Нові спеціальності та освітні програми: що пропонують львівські виші

Нові спеціальності та освітні програми: що пропонують львівські виші

Нові спеціальності та освітні програми: що пропонують львівські виші
НУ "Львівська політехніка". Суспільне Львів

Деякі професії швидко втрачають популярність, натомість виникають нові спеціальності, пов’язані з розвитком новітніх технологій та автоматизацією багатьох галузей життя. Цьогоріч чимало львівських університетів відкрили нові освітні програми, спеціальності або зробили це шляхом об’єднання існуючих програм. Суспільне дізнавалось, що нового пропонують львівські виші та чи є на ці спеціальності попит.

Національний університет "Львівська політехніка"

За словами відповідального секретаря приймальної комісії Львівської політехніки Михайла Гончара, університет щороку оновлює освітні програми, щоб вступникам було цікаво навчатись та щоб вони розуміли, що здобуватимуть якісну і сучасну освіту.

"Наука не стоїть на місці, відбувається прогрес, тому одні освітні програми стають неактуальними, а інші мусять з’являтись", – каже Михайло Гончар.

Серед нових спеціальностей:

 • "Видавництво та поліграфія" на кафедрі інформаційних технологій видавничої справи.
 • "Інформаційна, бібліотечна та архівна справа" на кафедрі соціальних комунікацій та інформаційної діяльності.
 • "Інформаційно-комунікаційна інфраструктура та хмарні технології" на кафедрі телекомунікацій.
 • "Інформаційно-комунікаційні системи" на кафедрі телекомунікацій.
 • "Менеджмент персоналу (HR-менеджмент)" на кафедрі менеджменту, персоналу та адміністрування.
 • "Програмно-апаратні пристрої інфокомунікаційних систем" на кафедрі теоретичної радіотехніки та радіовимірювань.
 • "Системи енергетики сталого розвитку: відновлювана енергетика та електромобільність" на кафедрі електромехатроніки та комп'ютеризованих електромеханічних систем.
 • "Соціологія та розвиток людських ресурсів" на кафедрі соціології та соціальної роботи.
 • "Функціональна безпека залізничного транспорту" на кафедрі залізничного транспорту.
 • "Харчова хімія та експертиза" на кафедрі органічної хімії.
 • "Цифрові технології в точному землеробстві" на кафедрі фотограмметрії та геоінформатики.
 • "Технології ортопедичних та реабілітаційних виробів медичного призначення" на кафедрі хімічної технології та переробки пластмас.
 • "Промислова фармація" на кафедрі технології біологічно активних сполук, фармації та біотехнології.
 • "Комп’ютерний інжиніринг в машинобудуванні" спеціальності "Галузеве машинобудування" на кафедрі проектування машин та автомобільного інжинірингу.
 • "Автомобільний інжиніринг" спеціальності "Галузеве машинобудування" на кафедрі проектування машин та автомобільного інжинірингу.
 • Програма магістра психології від Львівської політехніки і Ноттінгемського університету.

Львівський національний університет ім. І. Франка

За даними пресцентру ЛНУ ім. Івана Франка, цього року на бакалавраті на кількох освітніх програмах змінили назву та оновили програму. Йдеться про:

 • "Підприємництво, організація бізнесу та торгівлі" в межах спеціальності "076 Підприємництво та торгівля".
 • "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок" в межах спеціальності "072 Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок".
 • "Європеїстика" в межах спеціальності "291 Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії".

Серед нових освітніх програм:

 • "Організація музейного простору. Екскурсознавство" в межах спеціальності "027 Музеєзнавство, пам’яткознавство".
 • "Акторське мистецтво театру ляльок" в межах спеціальності "026 Сценічне мистецтво".

Національний лісотехнічний університет України

Як зазначила відповідальна секретарка приймальної комісії університету Ніна Березовська, кілька нових спеціальності вони відкрили минулого року, проте є вони й цьогоріч.

Нові освітні програми:

 • 193 "Геодезія та землеустрій".
 • 202 "Захист на карантин рослин".
 • 142 "Енергетичне машинобудування".
 • 053 "Психологія".
 • 071 "Право".
 • 072 "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок".

"Аналізуючи подані цьогоріч заяви на вступ, дуже великий конкурс у нас є на психологію. Зокрема, нам подали 474 заяви на 20 ліцензованих місць. Також великим попитом користується маркетинг – на 30 місць ліцензованого обсягу претендували 432 заяви. Щодо програми "Право", то на 60 місць ліцензованого обсягу є 198 заяв. Із технічних спеціальностей попитом користується "Інженерія програмного забезпечення" – на 45 місць подали 348 заяв", – каже Ніна Березовська.

