ALIPH.

На початок