Дозволи на перебування у прикордонній смузі Львівщини: чому мешканці села Мшанець проти

Дозволи на перебування у прикордонній смузі Львівщини: чому мешканці села Мшанець проти

Прикордонники Львівського загону видали понад 300 дозволів на перебування громадян у прикордонній смузі. Щоб оформити дозвіл, потрібно звернутися із заявою й долучити до неї перелік документів.

Кореспонденти Суспільного поспілкувалися із мешканцями села Мшанець.

Село Мшанець на Старосамбірщині розташоване у п'ятикілометровій зоні біля кордону. Жителі села виступають проти оформлення спеціальних дозволів.

Надія Яворська каже, що про такі дозволи, люди дізналися нещодавно, коли в селі з’явилися заяви на оформлення:

"Я та більшість мешканців дізналися з заяви, яку принесли, залишили в магазині для того, щоб брати і йти оформлювати перепустки. То мене найбільше шокувало – проживання, в'їзд, перебування. Найбільше вразило проживання — як то, брати дозвіл на проживання? В мене зразу така асоціація — брати дозвіл на ковток повітря. Я розумію, що війна і кожен, пересуваючись, має мати паспорт чи документи, які підтверджують особу. Для чого тоді зайві клопоти людям? То ж і щоб приїхали до мене мої діти чи мої родичі, теж треба виробляти пропуск".

Житель села Ярослав Стецькович показує цитує зразок заяви спецдозволу:

"Прошу надати дозвіл на проживання..." Я тут живу від народження, в кого я ще маю брати дозвіл, скажіть мені, люди добрі. Та чи в нас немає комп'ютерів? Та є паспорти, та перевірив його на комп'ютері, або їдеш, або не їдеш".

Жителі села Мшанець, 19 квітня 2024
Жителі села Мшанець, 19 квітня 2024. Суспільне Львів/Ольга Дейнека

"Заяву отримав, взяв, пом'яв та й викинув під кухнею, добре було розпалити дрова. Якщо я помру, я вже казав, що треба наперед визначити дату свої смерті й повідомити всіх, щоб за 10 днів ви пропуски зробили", — каже житель села Леонард Волочанський.

Окрім села Мшанець, до Стрілківської територіальної громади належить ще три села, які входять до п'ятикілометрової прикордонної зони.

"Ми думаємо, що найближчим часом організуємо громадські слухання в цих населених пунктах. Запросимо представників Державної прикордонної служби, щоб вони нам роз’яснили до кінця і в першу чергу жителям про всі нюанси даної постанови. Люди збурені й наша громада буде від цього мати збитки, тому що це вплине на розвиток туризму", — розповів виконувач обов'язків секретаря Стрілківської сільської ради Андрій Соджак.

Наразі, за словами жителів, ніхто з села Мшанець не подав заяви на спеціальні дозволи. Їх наявність у них також поки ніхто не перевіряв. Начальник відділу організації прикордонної служби Сергій Курило розповів, що дозволи перевірятиме підрозділ охорони кордону:

"Щодо відповідальності за порушення правил перебування і за правила прикордонного режиму – є відповідальність кодексу України про адміністративне правопорушення, 202 стаття за порушення прикордонного режиму та режиму у пункті пропуску".

За словами Сергія Курила, у Львівській області вже видали понад 300 дозволів і стільки ж зараз опрацьовують. Аби отримати дозвіл, потрібно звернутися у Львівський прикордонний загін.

На початок