За її словами, цього року запит на вступ у Лісотехнічний університет дуже великий – третє місце з усіх університетів Львівської області щодо подачі документів. Якщо минулого року надійшло 4 375 заяв, то цього року було 6 906 заяв.

"Орієнтовно у нас є 1 665 ліцензованих місць на бакалаврат, отож, виходить, що серед тих, хто подав заявки, в нас може вчитись кожен шостий. Конкурс дуже великий, один з найбільших за останні роки", – додала відповідальна секретарка приймальної комісії.

Українська академія друкарства

За словами проректора з науково-педагогічної роботи Української академії друкарства Ярослава Угрина, у навчальному закладі цього року будуть як нові освітні програми, так і модернізовані.

Серед нових:

 • "Технологія захисту навколишнього середовища".
 • "Комп’ютерна інженерія".

Серед об’єднаних:

 • "Медіакомунікація, PR і реклама" (тепер це буде міждисциплінарна освітня програма).

"Спеціальність, яка повֹ’язана з охороною навколишнього середовища зараз дуже актуальна, зважаючи на проблеми із кліматом. Оскільки поліграфія, пакувальна галузь також часто використовує матеріали, які можуть забруднювати довкілля, тому для нас цей напрям важливий і сподіваємось, що стане актуальним для студентів", – каже проректор УАД.

Що стосується комп’ютерної інженерії, інформаційних систем та технологій, то у видавництві, поліграфії і навіть пакувальній галузі вони також стали широко застосовуватись, тому УАД має намір цей напрям розвивати та актуалізовувати.

Не менш затребуваним, за словами Ярослава Угрина, є все, що стосується журналістики.

"УАД завжди були законодавцями у сфері редагування та видавничої справи. Тепер все більше з’являється інтернет видань, блогерів, відділів зв’язків із громадськістю, яким потрібне редагування", – говорить чоловік.

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького

За словами менеджерки відділу комунікації і промоції Львівського медичного університету Людмили Майор, цього року нових спеціальностей в медичному університеті немає, але триває стадія розробки навчальних планів, освітніх програм і подання їх на ліцензування у Міністерство освіти і науки.

Зокрема, у планах на наступний навчальний рік ввести три нові спеціальності, зокрема "Терапія та реабілітація", "Медична психологія" та "Менеджмент".

Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені Степана Гжицького

За словами відповідальної секретарки приймальної комісії університету Олени Кіндрат, цього року є кілька нових, сучасних та перспективних напрямів підготовки фахівців.

Серед нових освітніх програм:

 • "Менеджмент ІТ-сфери".
 • "Зоофізіотерапія".
 • "Ветеринарна медицина. Ветеринарна фармацевтична справа".
 • "Ветеринарна лабораторна справа".

"Враховуючи сучасні тенденції ринку праці, попит на працівників ІТ-сектору, багаж знань у сфері управління, відкрили освітню програму "Менеджмент ІТ-сфери". Випускники зможуть реалізувати себе на посадах проєктних менеджерів, HR-менеджерів, менеджерів з продажів. Що стосується програми "Зоофізіотерапія", то маємо можливість підготувати фахівців ветеринарних клінік та салонів краси домашніх тварин, які будуть компетентні в таких сферах діяльності: реабілітація тварин (спрямована на відновлення порушених функцій організму і працездатності тварин); грумінг (стрижка котів та собак, інші гігієнічні процедури); кінологія (утримання, годівля, дресура собак)", – коментує Олена Кіндрат.

Освітня програма "Ветеринарна медицина. Ветеринарна фармацевтична справа" спрямована на здобуття знань та умінь у галузі ветеринарної медицини, а також фармацевтики. А програма "Ветеринарна лабораторна справа" пропонує комплексний підхід з підготовки лікаря ветеринарної медицини для здійснення клінічних досліджень, інтерпретації експериментальних даних та їх оцінку для отримання практичних висновків, додає жінка.

Український католицький університет

За словами проректора з академічних питань та інтернаціоналізації Українського католицького університету Дмитра Шеренговського, цього року на бакалаврському циклі нічого нового не відкривали, проте є опірні програми, де відповіді на виклики війни реалізовують через вибіркові компоненти Світоглядного Ядра. З’явились вибіркові дисципліни, що обʼєднали в мікрокваліфікації.

"Це наш інструмент швидко вносити курси-відповіді на виклики часу", – каже проректор УКУ.

На магістерському рівні відкрили нову міждисциплінарну програму з гуманітаристики "Майбутнє спадщини", яка є спільною програмою із Університетом Ноттінгему (Великобританія).

Також запустили нові лінійки коротких неступеневих програм націлених на навчання громад, роботою з ветеранами та військовослужбовцями.

Загалом цього року популярності не втрачають такі спеціальності, як "Філологія", "Менеджмент", "Право", "Комп’ютерні науки" та "Психологія".

На початок