Заборона куріння електронних сигарет: львівський адвокат про зміни до законодавства

Заборона куріння електронних сигарет: львівський адвокат про зміни до законодавства

Заборона куріння електронних сигарет: львівський адвокат про зміни до законодавства
. Суспільне Львів

Від сьогодні, 11 липня, в Україні заборонили куріння електронних сигарет та систем нагрівання тютюну у громадських місцях. Такі зміни до антитютюнового законодавства внесли депутати Верховної Ради України. Про те, якими будуть штрафи та обмеження для курців, дізнавалося Суспільне.

Львів'янин Віктор курить "IQOS" уже два роки. Чоловік перейшов на систему нагрівання тютюну після звичайних сигарет. Нові обмеження щодо куріння в громадських місцях і те, що засоби для нагрівання тютюну прирівняли до сигарет, сприймає негативно.

"Більшість людей курить сигарети, курить "IQOS", особливо молодь, зараз всі перейшли зі звичайних цигарок на ці. Цей закон я взагалі не розумію. Люди мають ховатись вдома курити, не можна ні в громадських місцях, ні в закладах — ніде не можна"— каже чоловік.

Львів'янин проти заборони на куріння в громадських місцях
Львів'янин проти заборони на куріння в громадських місцях. Суспільне Львів

До переліку місць, де заборонено курити, належать будівлі та території лікарень, навчальних закладів, спортивних споруд та чимало інших.

Місця, де заборонено куріння як звичайних, так і електронних сигарет, систем нагрівання тютюну та кальянів
Місця, де заборонено куріння як звичайних, так і електронних сигарет, систем нагрівання тютюну та кальянів. Суспільне Львів

Місця, де заборонено куріння як звичайних, так і електронних сигарет, систем нагрівання тютюну та кальянів
Місця, де заборонено куріння як звичайних, так і електронних сигарет, систем нагрівання тютюну та кальянів. Суспільне Львів

"В одних місцях, наприклад, в закладах освіти чи охорони здоров’я заборонено курити як в приміщенні, так і на території. В інших, наприклад, культури чи громадського харчування — в приміщеннях. Тобто законодавець залишив можливість організації власниками певних місць на території. Словосполучення "спеціально відведене місце" згадується тільки в аеропорту. Чому законодавець допустив саме таку техніку, йому тлумачити, але ми розуміємо, що курити можна буде в тих місцях, які є виключенням в законі", — каже львівський адвокат Олег Мицик.

Олег Мицик розповідає про зміни до антитютюнового законодавства
Олег Мицик розповідає про зміни до антитютюнового законодавства. Суспільне Львів

Для громадян штраф за куріння в недозволених місцях залишився таким, яким був і раніше — до 170 гривень. Штрафи на порушників накладає поліція.

"Від початку року працівники патрульної поліції винесли понад 1100 постанов за куріння в заборонених місцях. Санкція статті передбачає штраф від 3 до 10 неоподаткованих мінімумів, що складає від 51 до 170 гривень", — каже начальник відділу адміністративної практики патрульної поліції Олег Бариляк.

А от для закладів за порушення заборони передбачений штраф — понад тисячу гривень.

"Законодавець заклав великий час для перехідних положень для закладів, яким навіть заборонено ставити попільничку в приміщенні для можливості куріння громадян. Ці штрафи будуть сягати тисячі гривень і більше але перехідний період буде складати ще приблизно рік", — каже Олег Мицик.

Знак заборони куріння на дверях львівського закладу
Знак заборони куріння на дверях львівського закладу. Суспільне Львів

Введення обмежень для курців на часі, каже директорка медичного центру превенції та терапії узалежнень Мирослава Кабанчик. За її словами, шкода від сигарет і від засобів нагрівання тютюну — однакова.

"Немає різниці, чи це сигарета, чи вейп, чи це є кальян – одні й ті ж самі шкідливі речовини. Там уся таблиця Менделєєва, там більше 7 тисяч хімічних сполук – це солі важких металів, які мають канцерогенну дію, це є окис і двоокис вуглецю, які теж мають канцерогенну дію, які дуже шкідливі для організму. Шкідливість та ж сама, тільки там додаються ще ароматизатори і хімічні сполуки. При тому вони нагріваються – це ще згубніше впливає на дихальні шляхи. Починається рак горла, бронхіти, рак легень, потім кишково-шлунковий тракт – це гастрити, це виразки", — каже Мирослава Кабанчик.

Мирослава Кабанчик каже, щорічно тютюн вбиває понад 8 мільйонів людей у всьому світі. Один мільйон з них — це пасивні курці.

Читайте також: Менше диму в приміщеннях. В Україні забороняють курилки, кальяни і пристрої для нагрівання тютюну

На початок