Програма "Доступні ліки": як отримати медикаменти мешканцям Львівщини

Програма "Доступні ліки": як отримати медикаменти мешканцям Львівщини

Програма "Доступні ліки": як отримати медикаменти мешканцям Львівщини
. Вивіска "Доступні ліки" біля аптеки, Харків, 23 жовтня 2023 року. Фото: Микита Ольховський/Суспільне Харків

Понад 500 найменувань ліків внесено в перелік програми "Доступні ліки". Це означає, пацієнти, які потребують саме цих медикаментів, можуть отримати їх безкоштовно або за часткову оплату. Відшкодовує вартість ліків Національна служба здоров'я.

Під час брифінгу у Львівській ОВА 14 листопада медики розповіли, як отримати ліки у цій програмі мешканцям області.

Як розповіла в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Наталія Літвінська, у цьому переліку є 302 найменувань ліків від серцево-судинних захворювань, 53 для лікування цукрового діабету, чотири — для лікування нецукрового діабету, 23 для лікування дихальних шляхів, 65 для лікування розладу психіки і поведінки, сім — для лікування хвороби Паркінсона, 21 для лікування під час пострансплантаційного періоду, 72 препарати інсуліну, шість — для знеболення паліативних хворих і 23 тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові.

"Участь у програмі беруть понад тисячу аптечних закладів. Проте більша частина з цих аптек сконцентрована на території міст. І понад 77 відсотків препаратів, які виписуються за цією програмою, виписують лікарі, які працюють у містах. А мешканці сіл потерпають від того, що вони не мають доступу до цієї програми", — говорить Наталія Літвінська.

Як зазначила експертка департаменту охорони здоровʼя ЛОВА з організації та управління фармацією Неля Бик, протягом останніх двох років тільки у Львові відкрилося 70 аптек. І жодної — у сільській місцевості.

За словами експертки департаменту охорони здоровʼя ЛОВА з загальної практики — сімейної медицини Ірини Цегелик, щоби отримати рецепт за програмою "Доступні ліки", пацієнтові слід звернутися до свого сімейного лікаря, який, після обстеження, може виписати електронний рецепт.

"Пацієнт отримає смс з номером електронного рецепта. Там буде відображено міжнародну непатентовану назву препарату. У аптеці пацієнт повинен показати номер рецепту і сам обирає який саме препарат він хоче", — пояснює вона.

Якщо пацієнт потребує додаткової консультації, до прикладу, психіатра чи ендокринолога, то сімейний лікар скеровує пацієнта туди. І перший рецепт на ліки за програмою "Доступні ліки" виписує він. А в подальшому ці рецепти вже можна отримати у сімейного лікаря.

Дізнатися про найближчу аптеку, яка працює за програмою "Доступні ліки" можна на сайті Міністерства охорони здоров'я" або за телефоном гарячої лінії 16-77.

На початок