У Сколе на Львівщині стартувало безкоштовне навчання на гідів-екскурсоводів. Проєкт розробили для переселенців, які переїхали до міста та навколишніх сіл після повномасштабного вторгнення. Втім, участь у ньому можуть брати і місцеві жителі. Майбутнім гідам розповідають про історію, житло та побут бойків.
Більше про це дізнавалося Суспільне.
На курси прийшла переселенка із Сумщини Марина Степанченко. У Львівській області жінка живе із лютого 2022 року. До цього ніколи не була в Карпатах, тепер хоче розповідати про них іншим.
"Я хочу ще більше знати про цей край. Це постійне спілкування з людьми, оце їм щось розповісти, передати. Це край славних бойків, це ж осередок УПА, і якщо ми не будемо знати власну історію, то ми загубимо себе як особистості", — каже Марина Степанченко.
Євгенія Скрипник переїхала у Сколівську громаду із Запорізької області. Жінка мріє поєднувати свою роботу фотографинею із роботою гіда.
"Мене цікавить побут найбільше, тому що я живу зараз в старенькій бойківській хатині, в селі, і це все зовсім інше ніж в Запорізькій області", — розповідає переселенка Євгенія Скрипник.
Заняття поділили на теоретичну та практичну частини, їх проводить керівник туристичного агентства та дослідник Бойківщини Ігор Губіліт.
"Бракує екскурсоводів. Деколи екскурсовод має роботу і не може приділити увагу всім. А люди хочуть. Це дуже добре, це збагачує. Ми, коли проводимо це навчання, то бачимо, що в нас є взаємодоповнення. Одні кажуть так, а інші — в нас на Слобожанщині отак, а в нас на Мелітопольщині так. І ми бачимо країну комплексно", — зазначає лектор курсів екскурсоводів Ігор Губіліт.
Керівниця проєкту Мирослава Багрінець каже, головна мета проєкту, за її словами, це працевлаштувати тих, хто обрав Сколівщину:
"Для громади це добре, тому що ми розглядаємо внутрішньо переміщених осіб як ресурс, а не як баласт. Це люди, які горять бажанням влитися у нашу громаду. До місяця-півтора часу ми плануємо, що мінімум 30 процентів з тих, які навчаються, знайдуть своє перше місце праці".
За словами Мирослави Багрінець, якщо досвід такого навчання та перекваліфікації буде успішним, то програму розширять. Згодом переселенців планують навчати на кухарів.