У заповіднику "Тустань", що розташований у селі Урич, організували "Табір живої історії". Впродовж чотирьох днів реконструктори відтворюватимуть те, як жили люди на території України в часи середньовіччя. Близько 100 учасників житимуть у своєрідному поселенні, яке відтворює типові для того часу умови та побут. Як пройшов перший день, дізнавалося Суспільне.
У заповіднику "Тустань" реконструктори живуть як поодинці, так і родинами.

Учасник табору та реконструктор Ігор Любунь розповідає, більшість одягу, посуду та інших побутових речей роблять самі. Ігор виготовляє вироби зі шкіри, зокрема взуття.
"Дивимося по викопних матеріалах і використовуємо переважно шкіру, сучасну, яка хромова, але от вже маємо сиром'яту — екологічну, без хрому, без хімії, наближену до старовинних таких зразків. І з нею працюємо. Шило, нитка, голка. От все, що потрібно для виробництва", — розповідає Ігор Любунь.

Проводять також майстер-класи з гончарства та ковальської справи. Син реконструктора Іван може навчити, як зробити середньовічну флягу.
"Її треба спочатку пошити, потім засипати пшеницею, потім набивати форму, а потім воском", — пояснює Іван Любунь.

Найбільше активностей буде у суботу та неділю. Зазвичай у серпні у Тустані проводили фестиваль, але від початку карантину, а потім через повномасштабну війну концертну частину не проводять, а зосереджуються на відтворенні та вивченні української історії, говорить співорганізатор табору Ярема Іванців.
"Майже все, що тут відбувається, в цьому можна взяти участь. Якщо це обладунки, то це можна поміряти, одягнути, дізнатися, вдарити. Якщо це діти — в нас є локація із м'якими мечами, обладунками. Будемо робити штурм фортеці, можна буде максимально повзаємодіяти. Є стрілкова локація. Будуть навчання з глини, шнуркова кераміка, з глини все покажуть, розкажуть", — каже Ярема Іванців.

Загалом участь у тустанському "Таборі живої історії" візьмуть близько сотні реконструкторів. Триватиме він до 6 серпня.
