У Львові готують виставку артефактів із прифронтового Гуляйполя

У Львові готують виставку артефактів із прифронтового Гуляйполя

У Львові працюють над підготовкою виставки із Гуляйполя, що у Запорізькій області, спільно з громадськими організаціями "Після тиші" та "Гуляйпільські старожитності". На виставці покажуть фотографії, листи й інші документи, артефакти з невеликих музейних колекцій і сімейних архівів.

Суспільне поспілкувалося з організаторами.

Організація "Гуляйпільські старожитності" займається порятунком історичної спадщини у Гуляйполі та містах і селах прифронтового регіону. Перед повномасштабним вторгненням учасники ініціативи планували відкрити музей. Наразі будівля пошкоджена через бойові дії, проте експонати вдалося вивезти до Запоріжжя.

Порятунок експонатів музею у селі Омельник Преображенської громади.
Порятунок експонатів музею у селі Омельник Преображенської громади. Фото надала Анна Яценко

Ці експонати стануть частиною виставки з прифронтового Гуляйполя у Львові. Завдяки ним можна буде дізнатися про персональні досвіди населення Гуляйпільщини впродовж ХХ століття, про втрати й спроби порятунку історичної спадщини регіону під час повномасштабної війни. Зокрема, частиною виставки стануть фотографії Ніни Сови із Запорізької області, яку примусово вивезли в Німеччину під час Другої світової війни.

"Її звати Ніна Сова. Дізналися, що ця жінка з Запорізького регіону. Її вивезли, коли їй було 17 років, якщо я не помиляюся, на примусову працю. Вона повернулася, очевидно, зберігала ці фотографії. Ми відберемо найбільш показові предмети, артефакти. Наприклад, є дуже багато сімейних скринь. Коли дівчина виходила заміж, їй давали величезну скриню, посаг. Часто це скрині, на кришках яких писали важливі події свого життя, вони розмальовані, кожна скриня унікальна", — каже співорганізатор проєкту Андрій Усач.

Евакуація експонатів з музею-садиби родини Крігер.
Евакуація експонатів з музею-садиби родини Крігер. Фото надала Анна Яценко

Родинна скриня початку ХХ ст. з села Павлівка Успенівського старостату Гуляйпільської ТГ.
Родинна скриня початку ХХ ст. з села Павлівка Успенівського старостату Гуляйпільської ТГ. Фото надала Анна Яценко

Майбутній проєкт із експонатами Гуляйполя буде інтерактивною експозицією із запланованими подіями.

"Ми хочемо, щоб тут можна було записувати спогади людей, історії їхніх сімей, щоб тут можна було прийти і оцифрувати архів. Ми в цьому допоможемо, допоможемо підшукати, де можна знайти інформацію про вашу сім’ю. Хочемо, щоб це був відкритий динамічний простір, де кожен зможе щось знайти для себе", — розповідає Андрій Усач.

Реалізувати проєкт планують навесні чи влітку 2024 року. Поки що організатори звертаються до людей із Запоріжжя, які залишили домівки із власними архівами.

На початок