У львівській лікарні вперше пересадили нирку за програмою медичних гарантій

У львівській лікарні вперше пересадили нирку за програмою медичних гарантій

Уточнено
У львівській лікарні вперше пересадили нирку за програмою медичних гарантій
Юрій та Оксана Мацеги, 21 лютого 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

У Західноукраїнському дитячому медцентрі пересадили нирку 13-річному хлопцеві. Донором нирки стала його мама. Трансплантацію провели за програмою медичних гарантій.

Суспільне поспілкувалося із 13-річним Юрієм Мацегою і його мамою Оксаною Мацегою.

Трансплантацію провели 30 січня. Юрія з мамою вже виписали з лікарні, зараз вони приходять на огляд раз на тиждень.

13-річний Юра мав порушення роботи нирок. Ниркову недостатність йому діагностували в сім років.

"Мене почало боліти в боку. В себе в місті поїхали до лікарні, сказали, що то апендицит, сказали зразу їхати до Львова і там робити операцію. Приїхали й сказали піти на УЗД. Сказали, що дитина з апендицитом так рухатися не може, що то ниркова недостатність. З того року почали лікуватися", — розказує Юрій Мацега.

Юрій та Оксана Мацеги, 21 лютого 2024.
Юрій та Оксана Мацеги, 21 лютого 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

Наприкінці 2023 року хлопця перевели на діаліз, який він отримував два місяці. 30 січня у Західноукраїнському дитячому медичному центрі йому зробили трансплантацію нирки. Донором стала мама, Оксана Мацега.

"Перше, що ми спиталися — чи можна здати на сумісництво і якщо потрібна трансплантація, якщо хтось з батьків підходить, то звичайно, що ми будемо згідні. Так вийшло, що підійшла я, та й все", — каже Оксана Мацега.

Трансплантація нирки тривала 13 годин. Зараз мама і син почуваються добре. Юра приходить до лікарні лише на огляд.

"Пацієнт зараз себе почуває добре, післяопераційний період був без особливостей, ми постійно моніторимо показники, пацієнт приїжджає до нас зараз раз в тиждень. І можемо твердо сказати, що функція трансплантованої нирки зараз є добра", — каже керівник клініки нефрології, діалізу й трансплантації нирки Роман Андруневич.

Клініка дитячої нефрології, діалізу та трансплантації нирки, 21 лютого 2024.
Клініка дитячої нефрології, діалізу та трансплантації нирки, 21 лютого 2024. Фото: Ольга Дейнека / Суспільне Львів

Ця трансплантація нирки у Західноукраїнському дитячому медцентрі — перша за програмою медичних гарантій. Два роки до цього в центрі працював пілотний проєкт з трансплантації органів. За цей час медики провели 14 пересадок нирки.

"Ми маємо і досвід, і маємо спеціалістів, маємо всі умови для того, щоби дитину підготувати до трансплантації. Провести цю трансплантацію, потім спостерігати за тою дитиною, так як вона буде отримувати імуносупресивну терапію, дуже серйозне лікування. Ми маємо всі можливості, щоби це робити". — розказує медична директорка Західноукраїнського дитячого медцентру Олена Козлова.

Трансплантації у Західноукраїнському медичному центрі безкоштовні для пацієнтів.

На початок